VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Děti mají tepláky díky dobrovolnické akci

ČTENÁŘSKÁ RUBRIKA U NÁS DOMA / Bory - Na podzim jsem se v jihlavské nemocnici seznámila s Jitkou Fickovou, která je jedna z „dobrotet" v Jihlavě a ve svém volném čase se věnuje dobrovolnické činnosti. Když se mi koncem ledna zobrazil na facebooku její příspěvek k projektu Tepláčky pro onkoláčky, říkala jsem si, že jim doma určitě nějaké tepláčky našiji a pošlu.

16.3.2017
SDÍLEJ:

V projektu Tepláčky pro onkoláčky vznikly v Borech tři stovky oděvů pro nemocné děti.Foto: Lucie Dostálová

Jak jsem o tom ale přemýšlela víc a víc, zrodil se mně v hlavě nápad zkusit do této akce zapojit přes Rodinné centrum Mraveniště i ostatní maminky, to už do jejího začátku zbývaly pouze tři týdny. Říkala jsem si, že pokud by se nám podařilo ušít třeba třicet kusů tepláčků, byla by to super pomoc. Nakonec jich budeme odesílat víc než 300, ale to už předbíhám.

Během těch přípravných třech týdnů jsme se domluvili s panem ředitelem naší základní a mateřské školy a vedoucí místní prodejny Coop, že na těchto třech místech budou sběrná místa, kam mohou lidé nové tepláčky případně materiál na tvoření věnovat. Oslovila jsem různé e-shopy prodávající úplet a teplákovinu skrz na skrz celou Českou republikou a také velkomeziříčské a žďárské galanterie.

Vlna solidarity, která se kolem této akce strhla, byla nevídaná. Během několika dnů, jak se informace šířily facebookem i celým internetem, se mi začali ozývat firmy i jednotlivci s tím, že je akce nadchla a chtěli by věnovat materiál na samotnou výrobu. Nabídka pomoci byla různorodá od zbytků z domácího šití až po několikametrovou metráž. Sponzorský dar věnovaly také tři žďárské galanterie.

ČTĚTE ve čtenářské rubrice U nás doma: Lidé v Kadově si užili masopustní průvod

Od paní, která má na facebooku skupinku TamTami, ve které prodává právě úplety, přišlo nejen několik metrů látky, ale také dva andělíčci z korálků. Chtěla, abych je předala tříletému Kubíkovi patronovi naší „borské akce", který se léčí s leukemií, a on aby jednoho z nich věnoval někomu z dalších nemocných dětí. Ve zprávě mi napsala, že když ona jednou bojovala o život, právě takového anděla dostala, boj vyhrála a od té doby věří, že věnovaní andílci mají takovou moc.

Jedno odpoledne mně také zavolala zástupkyně jedné firmy, že by chtěla věnovat neuvěřitelných třicet metrů látky. Hned jsem si spočetla, že by z takového množství bylo možné vyrobit asi 100 kusů tepláčků. O dva dny déle mně od této firmy přišel email, že pan Mráz majitel firmy, se rozhodl věnovat tento úplet v bio kvalitě. Celková výše jejich daru měla tedy hodnotu více než devět tisíc korun. V tu chvíli mně bylo jasné, že bude potřeba přesvědčit pro tuto akci širokou borskou veřejnost, abychom to celé zvládli.

Naštěstí nebylo žádného přesvědčování třeba. Postupně se k akci začali hlásit nejen moji nejbližší a přátelé, ale i kamarádi kamarádů, které jsem nikdy před tím neviděla.

Ti, kteří se nemohli zúčastnit šití tepláčků osobně, posílali peníze na nákup dalšího materiálu. Celkem na akci tito lidé přispěli částkou tři tisíce devět set korun. Za tři tisíce jsem dokoupila gumy, náplety, náhradní jehly, křídy a další nezbytné doplňky. A za zbylých devět set korun dokoupím po domluvě s organizátory buď další materiál na šití pro jihlavské dobrovolníky nebo přímo hotové tepláčky, protože jsem tyto finance obdržela až v den samotného šití.

To se konalo v pátek 3. března odpoledne v klubovně Mladých ochránců přírody v budově bývalé školky. Holky vedoucí MOP, tisíceré díky za vstřícnost!

Sešlo se neuvěřitelných 37 dobrovolníků nejen z Borů a jeho nejbližšího okolí, ale také například z Bohdalova, Žďáru nad Sázavou, Zahrádky, Velké Bíteše a Brna. Přicházeli postupně, tak jak to komu vyšlo, ale všichni se okamžitě zapojovali s obrovským nasazením do práce.

Rozděleni do různých skupinek překreslovali střihy, stříhali látky, rozměřovali náplety a gumy a takto zkompletovaný polotovar předávali švadlenkám, které tepláčky šily na celkem čtrnácti šicích strojích. Celá akce trvala jedenáct hodin, končili jsme v půl druhé ráno s neuvěřitelným číslem 192 ušitých tepláčků a legín.

Dalších 38 jich zůstalo nesešitých, ale kompletně připravených. O ty se hned druhý den ráno přihlásila další dobrovolnice, která se nemohla pátečního šití zúčastnit. Během tohoto odpoledne, večera a noci se nám podařilo zpracovat veškerý věnovaný a zakoupený materiál, tedy asi 70 metrů úpletů a teplákovin. Po celou dobu se o všechny perfektně staral vedoucí borských mladých hasičů se svými svěřenkyněmi. Dobrovolníky občerstvoval čajem, kávou a všemi těmi dobrotami, které se zde sešly. Holky pak kompletovaly ušité i již věnované tepláčky celkem dalších 89 kusů podle velikostí.

Během večera vznikl mimoděk další projekt. Ač se střihačky snažili využít místo na látce na sto procent, někdy se prostě stalo, že musely střihnout tak, že jim odpadl větší prostřih. Jedna účastnice ale nelenila a navrhla, že bychom v takovémto setkávání mohli pokračovat a ze vzniklých zbytků vytvořit čepičky do porodnice pro předčasně narozené děti. Také jsme se shodli, že menší zbytky látek bychom věnovali dětem do místní školky na další tvoření. Je jich mimochodem celá igelitka. Využilo by se tak tedy celých 70 metrů látek.

Čtenáři také napsali: Letošní zima přivolala do Pikárce i Eskymáky

Jak se postupně hromadily hotové výrobky, začala se naplno ukazovat kreativita střihačů. Díky velkému barevnému spektru nápletů a nádherným vzorům látek vznikal jeden originál krásnější než druhý. Nezbývá tedy než si přát, aby hotové tepláčky udělaly dětem radost a alespoň na chvíli jim prozářily jejich náročné životní období.

V nejbližší době budou všechny tepláčky předány organizátorům projektu v Jihlavě, ti je roztřídí a předají ve všech nemocnicích v České republice, kde je dětské onkologické oddělení, přímo dětem. Tepláčky pak budou majetkem dětí, respektive rodičů, ne nemocnic. Děti tedy nebudou muset chodit s razítkem například nemocnice Motol na zadečku. Toto se lékařce právě Motolské nemocnice líbilo na tomto projektu nejvíc. Tepláčky rozvezou do všech osmi nemocnic další dobrovolníci a předání by pak mělo symbolicky proběhnout na všech místech ve stejný den a snad i ve stejnou hodinu.

Byl to opravdu mimořádný den se spoustou mimořádných okamžiků, nejvíce si na celé akci ale cením toho, že se jí zúčastnili lidé všech věkových skupin od čtyřleté holčičky, přes školačky, svobodné holky, maminky až po babičky. S naprosto čistým svědomím mohu tedy říci, že v tu chvíli opravdu všichni táhli za jeden provaz. Tímto bych jim všem chtěla moc poděkovat za obětavost, nadšení a píli, které do výroby tepláčků věnovali a za opravdu mimořádný zážitek. Ještě jednou velké díky. P.S.: Sejdeme se zase za měsíc při výrobě čepiček.

Lucie Dostálová, Bory

ČTENÁŘSKÁ RUBRIKA U NÁS DOMA: I vy můžete přispět do svých novin! Podělte se s ostatními čtenáři Žďárského deníku a týdeníku Vysočina o cokoliv, co vás ve vašem okolí zaujalo, překvapilo, potěšilo, nebo naopak rozzlobilo. Můžete do redakce posílat texty i fotografie z nejrůznějších akcí a událostí. Otištěny budou ve čtenářské rubrice U nás doma ve Žďárském deníku a týdeníku Vysočina. Pište na e-mail: redakce.zdarsky@denik.cz

Autor: Redakce

16.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Po bouřkách se silnými nárazy větru zůstala denní maxima pod třicítkou

Vítězné družstvo.
20

Studentky žďárské zdravotní školy jsou nejlepší v republice

AUTOMIX.CZ

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

/FOTOGALERIE/ Na vozech mají heslo Pomáhat a chránit, nicméně i oni potřebují občas pomoc. Vidět policejní auto - ať státní či obecní policie - v nesnázích je sice trochu nezvyklé, ale občas k tomu dojde.

Venkovní bazén slouží dětem

Žďár nad Sázavou – Návštěvníci Relaxačního centra ve Žďáře mají možnost využít jeho venkovní část s opalovací loučkou.

Na VeDaFestu budou hrát i Kavijerock a Bára

Vojnův Městec – Návštěvníky festivalu VeDaFest, který v sobotu 24. června ve Světnově pořádají vesnice z okolí Velkého Dářka, budou bavit i místní kapely. Vystoupí třeba Kavijerock a Bára, skupina z Vojnova Městce, který také patří k pořadatelům festivalu.

Pokračuje digitalizace žďárské kroniky

Žďár nad Sázavou – Do konce roku by si zájemci o místní historii měli číst v kompletně zdigitalizované kronice Žďáru. Od poloviny června je na webových stránkách Knihovny Matěje Josefa Sychry k dispozici její první část.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies