VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Charita nabízí osobní asistenci již přes rok

Žďár nad Sázavou - Dlouhodobě nemocní nebo lidé se zdravotním postižením potřebují často pomoc při hygieně či doprovod k lékaři či v úředních záležitostech.

2.11.2011
SDÍLEJ:

Ve Žďáře poměrně nová služba pro lidi s postižením či dlouhodobým onemocněním. Foto: VLP/Jan Vraný

Kde rodina nestačí, pomůže osobní asistent. V okresním městě má tato terénní služba, spadající pod Oblastní charitu Žďár nad Sázavou, za sebou více než rok fungování.

Zájemci ze Žďáru

„Naše hlavní středisko je ve Velkém Meziříčí a původně jsme měli klienty především odtud nebo z nejbližšího okolí. Obraceli se na nás ale stále častěji i zájemci ze Žďáru, takže jsme loni v srpnu naše služby rozšířili i tam,“ vysvětlila Jaroslava Pavlíčková, sociální pracovnice a vedoucí služby osobní asistence.

Osobní asistenci si ale mnoho lidí plete s pečovatelskou službou. A zatímco asistentská pomoc je zájemcům poskytována po celém území bývalého okresu Žďár nad Sázavou a její provozní doba je nepřetržitá, pečovatelská služba, která funguje pod charitou pouze v okolí Bystřice nad Pernštejnem a Žďáru nad Sázavou, má vymezené časy svých úkonů. „Rozdíl v našich službách vidím v tom, že pečovatelka přijde do domácnosti uživatele pomoci s něčím, co sám nezvládá. Například nakoupí, připraví stravu, pomůže s hygienou nebo úklidem, s uživatelem pohovoří a odchází. To vše v dohodnuté době,“ řekl vedoucí Charitní pečovatelské služby Miroslav Prudký. „Oproti tomu osobní asistent je s uživatelem dlouhou dobu, třeba celé dopoledne. Uklízení a nakupování není to hlavní, jde o víc. Především o doprovod a přítomnost,“ dodal Prudký.

Obě terénní služby jsou poskytovány v domácnostech uživatele či na místech, kde je potřeba. Placeny jsou částečně ze strany uživatelů, zbytek z dotací a dalších zdrojů. Lidí, kteří je potřebují, mají nárok na příspěvek na péči, jenž je určený právě k hrazení těchto úkonů.

Co je to za služby?

Charitní pečovatelská služba chce pomáhat lidem, kteří mají sníženou soběstačnost z důvodu věku, chronického onemocnění nebo zdravotního postižení a jsou odkázáni na pomoc druhých při péči o sebe a o svoji domácnost, aby mohli zůstat co nejdéle ve svém domácím prostředí.

tel.: 566 551 766, 777 155 374

Osobní asistence je terénní službou pro děti a dospělé s postižením nebo dlouhodobým onemocněním. Cílem je zajistit těmto lidem podporu při naplňování jejich potřeb v domácím či společenském prostředí, aby mohli žít běžným způsobem života.

mob.: 733 755 870

Autor: Zlata Ptáčková

2.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Lubomír Lampíř
9

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Nevidomí zažijí ve žďárském zámku speciální prohlídky

Žďár nad Sázavou – Jedinečnou možnost zjistit, jak vlastně vypadá poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře nebo třeba chórové lavice, mají nyní ve Žďáře nevidomí návštěvníci. Speciální prohlídky pro ně zavedli v zámku Kinských.

Do participativního rozpočtu lidé přihlásili jedenáct návrhů

Žďár nad Sázavou – Při veřejném setkání budou představeny návrhy, které obyvatelé Žďáru poslali do participativního rozpočtu na příští rok. Do něj bylo stejně jako v letošním pilotním ročníku akce vyčleněno 600 tisíc korun.

OBRAZEM: Horácký džbánek zahájil Jaroslav Samson Lenk

Žďár nad Sázavou – Půlkulaté jubileum slaví festival folkové a country hudby Horácký džbánek. Letos se ve Žďáře nad Sázavou koná již po pětatřicáté. Dvoudenní festival začal v pátek krátce po 17 hodině koncertem Jaroslava Samsona Lenka s jeho doprovodem. Lenk se také po oba dva dny ujal role moderátora.

Patronkou Běhu pro hospic je Veronika Čamková

Velké Meziříčí – Několikanásobná juniorská mistryně České republiky v alpském lyžování a zároveň rodačka z Velkého Meziříčí Veronika Čamková se stala patronkou druhého ročníku Běhu pro hospic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení