VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Děti už mají počítače, teď dostanou i vlastní kuchyň

Žďár nad Sázavou - Základy práce se dřevem, kovem, drátky nebo třeba opravit nějaké drobnosti na kole. To se teď budou moci naučit děti, jež docházejí do Denního centra pro děti a mládež ve Žďáře na sídlišti „Stalingrad“.

18.5.2008
SDÍLEJ:

Centrum navštěvují mladí Romové.Foto: DENÍK/Jitka Kučerová

„Kuchyňka bude zase sloužit pro přípravu jednoduchých jídel a výuku základů stolování,“ vysvětlila Marie Mertlíková, zástupkyně vedoucí denního centra.

Nové vybavení získalo centrum díky Gantovému programu Rozvoj aktivit romských programů. Ten běží už jeden a půl roku a je rozdělen do tří fází, během nichž se zaměstnanci centra snaží přiblížit dětem zájmové činnosti, ke kterým se ve svém běžném životě z různých důvodů nemohou dostat.

Začátkem letošního roku se rozeběhla třetí etapa, jíž bude koncem června projekt zakončen. „V první fázi projektu byly do našeho centra zakoupeny počítače, fotoaparát, kamera a tiskárna. Díky tomuto vybavení se děti ze sociálně znevýhodněného prostředí mohou naučit s těmito věcmi pracovat,“ říká Marie Mertlíková, zástupkyně vedoucí denního centra.

Fotografický a počítačový kroužek vede externista, který se dětem věnuje zhruba dvě až tři hodiny týdně. Druhá fáze proběhla především ve znamení krátkých turistických vycházek po okolí města, ale i několikadenních výletů po Česku. Kromě toho byla vybavena výtvarná a hudební místnost a děti pokračovaly ve zdokonalování své práce s počítačem. Ve třetí fázi byla zahájena činnost pracovního kroužku a zakoupen nábytek a vybavení do dílny a kuchyňky, jejichž prostory momentálně procházejí dokončovacími pracemi.

Denní centrum pro děti a mládež funguje ve Žďáře již od roku 1994 a denně do něj dochází zhruba patnáct až dvacet dětí ve věku od šesti do patnácti let. Děti se tam mohou věnovat nejrůznějším činnostem v tanečním, výtvarném, dramatickém nebo počítačovém kroužku. Mají také možnost zacvičit si v malé posilovně nebo si za pomoci zaměstnanců centra v klidu udělat školní úkoly. Na činnost centra pravidelně přispívá město Žďár, mnohé vybavení bylo ale zakoupeno také díky evropským fondům.

Jana Ševčíková

18.5.2008
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vítězné snímky soutěže Letní a barokní Vysočina. Pobočenský rybník - Veronika Pilařová (Letní Vysočina, 2. místo)
7

Fotosoutěž Letní barokní Vysočina má sedm vítězů

Petr Weiss
1 5

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

V Medlově se už mohou výletníci koupat

Žďársko – Nadšenci pro koupání v přírodních nádržích si už mohou bez obav zaplavat i v rybníku Medlov. Voda tam před dvěma týdny dostala „čtyřku“ – kvůli velkému množství sinic nebyla vhodná ke koupání, i když jeho předchozí striktní zákaz (stupeň 5) už tam hygienici zrušili.

Ze dvora rodinného domu zmizelo jízdní kolo

Radňoves – Policisté z Velkého Meziříčí řeší případ krádeže, ke kterému došlo v úterý 15. srpna v Radňovsi. Dosud neznámému nenechavci se tam v jednom rodinném domě zalíbilo jízdní kolo Kellys červené barvy.

Obnova Bouchalek bude nakonec skromnější

Žďár nad Sázavou – Skromnější obnova sportovního areálu na Bouchalkách ve Žďáře nad Sázavou. Takový je aktuální plán města na to, jak se vypořádat s dosluhujícím zázemím pro fotbalisty i tenisty.

Pálenice se teprve rozjíždí, slabší začátek zavinily třešně

Vysočina – Padesát. Tolik pěstitelských pálenic funguje na Vysočině podle statistiky Celního úřadu pro Kraj Vysočina. Většina z nich však sezonu teprve startuje. Může za to nedostatek třešní. Palírník Roman Koudela z Polné na Jihlavsku začne až v září.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení