To jsou nechtěné suvenýry, které si loni s sebou přivezli lidé ze Žďárska z dovolených v cizině. V oblíbených zahraničních destinacích je však možné se nakazit i řadou dalších nemocí. Proti řadě z nich přitom existuje očkování.

„Vakcinace rozhodně má svoje opodstatnění. I když se jedná o nadstandardní očkování, turisté, kteří se chystají například do Indie, Turecka, Egypta, ale i třeba jenom do oblíbených evropských zemí, by tuto možnost rozhodně měli zvážit,“ uvedla vedoucí epidemiologie územního pracoviště Krajské hygienické stanice ve Žďáře nad Sázavou Renée Mašová.

Cestovatelé ze Žďárska si domů přivezli také úplavici z Egypta či malárii z Pobřeží slonoviny. Nejčastější je však v posledních letech import žloutenky typu A. „Člověk, který hodlá vycestovat do zahraničí, by si měl v první řadě zkontrolovat platnost očkování proti tetanu a pak konzultovat aktuální situaci v ambulanci cestovní medicíny. Minimálně však měsíc až šest týdnů před odjezdem,“ sdělila epidemioložka Mašová.

Že je při dodržení dostatečného časového předstihu možné sestavit vhodný očkovací plán, říká i Miroslav Kříž ze žďárského očkovacího centra cestovní medicíny. Tam nyní míří řada lidí, kteří se chystají rekreovat v některé zahraniční lokalitě. „Nejčastěji očkujeme proti žloutenkám, které si lze přivézt i třeba z turisty oblíbeného Chorvatska nebo Řecka. Vakcína proti typu A+B je výhodnější, avšak lidé většinou přijdou pozdě, takže je už můžeme naočkovat jenom proti typu A,“ sdělil Miroslav Kříž.

Kříž dodal, že u celkem třídávkové vakcíny proti hepatitidě A+B nastupuje efekt až po druhé dávce, která se aplikuje za měsíc po první. V časové tísni si tak cestovatelé nechávají píchnout alespoň první ze dvou injekcí očkování proti žloutence typu A, protože v tomto případě ochrana nastupuje už po deseti dnech.

Přijít dříve se vyplatí i u dalších závažných a pro našince neobvyklých chorob. Minimálně dva týdny před odjezdem by se měl raději nechat očkovat proti břišnímu tyfu například ten, kdo míří do některých zemí ve Středozemí, nebo třeba do Indočíny. Injekce za 550 korun mu zajistí ochranu na tři roky.

Injekce proti žluté zimnici je povinná, pokud se vydáte například na safari do rovníkové Afriky, nebo do Peru. Dávka za pětistovku spolehlivě funguje deset let. „Očkovat se ale musí deset dnů předem a je povinné to mít vyznačeno v mezinárodním očkovacím průkazu. Pokud by bylo očkování „mladší“ deseti dnů, nechají člověka na hranicích, dokud tato podmínka nebude splněna,“ připomněl Miroslav Kříž. Poutníci do Meky zase musejí být vybavení očkováním proti meningokoku typu A+C, v opačném případě tam turistu nepustí. Toto očkování se doporučuje i v Indočíně a rovníkové Africe.

Chorobami se mohou turisté v zahraničí nakazit například při stravování. Platí zásada nejíst nic nepřevařeného, neoloupaného, pít jen balenou vodu a vyhýbat se nápojům s ledem. Nejčastěji importovaná žloutenka typu A se přenáší kontaminovaným jídlem či vodou, nebo v důsledku přímého kontaktu. Inkubační doba nemoci je čtrnáct až padesát dnů.

--------------

Žloutenka A, B

– vakcína proti typu A+B se skládá ze tří dávek, ochrana vzniká po druhé z nich, aplikované měsíc po první. Třetí vakcína za 6–9 měsíců zajišťuje doživotní imunitu; dávka vyjde cca na 15OO Kč

– vakcína proti typu A se skládá ze dvou dávek, ochrana vzniká 10–14 dní po první, druhá následuje za rok, dávka vyjde na cca 1200 Kč