VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Diamo: Kaliště Roženské neohrožují

Rožná - Jsou odkaliště státního podniku Diamo v Rožné skutečně tak nebezpečná, jak ukázala reportáž televize Nova? Je v jejich těsné blízkosti abnormálně vysoký stupeň radiace, že může být ohroženo zdraví tamních obyvatel? Většina místních bere televizní šot s rezervou.

25.11.2008
SDÍLEJ:

ODKALIŠTĚ. Nádrž K1 bude po ukončení těžby sanována jako první, odkaliště K2 (na snímku) po ní. Foto: s. p. Diamo

„Rozhodně se nikam nestěhuji,“ podotkl Jaroslav Fiala z Rožné. „Kaliště jsou tady léta a na nástěnce na úřadě pravidelně vyvěšují výsledky měření. Lidé z Rožné žijí poblíž uranových dolů šedesát let, vědí, jak to je. Samozřejmě, někteří proti uranu brojí, ale osobně si myslím, že ta reportáž nikoho nevyděsila,“ dodal Fiala.

O tom je přesvědčena i starostka Rožné Eva Sýkorová. „Nikdo nevolal, nikdo se na to neptal. Všichni vědí, že se provádějí pravidelná měření, mohou se na výsledky zeptat. Zabývají se tím všechny orgány státní správy a nemáme důvod naměřeným a zveřejněným hodnotám nevěřit. A u kaliště jsou všude rozmístěny tabulky zakazující vstup do lokality,“ poznamenala Eva Sýkorová.

„Něco podobného tady už jednou bylo. Před deseti lety Nova odvysílala podobnou reportáž o jezerech smrti, jak to tehdy nazvali, a pak se pár lidí ozvalo. Ale hlavně rodáci, kteří žijí jinde. Například volala jedna paní z Prahy, že reportáž viděla, a ptala se, co je na tom pravdy. Teď už podobná tvrzení lidé berou s nadhledem,“ dodala starostka Sýkorová.

Za dodržení zákona si stojí i vedení podniku Diamo. „V odkalištích K1 a K2 jsou odkalištní vody s pH cca 8, a ne žádné kyseliny. V reportáži byl změřen dávkový příkon záření gama 0,447 mikroGy/hod. Na ložiscích, kde byla ukončena sanace a rekultivace, byl požadavek na dávkový příkon záření gama měřený ve výšce metr nad zemí 0,7 mikroGy/hod. Tudíž je tam ještě rezerva,“ objasnil Břetislav Sedláček, pověřený řízením odštěpného závodu Geam Dolní Rožínka, součásti státního podniku Diamo.

V okolí Rožné se provádějí rozbory zemědělských plodin a hodnotí se také ozáření kritických skupin obyvatel. Přístupové cesty k oběma odkalištím jsou označeny zákazem.

„Nemáme povinnost provést oplocení pozemku, zákon říká buď tabule, nebo plot. Ale ani neuplatňujeme postih za porušení zákazu reportéry při natáčení. Vstoupit do prostoru lze, ale jenom s doprovodem zaměstnance provozovatele, což se ve většině případů děje. Jedná se pouze o slušné vychování,“ doplnil Břetislav Sedláček.

Autor: Lenka Mašová

25.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lubomír Lampíř
9

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Ve žďárském zámku zavedli speciální prohlídky uzpůsobené pro nevidomé návštěvníky. Prohlídky jsou na objednání a stojí 50 korun na osobu (pro nevidomého i jeho průvodce). Do celého areálu smějí také vodicí (i ostatní) psi.
7

Nevidomí zažijí ve žďárském zámku speciální prohlídky

Do participativního rozpočtu lidé přihlásili jedenáct návrhů

Žďár nad Sázavou – Při veřejném setkání budou představeny návrhy, které obyvatelé Žďáru poslali do participativního rozpočtu na příští rok. Do něj bylo stejně jako v letošním pilotním ročníku akce vyčleněno 600 tisíc korun.

OBRAZEM: Horácký džbánek zahájil Jaroslav Samson Lenk

Žďár nad Sázavou – Půlkulaté jubileum slaví festival folkové a country hudby Horácký džbánek. Letos se ve Žďáře nad Sázavou koná již po pětatřicáté. Dvoudenní festival začal v pátek krátce po 17 hodině koncertem Jaroslava Samsona Lenka s jeho doprovodem. Lenk se také po oba dva dny ujal role moderátora.

Patronkou Běhu pro hospic je Veronika Čamková

Velké Meziříčí – Několikanásobná juniorská mistryně České republiky v alpském lyžování a zároveň rodačka z Velkého Meziříčí Veronika Čamková se stala patronkou druhého ročníku Běhu pro hospic.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení