VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dářko vymění vodu s jezerem v Tatrách

Škrdlovice,Zub - Do klubovny zbrojnice dobrovolných hasičů Škrdlovic přibyla jedna výtvarná cennost. Je to olej na dřevě od lidového malíře z polských Tater.

19.7.2011
SDÍLEJ:

Wojciech Lassak z nejvýše položené vsi v Polsku, tatranské vesnice Zub, přijel do Škrdlovic v horalském kroji. Představitelům partnerské obce předal olejomalbu na dřevě. Foto: Ivo Havlík

Znázorňuje partnerské vztahy dvou vesnic a hasičských sborů. Tatranský horal na obraze drží znaky obou obcí a křišťálová hladina za ním propojuje dvě unikátní vodní plochy - Velké Dářko v katastru Škrdlovic a Mořské oko na území nejvýše položené obce v Polsku, vesnice Zub v Tatrách. Zatímco největší rybník Žďárska a Vysočiny není třeba čtenářům Deníku představovat, horské jezero zřejmě ano. Je nejrozsáhlejší vodní plochou v polských Tatrách, leží v nadmořské výšce 1395 m, přibližně 25 km od tatranské metropole Zakopané.

Dojezd až k němu není možný. Posledních osm kilometrů je nutné vystoupat pěšky. Námaha však stojí za výhled na zubaté tatranské panorama s nejvyšším vrcholem polsko-slovenského hraničního hřebene, štítem Rysy (2499 m n.m.).

Jedna voda je větší, druhá je hlubší. Hladina Mořského oka má povrch 35 hektarů, zatímco plocha Velkého Dářka je téměř šestinásobná. Ale zatímco Mořské oko sahá do hlubiny jednapadesáti metrů, Velké Dářko je naopak mělké, ke dnu jsou pouhé čtyři metry a to ještě pozvolné.

Tatranská voda je zcela čirá, vidět jsou kameny a ryby v hloubce 12 metrů, dále už nedosáhne světlo. Mořské oko se původně jmenovalo Rybí stav. Nikoli náhodou, skutečně je přírodně, nikoli uměle, zarybněno. Žijí v něm hlavně pstruzi, což v této nadmořské výšce není zcela běžné. V listopadu jezero zamrzá, roztaje až v dubnu. Po „skleněné” hladině lze takřka půl roku bezpečně chodit. První zmínky o Mořském oku pocházejí z konce 16. století. V roce 1637 král Vladislav IV. udělil privilegium Vladislavu Novobilskému, jen on směl na okolních loukách pást dobytek.

Od roku 1933 území patří polskému státu. „Jako správní patrioti se chlubíme svým a současně obdivujeme cizí,” řekli Deníku starosta Škrdlovic Ivan Hořínek a starosta hasičského sboru rázovité horské vesnice Zub Wojciech Lassak. Jednou prý slavnostně „zkříží” své vodní plochy, vědro měkké vody od pramene Sázavy vlejí do Mořského oka a vědro tvrdé vody z tatranského plesa šplíchnou do Velkého Dářka.

19.7.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Na fotografii je obviněný Ukrajinec z pondělní vraždy na ubytovně v Humpolci. Okresní soud právě rozhoduje, zda ho pošle do vazby.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Plameny po prodloužení padly v Kolíně

Kolín – Pátý přípravný zápas před novou sezonou odehráli v úterý v Kolíně druholigoví hokejisté Žďáru nad Sázavou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení