VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hospodářská krize se může dotknout i Tříkrálové sbírky

Žďársko - Už šestým dnem mohou lidé na Žďársku přispět do Tříkralové sbírky. O tom, kam poputují získané peníze či jak poznat pravého koledníka od podvodníka, řekla v rozhovoru pro Deník pracovnice žďárské oblastní charity Michaela Mahlová.

7.1.2009
SDÍLEJ:

Koledníci Tříkrálové sbírky chodí už šestým dnem po městech a obcích žďárského okresu. V jedné ze skupin mohli lidé ve Žďáře potkat i pracovnici oblastní charity Michaelu Mahlovou (uprostřed s korunkou).Foto: Oblastní charita Žďár nad Sázavou

Jak dlouho Tříkrálová sbírka trvá? Je to jednodenní záležitost, nebo trvá více dní?


Tříkrálová sbírka, která se tento rok koná v České republice již podeváté, trvá vždy v rozmezí dvou lednových víkendů. Letos to vyšlo na období od pátku 2. do neděle 11. ledna.


Kolik peněz jste v loňském roce vybrali? Čekáte, že to bude letos lepší?


Lidé v minulém roce při Tříkrálové sbírce věnovali úctyhodných 1 728 185 Kč. O odhadech letošního výsledku si netroufám mluvit, a to i z toho důvodu, že sbírku může ovlivnit mnoho faktorů, například i v poslední době tolik zmiňovaná ekonomická krize státu. Oblastní charitě Žďár nad Sázavou však nejde jenom o konečný výsledek a jakési porovnávání se s minulými lety. Snažíme se hlavně udržet tříkrálovou tradici a umožnit veřejnosti zapojit se svými skutky v dobročinných aktivitách a podílet se tak na pomoci lidem v nouzi.


Na co budou vybrané peníze použity?


Velká část výtěžku Tříkrálové sbírky 2009 by měla podpořit rozsáhlou rekonstrukci a rozšíření služeb denního stacionáře Nesa ve Velkém Meziříčí, který poskytuje služby lidem s mentálním a kombinovaným postižením. Rozšíření stacionáře a rekonstrukce jsou nutné z důvodu nevyhovujícího stavu současných prostor z hlediska splnění všech hygienických předpisů a dále z důvodu potřeby navýšení kapacity stacionáře. Část financí pak poputuje na provoz našich dalších deseti zařízení na území celého okresu. Tyto peníze již mnohdy zachránily jejich existenci, a tak mohla být služba poskytována potřebným i nadále.


Kolik koledníků na Žďársku vybírá peníze pro charitu?


V letošním roce chodí přibližně stejný počet koledníků jako loni, a to jeden tisíc tři sta. Mezi koledníky jsou především děti a mladí lidé, ale samozřejmě koledují i lidé v nejlepších letech.


Chodí koledníci po domech, nebo pouze po ulicích?


Koledníci chodí převážně do domácností, ale lze je potkat i v ulicích.


Jak lidé poznají, že nejde o podvodníky? Prokazují se koledníci nějakým průkazem?


Vedoucí skupinky, který je starší patnácti let, se prokazuje průkazkou koledníka s plnou mocí, která jej opravňuje k nošení zapečetěné a uzavřené pokladničky, jejíž číslo se shoduje s číslem průkazky. Pokladnička má nálepku s logem Charity a číslo.

Autor: Lucie Kubíková

7.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vstup zakázán.

Stromy kolem přehrady Staviště hrozí pádem, do lesů je zakázáno vstupovat

Ilustrační fotografie.

Žena nalezla v rybníku munici

Studenti vyráběli popcorn pomocí paraboly a slunečních paprsků

Žďár nad Sázavou – Je libo popcorn, párek nebo posekat trávník? Studenti Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy Žďár nad Sázavou to v pondělí svedli pomocí slunečních paprsků.

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Jejich plody jsou větší než jejich příbuzných odrůd z lesa, na keřích rostou v celých trsech, takže úroda je mnohem snazší a rychlejší, a jejich chuť si s těmi lesními v ničem nezadá. Řeč je o kanadských borůvkách, které si v pohodlí můžete vypěstovat na zahradě nebo i doma na balkoně a jejich sladké bobule budete mít na dosah ruky.

O brodskou speciální školu se zajímá policie

Vysočina – Základní škola a Praktická škola U Trojice v Havlíčkově Brodě poskytuje základní i střední vzdělání dětem s výchovnými a jinými problémy a handicapy. Jenže problémy nemají jen žáci, ale v posledních měsících i vedení školy a někteří její zaměstnanci.

Prezident Zeman míří na Vysočinu

Vysočina - Prezident České republiky Miloš Zeman s manželkou přijede ve středu na oficiální třídenní návštěvu Kraje Vysočina. Kromě toho, že se na třech místech setká přímo s občany, zavítá také do Jaderné elektrárny Dukovany. Poté stráví několik dní na své chalupě v Novém Veselí na Žďársku, kde se opět chystá vyplout na člunu na místní rybník.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies