Chladný šok způsobil, že podhoubí povyrostlo a začalo tvořit plodnice,“ sdělila Věra Samková z Mykologického klubu při Muzeu východních Čech v Hradci Králové.

Nejvíce se objevují hřibovité houby. „Lidé často nosí hřib smrkový, hřib hnědý, tedy takzvané podhřiby. Pak také hodně roste klouzek, křemenáč a najdou se také holubinky a žampiony,“ uvedla mykoložka.

Kdo vyrazí do lesa na houby, měl by sbírat jenom ty druhy, které bezpečně zná. Les totiž nabízí i jedovaté kusy. „Setkala jsem se s muchomůrkou zelenou, nejjedovatější houbou,“ vzpomněla si Věra Samková.

„Úlovky z lesa je dobré doma ještě jednou překontrolovat, třeba za pomoci atlasu hub, nebo nechat si poradit od odborníka, otrava z hub není nic příjemného,“ doplnila.

Letošní léto houbařům radost neudělalo. Z hlediska úrody bylo podprůměrné. „V červnu ještě občas pršelo, tak se nějaké houby daly najít, ale pak už to bylo horší. V červenci i srpnu vládly nadprůměrné teploty, téměř nepršelo a hlavně bylo extrémní sucho. To vůbec není počasí pro houby,“ poznamenala mykoložka.

Následující dny by měly být pro milovníky hub příznivější. Meteorologové hlásí i nadále vydatný déšť a nízké teploty. Mírné zlepšení počasí lze čekat až v příštím týdnu.