Pětatřicet procent voličů na Vysočině by současného hejtmana Jiřího Běhounka (ČSSD) vidělo rádo v čele kraje i v příštím volebním období. Třicet sedm procent plnoletých obyvatel kraje je ale zcela opačného názoru. Alespoň to vyplývá to z průzkumu společnosti SANEP, která jej exkluzivně zpracovala pro Deník.

„To je dobré, že nejsem lidem lhostejný," poznamenal Jiří Běhounek, když se o výsledku průzkumu dozvěděl. Vzápětí ale dodal, že průzkumy veřejného mínění pro něj nejsou žádným relevantním ukazatelem. „Já takovým výzkumům moc nevěřím, ale jestli z těchto dat vyplývá, že jsem například jen z poloviny nebo řekněme ze čtyřiceti procent oblíbený, je to pro mne jen pozitivní zpráva," podotkl.

Oblíbenost vysočinského hejtmana se v poslední době podle opakovaných průzkumů společnosti SANEP pohybuje kolem pětatřiceti procent. To odpovídá i výsledku průzkumu, který zjišťoval, zda by si voliči přáli mít v čele kraje Jiřího Běhounka i nadále.

Současnou relativně vyrovnanou popularitu hejtmana však výrazně narušily volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, které se konaly v říjnu roku 2013. Podle průzkumů společnosti SANEP měl Jiří Běhounek v listopadu 2013 najednou podporu jen 28,7 procenta voličů na Vysočině, v květnu téhož roku přitom Běhounkova oblíbenost dosáhla 43,7 procenta. Po listopadu 2013 pak popularita vysočinského hejtmana postupně opět rostla a dosáhla již déletrvajících hodnot kolem 35 procent.

Propad v oblíbenosti hejtmana Běhounka na podzim 2013 byl pravděpodobně způsoben tím, že voliči ne úplně libě nesli fakt, že když se Běhounek stal poslancem, odmítal opustit post hejtmana. Zejména opozice pak poukazovala na to, že hejtman si hromadí politické funkce.

Opozice: Hejtman má mnoho funkcí

„Hejtmanování Jiřího Běhounka je spíše kumulace mnoha funkcí a obyvatelé Vysočiny mohou pouze děkovat shodě náhod, že kraj nemusí řešit nějaké katastrofické scénáře, kde by absence hejtmana byla znát. Osobně toto vnímám jako největší minus jeho výkonu funkce, neboť nemůže odpovědně vykonávat všechny funkce, které zastává," namítl předseda vysočinského výboru TOP 09 Martin Sedlák.

Obdobně reagoval na vícero Běhounkových postů lidovecký krajský zastupitel a senátor František Bradáč. „Nelíbí se mi jeho snaha řídit víc věcí najednou, tedy hromadění funkcí," prohlásil.

Podle tvrzení hejtmanových kolegů prý Běhounek pracuje dvanáct hodin denně a snaží se o maximální naplnění svých povinností. „Pokud bych měl ještě hodinu navíc, rozhodně bych ji věnoval práci na úkor odpočinku. Na ten budu mít v budoucnu snad více času," poznamenal sám hejtman.

Otázku, zda by měl stát v čele kraje i v příštím volebním období, údajně zatím neřeší. „Mé setrvání nebo další kandidatura na hejtmana není otázka přímo na mě, ale spíše na krajské vedení sociálních demokratů, kteří mě nominují," podotkl.

„Doktor Běhounek prokázal, že jako hejtman řídí chod kraje ve prospěch obyvatel Vysočiny. Pokud obdrží nominaci a bude souhlasit, proč ne, ale ČSSD se v kraji zatím touto otázkou nezaobírá," odpověděl Miloš Uchytil z Havlíčkobrodska, zastupující místopředseda sociální demokracie na dotaz ohledně opětovné nominace Jiřího Běhounka na post hejtmana.

„Osobně se mi Jiří Běhounek jeví jako člověk praktický a energický. Vadí mi však, že po minulých krajských volbách si z možných řešení vybral spolupráci s komunisty," poukázal lidovec Bradáč. Narážel tím na to, že současná jednobarevná sociálnědemokratická krajská rada, tedy vláda Vysočiny, vládne regionu díky tomu, že ji v krajském zastupitelstvu svými hlasy podporují komunisté. Bez jejich podpory by v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu ČSSD se sedmnácti mandáty neměla většinu.

Podpora? Zatím to není aktuální

Samotní komunisté se k tomu, zda budou v roli hejtmana podporovat Jiřího Běhounka případně i v dalším volebním období, nechtějí zatím příliš konkrétně vyjadřovat. „Jedině voliči mohou vyhodnotit, zda postup strany je správný, či není," konstatoval Milan Plodík, předseda komunistického okresního výboru na Havlíčkobrodsku.

Rezervované k případné podpoře Běhounka jsou rovněž další politické subjekty, které nyní mají v krajském zastupitelstvu své zástupce. „Domníváme se, že je to interní věc té které strany, koho nominují na lídra. Klíčovou roli sehraje vůle voličů a případných koaličních partnerů, pokud není rada jednobarevná s tichou podporou KSČM, jak tomu bylo v posledních dvou volebních obdobích," podělila se o svůj pohled na věc Marie Černá (SNK ED), která ve vysočinském zastupitelstvu působí v uskupení Pro Vysočinu. „Zda bude usilovat za ČSSD po dalších krajských volbách o post hejtmana, je plně záležitostí sociální demokracie. Ta bude i za toto své rozhodnutí voliči ohodnocena," podotkl za TOP 09 Sedlák.

Pokud bude Jiří Běhounek lídrem sociálnědemokratické kandidátky pro volby do krajského zastupitelstva na podzim příštího roku a výsledky voleb dopadnou přibližně podle červencového průzkumu společnosti SANEP, je velmi pravděpodobné, že na hejtmanský post znovu usedne.