VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cestovatel v cyklu přednášek vyprávěl o životě vlků

Velká Bíteš – Cestovatel, spisovatel a přední znalec „vlčího života" Jaroslav Monte Kvasnica vystoupil v bítešském městském muzeu.

11.3.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

Jeho přednáška byla věnována návratu vlků do české a moravské krajiny a problémům, které jsou s ním v současnosti spjaty. V úvodu Kvasnica představil široký okruh vlčích příbuzných, od psů přes šakaly a hyeny až po dhouly. Následně se věnoval jednotlivým druhům vlků (arktickým, iberským či karpatským) a jejich charakteristikám.

„Promítané obrázky posluchačům ukazovaly nejen podobu uváděných vlčích druhů, ale i formy vlčího chování. Pozornost se pak přesunula na místo, jaké mají vlci v lidské kultuře, již rozsáhle inspirují, ať se jedná o literaturu, film nebo výtvarné umění, od kanonických děl až po pop kulturu," přiblížil Ivo Kříž z Městského muzea ve Velké Bíteši.

Druhá polovina přednášky se zabývala vlky v české přírodě. Vlci se znovu začínají objevovat na moravsko-slovenském pomezí a na Šumavě od počátku 90. let minulého století a v dnešní době žije na území České republiky několik vlčích smeček, přičemž nejstabilnější se zdá vlčí populace na na Kokořínsku, která již opakovaně vyvedla mladé.

Při ochraně vlků mají dnes významné místo takzvané vlčí hlídky, které organizuje Hnutí Duha. Díky jejich fotopastem, jejichž záběry a videa mohli účastníci besedy zhlédnout, odborníci vědí více o složení smeček, počtu jejich mláďat a „denním režimu". Zájemci videa naleznou na adrese www.selmy.cz

Přednáška J. M. Kvasnici byla první z cyklu přednášek v rámci projektu proměny krajiny Bítešska. Tento projekt vytvořený spoluprací Muzejního spolku Velkobítešska a muzea obsahuje cyklus přírodovědných přednášek, který se zaměřuje na propojení historie a současného stavu životního prostředí v rámci realizace aktivit environmentálního vzdělávání a osvěty, a to zejména v oblasti přírody a lesní pedagogiky. Prostřednictvím vzdělávacích akcí pro veřejnost jako jsou přednášky, besedy, vycházky a exkurze, chceme zvyšovat informovanost obyvatel a tím posilovat vztah k přírodě regionu.

Projekt je podpořen Fondem Vysočiny Kraje a realizován od února 2017 do prosince 2017. Kromě již proběhlé přednášky s názvem Návrat vlčího vytí se mohou zájemci zúčastnit přednášek s názvem Proměny lesů – v měsíci březnu, Hraniční kameny – v měsíci dubnu, Mizející flóra regionu – v měsíci květnu nebo Zaniklé vsi regionu, konané v podzimním období. Celý projekt bude završen výstavou, na které budou představeny výstupy z projektu včetně vytvořených letáků k jednotlivým tématům přednášek. Tyto letáky budou sloužit jako propagační materiály okolí Bítešska budoucím návštěvníkům muzea.

Cyklus přírodovědných přednášek bude ve Velké Bíteši pokračovat 21. března. Ve velkém výstavním sále muzea se od 17 hodin rozhovoří lesní odborník Jiří Nohel na téma Proměny našich lesů. Cyklus přednášek je pořádán v rámci projektu Proměny krajiny Bítešska.

Autor: Redakce

11.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Po bouřkách se silnými nárazy větru zůstala denní maxima pod třicítkou

Vítězné družstvo.
20

Studentky žďárské zdravotní školy jsou nejlepší v republice

AUTOMIX.CZ

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

/FOTOGALERIE/ Na vozech mají heslo Pomáhat a chránit, nicméně i oni potřebují občas pomoc. Vidět policejní auto - ať státní či obecní policie - v nesnázích je sice trochu nezvyklé, ale občas k tomu dojde.

Venkovní bazén slouží dětem

Žďár nad Sázavou – Návštěvníci Relaxačního centra ve Žďáře mají možnost využít jeho venkovní část s opalovací loučkou.

Na VeDaFestu budou hrát i Kavijerock a Bára

Vojnův Městec – Návštěvníky festivalu VeDaFest, který v sobotu 24. června ve Světnově pořádají vesnice z okolí Velkého Dářka, budou bavit i místní kapely. Vystoupí třeba Kavijerock a Bára, skupina z Vojnova Městce, který také patří k pořadatelům festivalu.

Pokračuje digitalizace žďárské kroniky

Žďár nad Sázavou – Do konce roku by si zájemci o místní historii měli číst v kompletně zdigitalizované kronice Žďáru. Od poloviny června je na webových stránkách Knihovny Matěje Josefa Sychry k dispozici její první část.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies