VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hospodářská krize se může dotknout i Tříkrálové sbírky

Žďársko - Už šestým dnem mohou lidé na Žďársku přispět do Tříkralové sbírky. O tom, kam poputují získané peníze či jak poznat pravého koledníka od podvodníka, řekla v rozhovoru pro Deník pracovnice žďárské oblastní charity Michaela Mahlová.

7.1.2009
SDÍLEJ:

Koledníci Tříkrálové sbírky chodí už šestým dnem po městech a obcích žďárského okresu. V jedné ze skupin mohli lidé ve Žďáře potkat i pracovnici oblastní charity Michaelu Mahlovou (uprostřed s korunkou).Foto: Oblastní charita Žďár nad Sázavou

Jak dlouho Tříkrálová sbírka trvá? Je to jednodenní záležitost, nebo trvá více dní?


Tříkrálová sbírka, která se tento rok koná v České republice již podeváté, trvá vždy v rozmezí dvou lednových víkendů. Letos to vyšlo na období od pátku 2. do neděle 11. ledna.


Kolik peněz jste v loňském roce vybrali? Čekáte, že to bude letos lepší?


Lidé v minulém roce při Tříkrálové sbírce věnovali úctyhodných 1 728 185 Kč. O odhadech letošního výsledku si netroufám mluvit, a to i z toho důvodu, že sbírku může ovlivnit mnoho faktorů, například i v poslední době tolik zmiňovaná ekonomická krize státu. Oblastní charitě Žďár nad Sázavou však nejde jenom o konečný výsledek a jakési porovnávání se s minulými lety. Snažíme se hlavně udržet tříkrálovou tradici a umožnit veřejnosti zapojit se svými skutky v dobročinných aktivitách a podílet se tak na pomoci lidem v nouzi.


Na co budou vybrané peníze použity?


Velká část výtěžku Tříkrálové sbírky 2009 by měla podpořit rozsáhlou rekonstrukci a rozšíření služeb denního stacionáře Nesa ve Velkém Meziříčí, který poskytuje služby lidem s mentálním a kombinovaným postižením. Rozšíření stacionáře a rekonstrukce jsou nutné z důvodu nevyhovujícího stavu současných prostor z hlediska splnění všech hygienických předpisů a dále z důvodu potřeby navýšení kapacity stacionáře. Část financí pak poputuje na provoz našich dalších deseti zařízení na území celého okresu. Tyto peníze již mnohdy zachránily jejich existenci, a tak mohla být služba poskytována potřebným i nadále.


Kolik koledníků na Žďársku vybírá peníze pro charitu?


V letošním roce chodí přibližně stejný počet koledníků jako loni, a to jeden tisíc tři sta. Mezi koledníky jsou především děti a mladí lidé, ale samozřejmě koledují i lidé v nejlepších letech.


Chodí koledníci po domech, nebo pouze po ulicích?


Koledníci chodí převážně do domácností, ale lze je potkat i v ulicích.


Jak lidé poznají, že nejde o podvodníky? Prokazují se koledníci nějakým průkazem?


Vedoucí skupinky, který je starší patnácti let, se prokazuje průkazkou koledníka s plnou mocí, která jej opravňuje k nošení zapečetěné a uzavřené pokladničky, jejíž číslo se shoduje s číslem průkazky. Pokladnička má nálepku s logem Charity a číslo.

Autor: Lucie Kubíková

7.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vítězné snímky soutěže Letní a barokní Vysočina. Pobočenský rybník - Veronika Pilařová (Letní Vysočina, 2. místo)
7

Fotosoutěž Letní barokní Vysočina má sedm vítězů

Petr Weiss
1 5

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

V Medlově se už mohou výletníci koupat

Žďársko – Nadšenci pro koupání v přírodních nádržích si už mohou bez obav zaplavat i v rybníku Medlov. Voda tam před dvěma týdny dostala „čtyřku“ – kvůli velkému množství sinic nebyla vhodná ke koupání, i když jeho předchozí striktní zákaz (stupeň 5) už tam hygienici zrušili.

Ze dvora rodinného domu zmizelo jízdní kolo

Radňoves – Policisté z Velkého Meziříčí řeší případ krádeže, ke kterému došlo v úterý 15. srpna v Radňovsi. Dosud neznámému nenechavci se tam v jednom rodinném domě zalíbilo jízdní kolo Kellys červené barvy.

Obnova Bouchalek bude nakonec skromnější

Žďár nad Sázavou – Skromnější obnova sportovního areálu na Bouchalkách ve Žďáře nad Sázavou. Takový je aktuální plán města na to, jak se vypořádat s dosluhujícím zázemím pro fotbalisty i tenisty.

Pálenice se teprve rozjíždí, slabší začátek zavinily třešně

Vysočina – Padesát. Tolik pěstitelských pálenic funguje na Vysočině podle statistiky Celního úřadu pro Kraj Vysočina. Většina z nich však sezonu teprve startuje. Může za to nedostatek třešní. Palírník Roman Koudela z Polné na Jihlavsku začne až v září.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení