VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hromadná doprava v Bystřici se připojí k Brnu už od ledna

Bystřice nad Pernštejnem – Od 1. ledna se bude obyvatelům Bystřice zase o něco jednodušeji cestovat na Brněnsko a přímo do Brna. K Integrovanému dopravnímu systému Jihomoravského kraje (IDS JMK) se totiž po železniční dopravě připojí i autobusy bystřické městské hromadné dopravy (MHD).

29.12.2014
SDÍLEJ:

mhdFoto: Ilustrační foto:Ladislav Soucha

„V praxi to bude vypadat tak, že pokud bude chtít jet člověk do Brna a využít při tom jihomoravský integrovaný dopravní systém, může si nově koupit jediný lístek podle tarifního pásma už u řidiče v autobuse. Jízdenka bude platit pro jízdu městskou dopravou na nádraží, pro cestu vlakem 
i pro brněnskou hromadnou dopravu," informoval bystřický starosta Karel Pačiska.

Hlavní změnou pro cestující v Bystřici je skutečnost, že jízdenku si zakoupí už v městské dopravě, a ne až na vlakovém nádraží v Bystřici. „Výhodou je pro ně i fakt, že tento způsob cestování je finančně výhodnější," potvrdil Květoslav Havlík z brněnské společnosti Kordis, která Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje provozuje.

Zástupci bystřické radnice po roce vyhodnotí, jak se připojení městské hromadné dopravy k integrovanému systému osvědčilo. „Pak zjistíme, kolik na ni bude město doplácet," sdělil Pačiska. V rámci připojení MHD 
k IDS JMK budou v autobusech nově jezdit děti do šesti let a senioři nad 70 let věku zdarma. Radnice předběžně počítá s tím, že cestujících
v hromadné dopravě od ledna přibude.

Železniční spoje na Bystřicku byly k jihomoravskému dopravnímu systému připojeny letos v červenci. Jde o stanice 
a zastávky Věžná, Rožná, Bystřice nad Perštejnem, Rovné-Divišov a Rozsochy. „Ve zkušebním režimu bude doprava fungovat ještě po celý rok 2015, pak se podle zájmu a využití rozhodne, zda se v tomto systému dopravního spojení bude pokračovat, případně jestli se podle zájmu obcí rozšíří i na autobusovou linkovou dopravu," vysvětlil starosta Karel Pačiska. Podle něj je teď na Bystřicku problém s tím, že cestující ze zastávek, kde si není možné zakoupit jízdenku, musí mít jejich zásobu. „Přímo ve vlaku si je od průvodčího koupit nemohou. V Brně či jinde v Jihomoravském kraji s tím už potíž není, tam mají jízdenky v automatech i v každé trafice," uvedl starosta Pačiska.

O připojení k IDS JMK prostřednictvím železnice Bystřice a okolní obce usilovaly několik let, než se jim podařilo získat souhlas Kraje Vysočina. Souhlas Kraje Vysočina k připojení Bystřicka k brněnskému dopravnímu systému je s podmínkou, že připojení k IDS JMK bude platit do doby, dokud Kraj Vysočina nevyřeší vlastní integrovaný dopravní systém.

O zavedení integrovaného dopravního systému v Kraji Vysočina se hovoří řadu let, snahy ale vždy ztroskotaly na jeho územní roztříštěnosti. Nyní si krajští radní nechali od brněnské společnost KPM Consult za 4,2 milionu korun navrhnout nový komplexní dopravní systém, který má zajistit, aby trasy regionálních vlaků a autobusů byly lépe provázány a upraveny na základě současných potřeb obcí a měst.  Během letoška už kraj organizoval schůzky se starosty. „Řekli své požadavky, kam z jejich obcí lidé převážně jezdí za prací, jaké mají potřeby," řekl náměstek hejtmana Kraje Vysočina Libor Joukl s tím, že možnost vyjádřit se využila asi pětina z nich. V příštím roce má mít kraj návrh nového systému. O rok později bude vypsána soutěž na autobusové, možná i železniční dopravce. Nový systém dopravy by pak mohl začít fungovat od ledna 2017.

Autor: Lenka Mašová

29.12.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lubomír Lampíř
9

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Ve žďárském zámku zavedli speciální prohlídky uzpůsobené pro nevidomé návštěvníky. Prohlídky jsou na objednání a stojí 50 korun na osobu (pro nevidomého i jeho průvodce). Do celého areálu smějí také vodicí (i ostatní) psi.
7

Nevidomí zažijí ve žďárském zámku speciální prohlídky

Do participativního rozpočtu lidé přihlásili jedenáct návrhů

Žďár nad Sázavou – Při veřejném setkání budou představeny návrhy, které obyvatelé Žďáru poslali do participativního rozpočtu na příští rok. Do něj bylo stejně jako v letošním pilotním ročníku akce vyčleněno 600 tisíc korun.

OBRAZEM: Horácký džbánek zahájil Jaroslav Samson Lenk

Žďár nad Sázavou – Půlkulaté jubileum slaví festival folkové a country hudby Horácký džbánek. Letos se ve Žďáře nad Sázavou koná již po pětatřicáté. Dvoudenní festival začal v pátek krátce po 17 hodině koncertem Jaroslava Samsona Lenka s jeho doprovodem. Lenk se také po oba dva dny ujal role moderátora.

Patronkou Běhu pro hospic je Veronika Čamková

Velké Meziříčí – Několikanásobná juniorská mistryně České republiky v alpském lyžování a zároveň rodačka z Velkého Meziříčí Veronika Čamková se stala patronkou druhého ročníku Běhu pro hospic.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení