VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Deváťáci hodnotí politiky a chtějí skateparky

Žďár nad Sázavou,Velká Bíteš – Žďárští i bítešští radní dostávali známky, a to jak jedničky, tak i čtyřky či třídní důtky. Jako ve škole. Ve Žďáře tamní radní oznámkovali žáci z 9.C Základní školy Švermova, ve Velké Bíteši se tohoto úkolu zhostili školáci z 9.C.

29.1.2010
SDÍLEJ:

Své radní oznámkovali žáci 9.C ze Základní školy ve Velké Bíteši. Foto: Deník/Lenka Mašová

A výsledek? Co děti od radních očekávají ve snaze zlepšit život ve městě a co jim naopak připadá jako největší „bota“, které se představitelé při své činnosti dopustili? Posuďte sami. Práci žďárských radních hodnotilo jedenadvacet školáků v pěti „předmětech“.

Za kulturní vyžití dostali v průměru čtyřku (3,71), za sportovní trojku (2,52), péče o životní prostředí a stejně tak i kvalita dopravního spojení byla ohodnocena trojkou (3,09). Co se týče pomoci vedení města škole, průměr se nakonec přiklonil k výsledné dvojce (2,09).

A co podle dětí radní v souvislosti s dalším rozvojem Žďáru nad Sázavou dlouhodobě opomíjejí? „Chybí mi větší podpora některých sportů, jako je například paintball, badminton, přivítal bych více nových hřišť,“ prohlásil deváťák Dalibor Bělohlávek ze Žďáru nad Sázavou. Radní by naopak chtěl pochválit za podíl na péči o Zelenou horu a památku UNESCO kostel svatého Jana Nepomuckého.

Další ze školáků, Dominik Kříž, si postěžoval na kvalitu autobusové dopravy, Michal Šindelář by radním doporučil větší snahu o modernizaci nejenom autobusového, ale i vlakového nádraží. „Také by se ve Žďáře hodilo více hřišť s basketbalovými koši, nový skatepark a také už konečně dlouho slibovaný aquapark,“ vypočítal školák. „Dobré je určitě nové nákupní centrum v Brněnské ulici a také se mi líbí nový park na Farských humnech,“ dodal Michal Šindelář.

Důvodem ke sníženým známkám žďárských radních byl kromě výše uvedených prohřešků například také dopravou ucpaný Žďár bez možnosti obchvatu, chybějící 3D kino či troska hotelu Bílý lev na náměstí Republiky.

Školáci jako negativní vnímají rovněž problémy ve čtvrti Stalingrad s některými tamními romskými obyvateli a třeba také absence prodejen rychlého občerstvení v historické části města.

Respondentům se nezamlouvalo také například kácení zdravých stromů, a to jak přímo ve městě, tak i v jeho nejbližším okolí. Pochvalu zástupci Žďáru sklidili za pěknou „Zelenku“, nákupní centrum na Brněnské nebo za cyklostezky v okolí města. Zelená hora však vyvolala i některé záporné ohlasy, které byly proti jejímu odlesnění, jež bylo v minulých letech provedeno.

Bítešské děti by ve svém městě rády viděly skatepark, koupaliště, supermarket či více parkovacích míst. Někteří z tamních deváťáků mají výhrady vůči fungování a zejména nedostatečnému výběru knih v městské knihovně.

S pochvalou na vysvědčení se naproti tomu bítešští radní setkali za propracovaný systém třídění odpadů a rovněž za nové dětské hřiště v Tyršově ulici, které bylo uvedeno do provozu předloni. Mimořádná pochvala se ale týkala například i rekonstrukce sedadel v kině.

V hodnocení šestadvaceti školáků bítešští radní dopadli lépe než jejich žďárští kolegové. Za kulturní vyžití v Bíteši dostali v průměru dvojku (2,26), za sport horší jedničku (1,48), za ochranu životního prostředí byli ohodnoceni dvojkou (2,01).

Dopravní spojení bylo za dvě (1,61), pomoc škole děti oklasifikovaly dvojkou (2,19). „Nelíbí se mi, v jakém stavu jsou autobusové zastávky a myslím si, že by mělo být vybudováno nové autobusové nádraží. Také bych ve městě přivítal více zeleně,“ prohlásil bítešský deváťák Libor Lupínek, který do základní školy dojíždí z nedalekých Přibyslavic.

Radní ale stejně jako řada dalších dětí chválí za třídírnu odpadů. Jeho spolužačka Denisa Čermáková ve městě citelně postrádá jak supermarket, tak i větší obchody s oděvy, obuví, sportovními potřebami, módními doplňky a podobným sortimentem. „V malých obchodech v Bíteši je všechno hodně předražené, pro oblečení i další věci se většinou jezdí do Brna,“ sdělila školačka, která by ve městě přivítala také koupaliště. „Na druhou stranu je dobře, že nemusíme dojíždět třeba do školy nebo k lékaři a je u nás i dost různých služeb. Radní bych určitě pochválila za to, že zvýšili dopravní bezpečnost u školy,“ dodala Denisa Čermáková.

Konkrétně koupaliště anebo plavecký bazén je častým přáním bítešských dětí. Některé z nich by zase chtěly, aby se radní angažovali při zajištění většího množství kulturních akcí určených přímo mládeži.

Jak žďárští, tak i bítešští zástupci města mají v příslušné kolonce svého vysvědčení – PROSPĚLI, ale podle jejich dětských kritiků by v obou městech stále bylo co zlepšovat.

--------------------

Průměr známek

Vysvědčení radních ZR
Kulturní vyžití 4
Sportovní vyžití 3
Životní prostředí 3
Dopravní spojení 3
Pomoc škole 2

Vysvědčení radních VB
Kulturní vyžití 2
Sportovní vyžití 1
Životní prostředí 2
Dopravní spojení 2
Pomoc škole 2

------------------

Radní chtějí více akcí pro mladé

Žďár nad Sázavou – S větším podílem akcí pro mladé do budoucna počítají zástupci Žďáru. Školáci na zvýšení této snahy poukazovali i ve svém hodnocení radních. Podle místostarostky Dagmar Zvěřinové bude více kulturních akcí úzce souviset i s prodejem Domu kultury městu.

S čím konkrétně v tomto smyslu počítáte?
Chceme se cíleně věnovat zajištění většího objemu koncertů a kulturních akcí určených přímo mládeži.

Kritika se také týkala skateparku…
Nový park pro „skejťáky“ by vyšel na půldruhého milionu korun. Máme na něj vyhrazeno místo za sportovní halou a chtěli bychom se pokusit o finanční podporu prostřednictvím fondů Evropské unie. Jenže nyní je problém prosazovat i dětská hřiště, rozpočet se všemožně krátí, takže kdy na skatepark dojde, nevím. Vítané by podle mě určitě bylo i lanové centrum, ale záměrů je hodně a peněz málo.

Jak to vypadá s plánem rekonstrukce obou nádraží?
Budova Českých drah, na jejíž přestavbě se budeme podílet pěti miliony, se začne opravovat v květnu. Autobusové nádraží přijde na řadu příští rok. V tomto případě se jedná o naši investici, takže buď na ni seženeme dotaci, nebo autobusové nádraží budeme muset opravit za peníze města.

Pochvalu dětí si také vysloužilo i nové nákupní centrum v Brněnské ulici…
Tam se jednalo o shodu města se zájmem soukromých investorů, kteří centrum postavili i financovali. Nemůžeme si přivlastňovat zásluhy jiných. Ovšem je příjemné slyšet kladné ohlasy obyvatel Žďáru v tom smyslu, že jsme se skutečně nemýlili, když jsme vznik nákupního centra ve městě schválili.

Báňa: Děti třídění odpadu berou

Velká Bíteš – „Mám radost, že mládež ve Velké Bíteši uznává snahu města o třídění odpadů,“ prohlásil velkobítešský starosta Miroslav Báňa poté, když se dozvěděl, co tamní omladina na práci radních kvituje s povděkem.

Berete to jako úspěch?
Přístup dětí, které oceňují systém města v třídění odpadů, mě příjemně překvapil. Je vidět, že mladí chápou smysl procesu, což se o některých starších lidech říct nedá.

Za třídírnu odpadů padla pochvala, za hřiště v Tyršově ulici rovněž, ale mladým stále chybí skatepark. Bude?
Skatepark je naplánovaný, ale zatím nemáme stavební povolení. Pokud nedojde k žádným zvratům, doufám, že se s tím letos podaří pohnout dopředu. Jako při všech podobných akcích se však musíme ohlížet na peníze.

Školákům se nelíbí, že radní dosud neudělali žádné kroky k vybudování koupaliště nebo krytého bazénu. Je tato vize uskutečnitelná?
Pro město velikosti Bíteše je to zcela nereálný záměr. Nejde ani tak o to koupaliště vybudovat jako pak doplácet na jeho provoz. Krytý bazén by vyšel ještě dráž. I u podávání žádostí o dotace z regionálního operačního programu jsme upozorňováni, abychom zvažovali provozní náklady záměrů. Myslím si, že koupaliště ani bazén bychom neutáhli. A aby lidé dávali nějakých sto korun za hodinu plavání, to je nesmysl.

Další přáním školáků je supermarket. Zatím lidé jezdí nakupovat třeba do Brna anebo do Velkého Meziříčí…
Výstavba supermarketu je naplánována v souvislosti se stavbou autobusového nádraží. Momentálně ale realizace projektu vázne na skupině podnikatelů, která se odvolala proti územnímu rozhodnutí, takže celou věc nyní řeší zástupci kraje Vysočina.

Autor: Lenka Mašová

29.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Hanáci vyhráli také odvetu v Jihlavě

Ilustrační foto

Vražda mezi cizinci: Došlo k ní na ubytovně v Humpolci

Požár zastavil výrobu v Kronospanu. Firma tvrdí, že šlo o zkrat

Jihlava – Více než deset milionů korun. Taková je bilance sobotního rozsáhlého požáru v jihlavské společnosti Kronospan v ulici Na Hranici v Jihlavě-Bedřichově. Hořela hala, ve které se zpracovávají OSB desky, dokonce musel být vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Oheň proto na několik dní odstavil výrobu ve firmě.

Letní kino v Horáckém muzeu končí, v plánu je kino zimní

Nové Město na Moravě – Animovaný snímek Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa, který mohou diváci zhlédnout ve středu 23. srpna od 20.30 hodin, uzavře letní promítání na dvorku novoměstského Horáckého muzea.

Ve Víru běhají všichni a nebude zde chybět ani Jakub Kohák

Vír – Obec Vír v údolí řeky Svratky se chystá na velkou víkendovou sportovní událost. Počtyřiašedesáté se zde uskuteční Malý svratecký maraton, který vyzve muže a ženy v celkem osmi věkových kategoriích k závodu na 32 kilometrů dlouhé trati.

Sáblíková bude pokračovat i po Pchjongčchangu

Žďár nad Sázavou – Odchod do sportovního důchodu? Ale kdeže. Láska ke sportu zvítězila. Martina Sáblíková přehodnotila své plány po olympijských hrách v Pchjongčchangu a hodlá se na dlouhém oválu se svými konkurentkami potkávat i nadále. Její fanoušci tak mohou mít radost.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení