VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cestovatel v cyklu přednášek vyprávěl o životě vlků

Velká Bíteš – Cestovatel, spisovatel a přední znalec „vlčího života" Jaroslav Monte Kvasnica vystoupil v bítešském městském muzeu.

11.3.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

Jeho přednáška byla věnována návratu vlků do české a moravské krajiny a problémům, které jsou s ním v současnosti spjaty. V úvodu Kvasnica představil široký okruh vlčích příbuzných, od psů přes šakaly a hyeny až po dhouly. Následně se věnoval jednotlivým druhům vlků (arktickým, iberským či karpatským) a jejich charakteristikám.

„Promítané obrázky posluchačům ukazovaly nejen podobu uváděných vlčích druhů, ale i formy vlčího chování. Pozornost se pak přesunula na místo, jaké mají vlci v lidské kultuře, již rozsáhle inspirují, ať se jedná o literaturu, film nebo výtvarné umění, od kanonických děl až po pop kulturu," přiblížil Ivo Kříž z Městského muzea ve Velké Bíteši.

Druhá polovina přednášky se zabývala vlky v české přírodě. Vlci se znovu začínají objevovat na moravsko-slovenském pomezí a na Šumavě od počátku 90. let minulého století a v dnešní době žije na území České republiky několik vlčích smeček, přičemž nejstabilnější se zdá vlčí populace na na Kokořínsku, která již opakovaně vyvedla mladé.

Při ochraně vlků mají dnes významné místo takzvané vlčí hlídky, které organizuje Hnutí Duha. Díky jejich fotopastem, jejichž záběry a videa mohli účastníci besedy zhlédnout, odborníci vědí více o složení smeček, počtu jejich mláďat a „denním režimu". Zájemci videa naleznou na adrese www.selmy.cz

Přednáška J. M. Kvasnici byla první z cyklu přednášek v rámci projektu proměny krajiny Bítešska. Tento projekt vytvořený spoluprací Muzejního spolku Velkobítešska a muzea obsahuje cyklus přírodovědných přednášek, který se zaměřuje na propojení historie a současného stavu životního prostředí v rámci realizace aktivit environmentálního vzdělávání a osvěty, a to zejména v oblasti přírody a lesní pedagogiky. Prostřednictvím vzdělávacích akcí pro veřejnost jako jsou přednášky, besedy, vycházky a exkurze, chceme zvyšovat informovanost obyvatel a tím posilovat vztah k přírodě regionu.

Projekt je podpořen Fondem Vysočiny Kraje a realizován od února 2017 do prosince 2017. Kromě již proběhlé přednášky s názvem Návrat vlčího vytí se mohou zájemci zúčastnit přednášek s názvem Proměny lesů – v měsíci březnu, Hraniční kameny – v měsíci dubnu, Mizející flóra regionu – v měsíci květnu nebo Zaniklé vsi regionu, konané v podzimním období. Celý projekt bude završen výstavou, na které budou představeny výstupy z projektu včetně vytvořených letáků k jednotlivým tématům přednášek. Tyto letáky budou sloužit jako propagační materiály okolí Bítešska budoucím návštěvníkům muzea.

Cyklus přírodovědných přednášek bude ve Velké Bíteši pokračovat 21. března. Ve velkém výstavním sále muzea se od 17 hodin rozhovoří lesní odborník Jiří Nohel na téma Proměny našich lesů. Cyklus přednášek je pořádán v rámci projektu Proměny krajiny Bítešska.

Autor: Redakce

11.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Po 160 schodech šplhá na 36 metrů vysokou rozhlednu pestrá skladba lidí od turistů a rodičů s dětmi až po svatebčany.

Meziříčská rozhledna je hitem

Mladá fotografka portrétuje nejraději v plenéru, ale především kvůli snímkům dětí si nyní ve Žďáře nad Sázavou otevřela vlastní ateliér. Chce v něm dokázat, že ateliérová fotografie má i po smrti deskových přístrojů a nástupu zrcadlovek a mobilů právo na
12

Snímky málokdy končí v albu, říká fotografka

Dýmovnice aneb proč nejít na hokej...

Hokejové derby přinášejí napětí, vzrušení a emoce diváků, ale čeho je moc, toho je příliš. V hokejovém městě jako je Havlíčkův Brod jsem strávil studentská léta, trénoval a zrovna tak vzhlížel k osobnostem tohoto klubu. Nevím, jak by se páni Chytráček se Suchým a jiní velikáni dívali na dnešní fanoušky, ale rozhodně do smíchu by jim nebylo.

Soudce Novák chce od státu půl milionu za dojíždění na pobočku

Žďár nad Sázavou - Soudce brněnského krajského soudu Miroslav Novák se po státu domáhá proplacení cestovních náhrad ve výši půl milionu korun, které vynaložil na dojíždění poté, co byl nezákonně přeložen na jihlavskou pobočku soudu. Při pátečním projednávání své žaloby stáhl požadavek na další čtyři miliony korun za nemajetkovou újmu. Odůvodnil to tím, že nechce zatěžovat státní rozpočet. Podle žalovaného ministerstva spravedlnosti je však skutečným důvodem zpětvzetí to, že Novák chce v případě neúspěchu snížit náklady řízení, které by musel hradit.

Řidič nezvládl řízení, na následky zranění zemřel

Vysočina – Ve čtvrtek před jednou hodinou odpoledne vyjížděli policisté k tragické dopravní nehodě, která se stala na silnici druhé třídy mezi Bílým Kamenem a Větrným Jeníkovem.

Ve firmách je jedovatá voda i půda

Žďársko - První brněnská strojírna ve Velké Bíteši, Tokoz ve Žďáře nad Sázavou a také Mars Svratka. To jsou podle informací České inspekce životního prostředí (ČIŽP) tři lokality na Žďársku, ve kterých momentálně probíhají sanace starých ekologických zátěží.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies