VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči zachraňovali nemovitosti v Chobotu

Kuklík – Majetek obyvatel Chobotu, jedné z částí obce Kuklík, přijeli před ohněm „zachránit" dobrovolní hasiči. K členům místního sboru se přidali jejich kolegové z Rokytna a ze Studnic. Požár se ale naštěstí nekonal, hasiči si pouze ověřovali, zda by byli schopni v případě opravdové události kvalifikovaně zasáhnout.

24.5.2017
SDÍLEJ:

Dobrovolní hasiči čas od času prověřují svou připravenost a své stroje prostřednictvím námětových cvičení. Letos přijeli dobrovolní hasiči ze Studnic a Rokytna do Kuklíku, tam se k nim připojili i členové místní jednotky.Foto: Deník / Zelená Křížová Helena

Tato část Kuklíku má v případě požáru problém se zdrojem vody. Nejbližší vodní nádrž je totiž v poměrně vzdálené další části Kuklíku, v Chobotském Dvoře. „A taky je tam špatně přístupná, místní komunikace je poměrně úzká, auta se na ní míjí pouze s obtížemi“ doplnil koordinátor hasičského cvičení v Kuklíku Bohdan Kalina.

V lokalitě se nachází hned několik budov. Hasiči si pro své cvičení vybrali jednu z nich. Fiktivní požár „vznikl“ v seníku vedle hospodářského stavení. „V prvním stupni požárního poplachu by tam vyjížděly jednotky místní, to znamená Kuklík, Sněžné, Nové Město na Moravě, a samozřejmě i profesionální hasiči ze Žďáru nad Sázavou. Pro cisterny by se v případě většího požáru musela organizovat nějaká dálková doprava vody a vzhledem k tomu, že místní komunikace je velice úzká, tak by tam byla možnost kyvadlové dopravy velmi komplikovaná,“ objasnil Bohdan Kalina.

Místní hasiči proto přišli s nápadem, že by se čerpací stanoviště pro doplňování vody do cisteren, dalo vytvořit na malém potůčku, který Chobotem protéká. „Potok má ale malou vydatnost. Potřebovali jsme si zkusit, jestli se nám nějakým způsobem podaří vytvořit z něj takovou zásobárnu vody, aby se nám povedlo nejen zdolat požár, ale také ochránit sousední objekty. Zkusili jsme proto zahradit potok tak, aby tam vznikla reálná sací hloubka, díky níž by byly cisterny dostatečně zásobovány vodou,“ vysvětlil Bohdan Kalina.

Nápad bylo zapotřebí nejprve ověřit „nanečisto“. K tomuto účelu posloužilo již zmíněné námětové cvičení tří hasičských sborů. „Chtěli jsme také vyzkoušet, jaké možnosti mají studnické a rokytenské stroje. Zatímco Rokytno má klasickou stříkačku PS 12, hasiči ze Studnic disponují plovoucím čerpadlem, které je také určeno k plnění cisteren. Chtěli jsme zjistit, do jaké míry by byly oba stroje schopny cisterny plnit,“ řekl Bohdan Kalina.

Cvičení proběhlo k velké spokojenosti organizátorů. „Ukázalo se to vše naprosto reálné. Nyní máme připravenou desku, kterou lze přehradit profil mostku na místním potoku. Víme, že během třiceti minut je možné naplnit koryto do takové hloubky, aby stříkačka mohla v pohodě sát,“ popsal koordinátor hasičského cvičení.

Nová „hráz“, která byla vytvořena pro případ ohrožení, je neustále k dispozici. „Je uschována u majitele jednoho z objektů, který tam žije trvale. Kdyby k nějaké takové události došlo, tak se přenese k mostku a vodní tok se během pár minut zahradí,“ uzavřel Bohdan Kalina.

I vy můžete přispět do svých novin! Podělte se s ostatními čtenáři Žďárského deníku a týdeníku Vysočina o cokoliv, co vás ve vašem okolí zaujalo, překvapilo, potěšilo, nebo naopak rozzlobilo. Můžete do redakce posílat texty i fotografie z nejrůznějších akcí a událostí. Otištěny budou ve čtenářské rubrice U nás doma ve Žďárském deníku a týdeníku Vysočina. Pište na e-mail: redakce.zdarsky@denik.cz

Autor: Helena Zelená Křížová

24.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Patronem soutěže se stal Jakub Štáfek Lavi z kultovního seriálu Vyšehrad (na snímku). „Chance je zábavná, odvážná a drzá, stejně jako on,“ řekla mluvčí firmy Markéta Světlíková.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Opilci se povalovali u cyklostezky

Žďár nad Sázavou – Dva silně podnapilí muži vzbuzovali v neděli odpoledne veřejné pohoršení u cyklostezky ve žďárské ulici Okružní. Ke dvěma opilcům povalujícím se na zemi proto vyjeli policisté.

Nedvědice sobotní utkání nedohrála

Vysočina – Také po 11. kole I. B třídy – skupiny B zůstávají fotbalisté Štěpánova na dně tabulky, byť si ze hřiště rezervy Polné dovezli cenný bod. Nováček z Bohdalova se v Lukách prezentoval sympatickým dojmem, na bodový zisk to bohužel nestačilo.

Derby rozhodla ve prospěch béčka Žďáru produktivita

Žďársko – Hlavním tahákem 11. kola východní skupiny I. A třídy bylo derby mezi fotbalisty rezervy Žďáru a Herálcem. Herně vyrovnanou partii rozhodla lepší koncovka domácího mužstva. Hráči Moravce doma smolně prohráli s Náměští, juniorka Vrchoviny si bez problémů poradila s Moravskými Budějovicemi.

Jadernou elektrárnu je třeba dostavět, shodli se politici

Vysočina - Pátý blok jaderné elektrárny Dukovany by se měl dostavět, už s ohledem na budoucnost, shodli se lídři politických stran na předvolební akci s Deníkem v pátek 13. října.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení