VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hospodářská krize se může dotknout i Tříkrálové sbírky

Žďársko - Už šestým dnem mohou lidé na Žďársku přispět do Tříkralové sbírky. O tom, kam poputují získané peníze či jak poznat pravého koledníka od podvodníka, řekla v rozhovoru pro Deník pracovnice žďárské oblastní charity Michaela Mahlová.

7.1.2009
SDÍLEJ:

Koledníci Tříkrálové sbírky chodí už šestým dnem po městech a obcích žďárského okresu. V jedné ze skupin mohli lidé ve Žďáře potkat i pracovnici oblastní charity Michaelu Mahlovou (uprostřed s korunkou).Foto: Oblastní charita Žďár nad Sázavou

Jak dlouho Tříkrálová sbírka trvá? Je to jednodenní záležitost, nebo trvá více dní?


Tříkrálová sbírka, která se tento rok koná v České republice již podeváté, trvá vždy v rozmezí dvou lednových víkendů. Letos to vyšlo na období od pátku 2. do neděle 11. ledna.


Kolik peněz jste v loňském roce vybrali? Čekáte, že to bude letos lepší?


Lidé v minulém roce při Tříkrálové sbírce věnovali úctyhodných 1 728 185 Kč. O odhadech letošního výsledku si netroufám mluvit, a to i z toho důvodu, že sbírku může ovlivnit mnoho faktorů, například i v poslední době tolik zmiňovaná ekonomická krize státu. Oblastní charitě Žďár nad Sázavou však nejde jenom o konečný výsledek a jakési porovnávání se s minulými lety. Snažíme se hlavně udržet tříkrálovou tradici a umožnit veřejnosti zapojit se svými skutky v dobročinných aktivitách a podílet se tak na pomoci lidem v nouzi.


Na co budou vybrané peníze použity?


Velká část výtěžku Tříkrálové sbírky 2009 by měla podpořit rozsáhlou rekonstrukci a rozšíření služeb denního stacionáře Nesa ve Velkém Meziříčí, který poskytuje služby lidem s mentálním a kombinovaným postižením. Rozšíření stacionáře a rekonstrukce jsou nutné z důvodu nevyhovujícího stavu současných prostor z hlediska splnění všech hygienických předpisů a dále z důvodu potřeby navýšení kapacity stacionáře. Část financí pak poputuje na provoz našich dalších deseti zařízení na území celého okresu. Tyto peníze již mnohdy zachránily jejich existenci, a tak mohla být služba poskytována potřebným i nadále.


Kolik koledníků na Žďársku vybírá peníze pro charitu?


V letošním roce chodí přibližně stejný počet koledníků jako loni, a to jeden tisíc tři sta. Mezi koledníky jsou především děti a mladí lidé, ale samozřejmě koledují i lidé v nejlepších letech.


Chodí koledníci po domech, nebo pouze po ulicích?


Koledníci chodí převážně do domácností, ale lze je potkat i v ulicích.


Jak lidé poznají, že nejde o podvodníky? Prokazují se koledníci nějakým průkazem?


Vedoucí skupinky, který je starší patnácti let, se prokazuje průkazkou koledníka s plnou mocí, která jej opravňuje k nošení zapečetěné a uzavřené pokladničky, jejíž číslo se shoduje s číslem průkazky. Pokladnička má nálepku s logem Charity a číslo.

Autor: Lucie Kubíková

7.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Tanečníci se ve Žďáře utkají ve street dance i hip hopu

Ilustrační foto

Z Ostrova nad Oslavou si policejní pyrotechnik odvezl dělostřelecký granát

Památník, ke kterému se sjížděly tisíce lidí, čeká oprava

Cikháj – Obnovit partyzánský památník za zhruba tři sta padesát tisíc korun plánuje vedení Cikháje. Za tímto účelem začátkem roku požádali o dotaci z ministerstva obrany, avšak nedávno se dozvěděli, že odtud se kýžené podpory nedočkají. „Na dotaci nárok nemáme, bylo nám sděleno, že ta se vztahuje jenom na válečné hroby," uvedla Sylvie Jonáková, místostarostka Cikháje.

Školák Tadeáš Hansl hraje na hoboj, který kupoval Waldemar Matuška

Žďár nad Sázavou – Denně tři čtvrtě hodiny cvičí na hoboj dvanáctiletý Tadeáš Hansl. Jednou týdně pak dochází na výuku hry na tento dřevěný dechový nástroj do Základní umělecké školy (ZUŠ) Františka Drdly ve Žďáře nad Sázavou. I tam hraje pětačtyřicet minut. „Měl bych cvičit hodinu až dvě denně, ale někdy mi to fakt nevyjde," říká omluvně Tadeáš Hansl.

Snímky málokdy končí v albu, říká fotografka

Žďár nad Sázavou - Magdalena Šislerová, sedmadvacetiletá absolventka biskupského gymnázia pracuje v logistice jedné žďárské společnosti, ale ve volných chvílích, většinou o víkendech, proměňuje ve službu lidem svoji zálibu ve fotografování. Již přibližně sedm let portrétuje. Zatím to dělala především v plenéru. Před několika málo týdny si v centru města otevřela fotografický ateliér a postupně ho vybavuje.

Základní umělecká škola slaví devadesátiny

Žďár nad Sázavou Základní umělecká škola Františka Drdly ve Žďáře nad Sázavou se bude v letošním roce podílet hned na několika významných kulturně společenských akcích. A především na oslavách a propagaci samotné školy.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies