VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dobrovolní hasiči při svém cvičení hledali pohřešovanou ženu

Daňkovice - „Pohřešuje se osoba, která oznámila na tísňovou linku, že se ztratila a zranila někde v lese pod radarem Buchtův kopec. Máme informace, že šla po zelené značce, vylezla na Zálesí a šla směrem ke Krásnému. Někde zabloudila a hovor byl přerušen. Nevíme, kde je."

9.6.2015
SDÍLEJ:

Dobrovolní hasiči by měli být důkladně připraveni na to, že budou přivoláni na pomoc při pátrání po pohřešovaných osobách. V těchto případech jsou dobrovolní hasiči vždycky vítaní, jsou dokonce jednou z nejdůležitějších složek.Foto: Deník/Helena Zelená Křížová

Tuto prvotní informaci dostali členové hasičských sborů, kteří přijeli na vrchol Buchtova kopce, aby se zúčastnili námětového cvičení.

„Dojeli hasiči z Kuklíku, Krásného, Daňkovic, Sněžného, Spělkova, z Líšné a z Kadova. Jde o to, aby si hasiči pátrání a transport zraněného člověka vyzkoušeli a z chyb, které se nadělají při cvičení, se poučili," uvedl velitel okrsku, Pavel Kalina z Kuklíku.

Rojnice

Hasiči nejprve prošli krátkým školením a vzápětí nato se odebrali k prvnímu záchytnému bodu, kterým byla osada Zálesí. Vytvořili rojnici a postupně prohledávali svěřený úsek. „Velitel okrsku a velitel zásahu kontrolovali, zda hasiči dodržují všechna pravidla," sdělil organizátor celé akce a zároveň lezec a profesionální hasič Bohdan Kalina.

Ačkoliv byla rojnice poměrně široká, pohřešovanou osobu se napoprvé najít nepodařilo. „Měli jsme dva krajníky, jeden šel podél turistické stezky, druhý vytyčoval červenými fábory hranici prohledané plochy. Došli jsme k stanovenému rozhraní, kde jsme se zastavili, přesunuli jsme se a šli jsme zpět k výchozímu místu," popsal první část cvičení Pavel Kalina.

Podruhé se už rojnice rozvinula i do míst, kde se nacházela ztracená žena. Zůstala ležet na římse Černé skály. „Našli jsme ji zraněnou. Bylo nutné k ní slanit a poskytnout první pomoc. Lezci museli zjistit rozsah zranění a všechny další náležitosti. Například jestli není někde zaklíněná a podobně," vysvětlil Bohdan Kalina.

Zatímco lezci pracovali, ostatní členové sborů dobrovolných hasičů sledovali jejich činnost a zároveň debatovali o tom, co se během jejich zatímní záchranné akce povedlo a nepovedlo. Poté byla konečně žena upoutána na nosítka. „Museli jsme vytvořit kladkostroj, abychom ji mohli spustit ze skalního převisu dolů," řekl Bohdan Kalina.

Přenos raněné

Dole se zraněné ženy opět ujali dobrovolní hasiči, kteří ji přeložili ze záchranných slaňovacích nosítek na nosítka vakuová a přenesli na místo, kam dojela přivolaná záchranka. „Museli ji nést až tam, kam se v nepřístupném terénu mohlo dostat vozidlo zdravotníků. Běžně se v podobných případech stává, že je potřeba nést zraněného třeba kilometr," vyjádřil se profesionál Bohdan Kalina.

Pro některé dobrovolné hasiče byla tato zkušenost novinkou, jiní si podobnou situaci už vyzkoušeli i takzvaně naostro. „Zažili jsme to asi před šesti lety. Tehdy se ztratila pacientka z léčebny Buchtův kopec. Zabloudila v lese a my jsme ji šli hledat. Dopadlo to tehdy naštěstí dobře," zavzpomínal velitel hasičské jednotky ze Sněžného David Nečas, který byl se svým pětičlenným týmem spokojen, a nešetřil slovy chvály.

Autor: Redakce

9.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lubomír Lampíř
9

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Ve žďárském zámku zavedli speciální prohlídky uzpůsobené pro nevidomé návštěvníky. Prohlídky jsou na objednání a stojí 50 korun na osobu (pro nevidomého i jeho průvodce). Do celého areálu smějí také vodicí (i ostatní) psi.
7

Nevidomí zažijí ve žďárském zámku speciální prohlídky

Do participativního rozpočtu lidé přihlásili jedenáct návrhů

Žďár nad Sázavou – Při veřejném setkání budou představeny návrhy, které obyvatelé Žďáru poslali do participativního rozpočtu na příští rok. Do něj bylo stejně jako v letošním pilotním ročníku akce vyčleněno 600 tisíc korun.

OBRAZEM: Horácký džbánek zahájil Jaroslav Samson Lenk

Žďár nad Sázavou – Půlkulaté jubileum slaví festival folkové a country hudby Horácký džbánek. Letos se ve Žďáře nad Sázavou koná již po pětatřicáté. Dvoudenní festival začal v pátek krátce po 17 hodině koncertem Jaroslava Samsona Lenka s jeho doprovodem. Lenk se také po oba dva dny ujal role moderátora.

Patronkou Běhu pro hospic je Veronika Čamková

Velké Meziříčí – Několikanásobná juniorská mistryně České republiky v alpském lyžování a zároveň rodačka z Velkého Meziříčí Veronika Čamková se stala patronkou druhého ročníku Běhu pro hospic.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení