VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čekáte na plat? Pomůže úřad práce

Žďársko - Krize postupuje, některé firmy se dostávají do existenčních problémů a nezřídka nejsou schopny svým zaměstnancům vyplatit mzdy za odvedenou práci.

11.4.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Ti se však mohou alespoň části svých peněz domoci v reletivně krátké době, a to prostřednictvím úřadů práce. Jak „Úřady práce mohou za podmínek stanovených zákonem zaměstnancům zaměstnavatele, na kterého byl podán u příslušného soudu insolvenční návrh, proplatit nevyplacené splatné mzdové nároky,“ informovala mluvčí žďárského úřadu práce Eva Sekorová.

Takzvaný insolvenční návrh na firmu může podat nejenom dlužník sám, tedy zaměstnavatel, ale i jeho věřitelé. V tomto případě nespokojení zaměstnanci, kteří marně čekají na výplatu třeba už několik měsíců.

Soud pak o podání návrhu informuje úřad práce a ten údaje o firmě zveřejní na úřední desce včetně lhůty, do které mohou zaměstnanci nárok na svoji mzdu uplatnit.

A to písemně prostřednictvím žádosti, jejíž formulář je k dispozici nejenom na úřadech práce, ale i na webových stránkách ministerstva práce a sociálních věcí http://portal.mpsv.cz/sz/obcane/insolvence.

Usnesení soudu, který v těchto záležitostech rozhoduje rychle, je pak umístěno nejenom na úřední desce příslušného úřadu práce, ale i v internetovém insolvenčním rejstříku.

Dostanu však od úřadu práce náhradu všech finančních prostředků, které mi můj zaměstnavatel dluží? A jak dlouho to bude trvat? To jsou nejčastější otázky, které si lidé v této souvislosti kladou, protože absence výplat jim značně komplikuje život.

„Pracovníci mohou ze zákona uplatnit nárok na peníze za tři měsíce, a to v době šesti měsíců, které předcházely měsíci, v němž byl podán insolvenční návrh,“ uvedla vedoucí ekonomického oddělení žďárského úřadu práce Miloslava Rainerová.

„Insolvenční návrh byl kupříkladu podán v dubnu, takže zaměstnanec může uplatnit mzdové nároky za předchozích šest měsíců – zaplaceny dostane tři z nich,“ dodala Miloslava Rainerová.

Podle tohoto příkladu může pracovník požadovat peníze za tři měsíce v období od října do března, pokud mu jeho zaměstnavatel v té době nevyplatil mzdu. Dlužných peněz se zaměstnanci dočkají ve lhůtě stanovené zákonem. „Když insolventní zaměstnavatel s úřadem práce spolupracuje a vykáže stejné mzdové nároky jako zaměstnanec, tedy dojde ke shodě, je možné peníze vyplatit do deseti dnů od předložení dokladů. V opačném případě to však trvá déle,“ sdělila Miloslava Rainerová.

Plat za tři měsíce

Problémem totiž bývá dohledávání skutečných mzdových nároků. Když firma po výzvě úřadu práce nepředloží seznam toho, co lidem za práci dluží, a ani samotný zaměstnanec není schopen to prokazatelně doložit, dostane proplacenu pouze minimální mzdu platnou ke dni podání insolvenčního návrhu.
Zbývající peníze však může dostat i dodatečně, a to když se mu doklady podaří sehnat a předložit úřadu práce. Ale nejpozději do tří měsíců od podání insolvenčního návrhu, protože později už je úřad proplatit nemůže.

Ani když se však pracovníkovi nepovedlo úřadu práce nárok na peníze, které mu firma v platební neschopnosti dluží, dokázat, má ještě jinou možnost. Pokud už byl na dlužící společnost vyhlášen konkurz, může se zaměstnanec obrátit na správce konkurzní podstaty a dále jednat s ním. Lidé, jejichž zaměstnavatelé mají problémy s výplatami mezd, by měli sledovat úřední desky pracovišť úřadu práce, kde jsou uvedeny firmy, na které byl insolvenční návrh podán.

„Přehled je k dispozici na všech pracovištích žďárského úřadu práce, a to přímo ve Žďáře nad Sázavou, Novém Městě na Moravě, Bystřici nad Pernštejnem, Velkém Meziříčí a ve Velké Bíteši,“ sdělila Eva Sekorová.

Dodala, že podrobné informace k této problematice jsou k dispozici na webových stránkách úřadu práce a případné otázky zodpoví jeho zaměstnanci.

Autor: Lenka Mašová

11.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fanoušci ve Vysočina Areně

Světový pohár zahájí za tři týdny v Novém Městě

Fotbalisté Velkého Meziříčí (v červeném dresu Pavel Simr).

Cíl Velkého Meziříčí před domácím dvojzápasem? Šest bodů

OBRAZEM: Pohár ministryně vybojovala děvčata ze Žďáru!

Žďár nad Sázavou, Pardubice - Fantazie! Dívčí titul v republikovém finále Sportovní ligy základních škol v basketbalu putuje na Vysočinu. V Pardubicích jej získaly reprezentantky Základní školy Žďár nad Sázavou, Komenského 2.

OBRAZEM: Vítězná rozlučka. Juniorky skončily jedenácté v Česku

Žďár nad Sázavou – Konec jedné éry. Silný basketbalový ročník okolo kapitánky Lady Štěpánkové se rozloučil s extraligovou sezonou vítězně. Juniorky trenéra Tomáše Králíčka porazily v posledním 28. kole Jablonec nad Nisou a poskočily na konečné 11. místo v zemi.

Záchranu jistila výhra v Kopřivnici

Kopřivnice – Je dobojováno. Nové Veselí bude působit v naší nejvyšší házenkářské soutěži mužů také v následující sezoně. Definitivu dala nováčkovi nedělní výhra 29:23 na palubovce Kopřivnice.

Naděje teď vkládáme do šesťáků, říká Augustýn

Nové Veselí – Spokojený s bezproblémovým průběhem, ale také pořádně unavený. Tomáš Augustýn, ředitel ZŠ a MŠ v Novém Veselí, totiž vykonával funkci sportovního ředitele celorepublikového finále Sportovní ligy základních škol v házené.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies