VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dřív se z kavek vařila polévka, dnes se kroužkují

Žďár nad Sázavou – Přibližně tři desítky mláďat kavky obecné, specifického obyvatele žďárského sídliště Stalingrad, se v pátek dostalo do evidence ornitologů. Na půdách bytových domů ochranáři objevili zhruba dvacet hnízd tohoto zvláště chráněného ptačího druhu. V nich se jim podařilo okroužkovat téměř třicet mláďat.

22.5.2010
SDÍLEJ:

Zhruba třicet žďárských mláďat kavky obecné nalezených ve dvou desítkách hnízd dostalo v pátek kroužek. Podle něj mohou ochranáři později zjistit i informace o migraci kavek.Foto: Deník/Jana Ševčíková

„To však není zdaleka definitivní číslo, mnoho hnízd jsme sice našli, ale byla umístěna tak, že nebylo možné se do nich dostat a určit, kolik se v nich nachází mláďat,“ uvedl Jaromír Čejka ze Správy Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy.

Dříve žily v přírodě

Pro obyvatele Žďáru či Bystřice nad Pernštejnem a Nového Města na Moravě je kavka ptákem, jehož lze vidět poměrně často. Málokdo ale ví, že tento živočich dříve ve městech nehnízdil a obýval hlavně dutiny stromů. Do lidských sídel se pak dostal díky samotnému člověku.

Tím, že začali lidé v lesích hospodařit, staly se tam doupné stromy nežádoucími a kavky si musely stavět hnízda jinde. Ideální možnosti k hnízdění jim pak poskytl opět člověk. „Kavka byla totiž v minulosti součástí jídelníčku nejchudšího lidu. Člověk proto vymyslel, že jim začne nahrazovat jejich přirozené hnízdiště a začal v okolí lidských sídel věšet boudy, takzvané kavčáky. V nich pak kavky pro svoji potřebu choval,“ popsal Čejka.

Ještě v době po druhé světové válce se podle něj v jedné obci na Novoměstsku pořádala kavčí pouť, kde se podávala polévka a jakási nádivka vyrobená právě z těchto ptáků.

Početnost kavek ale dnes zdaleka nedosahuje tak vysoko, jak tomu bylo v minulém století. Především po roce 1990 zaznamenali čeští ornitologové velký pokles. Právě Českomoravská vrchovina zůstává jakousi „kavčí baštou“.

Ve městech jako je Žďár, Bystřice nebo Nové Město nacházejí totiž jak dostatek potravy, a to u různých popelnic a kontejnerů nebo na posečených trávnících, tak vhodné podmínky k hnízdění. Ty jim poskytují právě staré bytové domy, kde kavky obsazují římsy pod střechami a již nepoužívané komíny. Takových domů ale kvapem ubývá – jsou dělány nové střechy či zábrany proti holubům. Kavky tak přicházejí o svá hnízdiště.

„Výrazný pokles jsme na žďárském sídlišti Stalingrad zatím nezaznamenali. Dům na Okružní ulici má letos novou střechu, takže hnízdící páry, jichž jsme tam nacházeli skutečně nemalé množství, se zřejmě přesunuly jinam. Například i do budovy školky, kde jsme v pátek našli více hnízd než před rokem,“ zhodnotil Čejka.

Autor: Jana Nedělková

22.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vítězné snímky soutěže Letní a barokní Vysočina. Pobočenský rybník - Veronika Pilařová (Letní Vysočina, 2. místo)
7

Fotosoutěž Letní barokní Vysočina má sedm vítězů

Petr Weiss
1 5

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

V Medlově se už mohou výletníci koupat

Žďársko – Nadšenci pro koupání v přírodních nádržích si už mohou bez obav zaplavat i v rybníku Medlov. Voda tam před dvěma týdny dostala „čtyřku“ – kvůli velkému množství sinic nebyla vhodná ke koupání, i když jeho předchozí striktní zákaz (stupeň 5) už tam hygienici zrušili.

Ze dvora rodinného domu zmizelo jízdní kolo

Radňoves – Policisté z Velkého Meziříčí řeší případ krádeže, ke kterému došlo v úterý 15. srpna v Radňovsi. Dosud neznámému nenechavci se tam v jednom rodinném domě zalíbilo jízdní kolo Kellys červené barvy.

Obnova Bouchalek bude nakonec skromnější

Žďár nad Sázavou – Skromnější obnova sportovního areálu na Bouchalkách ve Žďáře nad Sázavou. Takový je aktuální plán města na to, jak se vypořádat s dosluhujícím zázemím pro fotbalisty i tenisty.

Pálenice se teprve rozjíždí, slabší začátek zavinily třešně

Vysočina – Padesát. Tolik pěstitelských pálenic funguje na Vysočině podle statistiky Celního úřadu pro Kraj Vysočina. Většina z nich však sezonu teprve startuje. Může za to nedostatek třešní. Palírník Roman Koudela z Polné na Jihlavsku začne až v září.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení