VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Granát F1 mohl zabít i po letech

Žďársko – Děti, které si před několika dny hrály s granátem v obci Kotlasy, jejž našly v blízkosti hřiště, měly veliké štěstí. Podle vyjádření policejních specialistů byl obranný granát F1 skutečně funkční a velmi nebezpečný.

31.5.2011 1
SDÍLEJ:

Modifikace ruského obranného granátu F1 se u nás vyráběly až do konce 20. století. Foto: archiv

„Pyrotechnik, který jej převezl k odbornému zneškodnění, určil, že pocházel z druhé světové války, byl opatřen zápalkou a mohl kdykoliv explodovat,“ potvrdila policejní mluvčí Petra Šmídová. Granát byl vyorán z blízkého pole, a dostal se tak do hlíny nedaleko místa, kde ho našly děti, které si tam hrály.

Granát v zahrádce

Obranný, původem ruský předválečný granát F1, jehož modernější verze se pak vyráběly od 50. let a mimo jiné jím byla kompletně vyzbrojena i československá armáda, může po sobě zanechat pořádnou spoušť. Alespoň to tvrdí odborníci, kteří se militáriemi zabývají.

„Smrtící účinek obranného granátu F1 dosahuje poloměru 100 metrů a zraněn může být člověk až na 200 metrů,“ uvedl pro Deník sběratel militárií ze Žďárska, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Po odjištění obranného granátu se aktivuje časový spouštěč, kde je zpožďovač nastaven zhruba na tři vteřiny a pak munice exploduje.„Pokud s granátem někdo neodborně manipuluje, ať už jsou to děti, nebo kdokoliv jiný, stačí nějak přerušit, vytáhnout nebo jinak poškodit tu tenoučkou pojistku a dojde k výbuchu,“ uvedl dále sběratel.

O tom, že na Žďársku nebezpečí hrozící od staré válečné munice trvá i po více než šesti desítkách let od konce druhé světové války, dokládá i čerstvý nález z uplynulého víkendu. Granát ze druhé světové války našel v sobotu zahrádkář při práci u své rekreační chalupy ve Fryšavě na Novoměstsku.„Jednalo se o dělostřelecký granát a na místě si jej pak převzal policejní pyrotechnik,“ vyjádřila se policejní mluvčí Monika Pátková.

Dvě desítky ročně

Podle žďárské mluvčí Jany Martincové je policistům ročně ohlášeno kolem dvou desítek nálezů zbraní nebo munice z druhé světové války. „Při nálezu podezřelého předmětu doporučujeme místo označit a předmětu se nedotýkat. Nálezce by měl odejít do bezpečné vzdálenosti a neprodleně informovat policii. Lokalita se pak v rámci zajištění ohraničí a zabrání se také vstupu nepovolaných osob. Na místo je přivolán pyrotechnik, který munici uloží do speciální nádoby a odveze ji k bezpečné likvidaci,“ dodala Jana Martincová.

Žďárský okres patří v rámci České republiky k regionům s největší četností nálezů materiálu ze druhé světové války, protože právě tam na konci války došlo k rozpadu německé fronty. Jedná se především o munici, kterou tam zanechala hlavně ustupující německá armáda.

Podle policistů nálezy ohlašují především zemědělci, kteří munici najdou při orbě a lidé, kteří na ni narazili při výkopových pracích. Stará válečná munice a rovněž zbraně se nezřídka nacházejí na půdách, ale nejenom tam, při opravách nebo přestavbách domů.

--------------

Když najdu granát

– nedotýkat se nalezeného neznámého předmětu a snažit se v tomto jednání zabránit i ostatním přítomným

– v žádném případě nevytahovat předmět ze země, z krabice, brát ho do rukou a tímto způsobem se ho snažit blíže identifikovat (nalezená válečná munice je obvykle i po tak dlouhé době spolehlivě funkční)

– přivolat na místo nálezu neprodleně policii, která povolá pyrotechnika

– lokalitu nálezu je vhodné z důvodu bezpečnosti označit a poté odejít do bezpečné vzdálenosti, případně se ještě schovat za nějakou překážku (např. za strom, zítku, dům)

Autor: Lenka Mašová

31.5.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lubomír Lampíř
9

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Ve žďárském zámku zavedli speciální prohlídky uzpůsobené pro nevidomé návštěvníky. Prohlídky jsou na objednání a stojí 50 korun na osobu (pro nevidomého i jeho průvodce). Do celého areálu smějí také vodicí (i ostatní) psi.
7

Nevidomí zažijí ve žďárském zámku speciální prohlídky

Do participativního rozpočtu lidé přihlásili jedenáct návrhů

Žďár nad Sázavou – Při veřejném setkání budou představeny návrhy, které obyvatelé Žďáru poslali do participativního rozpočtu na příští rok. Do něj bylo stejně jako v letošním pilotním ročníku akce vyčleněno 600 tisíc korun.

OBRAZEM: Horácký džbánek zahájil Jaroslav Samson Lenk

Žďár nad Sázavou – Půlkulaté jubileum slaví festival folkové a country hudby Horácký džbánek. Letos se ve Žďáře nad Sázavou koná již po pětatřicáté. Dvoudenní festival začal v pátek krátce po 17 hodině koncertem Jaroslava Samsona Lenka s jeho doprovodem. Lenk se také po oba dva dny ujal role moderátora.

Patronkou Běhu pro hospic je Veronika Čamková

Velké Meziříčí – Několikanásobná juniorská mistryně České republiky v alpském lyžování a zároveň rodačka z Velkého Meziříčí Veronika Čamková se stala patronkou druhého ročníku Běhu pro hospic.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení