Toto je běžná praxe ve Středočeském kraji, a není vyloučeno, že tomu tak bude i na Žďársku. A to už od začátku příštího měsíce.

Výsledek? Fronty před nemocniční lékárnou, kde by se třicet korun za recept hradit nemuselo, a prázdné apatyky v širokém okolí.

„Je to věc v kompetenci kraje, měla by snad platit od února, ale oficiálně jsme ještě nedostali žádné vyjádření,“ uvedl ředitel nemocnice v Novém Městě na Moravě Zdeněk Kadlec.

Na krajském úřadě zatím nejsou o nic konkrétnější. „Změnou ve výběru regulačních poplatků ve vlastních nemocnicích se budou zabývat hejtmani krajů v pátek 16. ledna na společné schůzi Asociace krajů v Brně,“ informovala mluvčí kraje Vysočina Jitka Svatošová.

„V případě změn bychom patrně využili procedury darovací smlouvy,“ připustila Svatošová.

Ve středních Čechách také sáhli k takzvaným darovacím smlouvám - pacient podepíše souhlas s tím, že krajský „dar“ v podobě třiceti korun přijímá a regulační poplatek neplatí.

Lékárníci jsou tím, že by měly být krajské nemocniční lékárny zvýhodněny oproti ostatním, rozhořčeni. Nefér je to podle nich i vůči pacientům. Ne všichni si pro léky budou schopni chodit výhradně do nemocniční lékárny. Česká lékárnická komora to považuje za diskriminaci skupiny pacientů. Základem péče má podle nich být rovný přístup, bez ohledu na bydliště pacienta.

„Řešením situace je určení pevné výše spoluúčasti - doplatků za léky. To zaručuje jejich stejnou dostupnost pro všechny pacienty bez ohledu na to, zda si je vyzvednou v nemocniční nebo třeba v malé venkovské lékárně,“ uvedl předseda České lékárnické komory Stanislav Havlíček s tím, že paradoxně například pro zdraví škodlivé tabákové výrobky pevná cena je.

„Můžeme počítat s tím, že na Žďársku se tento problém naplno projeví až začátkem února. Až bude jasné, které poplatky budou v krajských zařízeních prominuty,“ sdělil jednatel žďárské Lékárny u Asklepia Vilém Frendl.

---------------

Čekají Žďársko fronty v nemocničních lékárnách?

Fronty nejenom u lékařů v nemocnicích, které zřizuje kraj, ale také v tamních lékárnách. I tam by se totiž pacientům mohly „odpustit“ regulační poplatky, protože by je za nemocné s receptem v ruce uhradil kraj.

Na druhé straně barikády by pak stály ostatní prázdné apatyky. A naštvaní nejenom lékárníci, ale také pacienti, kteří to mají do nemocniční lékárny tak daleko, že jim tam kvůli tomu, aby ušetřili třicet korun za recept, nestojí za to vážit cestu.

K plánovaným změnám, které by od už od příštího měsíce mohly s největší pravděpodobností zasáhnout také kraj Vysočina, je značně skeptický jednatel žďárské Lékárny u Asklepia Vilém Frendl.

Teoreticky mohou být, tedy alespoň někteří, pacienti rádi, že se povinnosti placení regulačních poplatků ve zdravotnických zařízeních zbaví. Tak proč ne?
Placení regulačních poplatků za občany ze strany krajů zatím vstoupilo v platnost pouze ve Středočeském kraji – tomu se nyní také přezdívá Rathova laboratoř. Odtud mám samozřejmě spoustu informací o návalech v nemocničních lékárnách a o prázdných čekárnách těch ostatních lékáren.

Je tam nyní situace skutečně tak složitá?
Stačí se podívat na diskusní fórum naší komory, kde pracovníci těchto nemocničních lékáren volají po nějaké změně, neboť od rána do pozdních hodin s pacienty sepisují jakési pochybné „darovací smlouvy“ na třicetikoruny. To ale na druhé straně může vyvolat i další reakce.

I ze strany té části pacientů, která se zrušením regulačních poplatků jenom ve státních zařízeních cítí být omezována?
Samozřejmě. Jedná se nejenom o zvýhodňování určité skupiny zdravotnických zařízení, ale i určité skupiny pacientů, kteří tam docházejí, protože mají to štěstí a bydlí v jejich blízkosti. A co ti ostatní? Způsob, který ČSSD v podzimních volbách zvolila k získání voličů, je minimálně v rozporu se zdravým rozumem, ale zcela jistě s morálkou. Uvidíme, jak se nyní k problematice předvolebního slibu ČSSD postaví kraj Vysočina.

Regulačních poplatků, nebo snad alespoň některých, se však lidé zbaví…
To ano, ovšem mrzí mě, že si občané neuvědomují, že peníze, které se jim takto vrací na poplatcích, jsou stejně ty jejich, které byly vybrány na daních. A mohly posloužit k mnohem ušlechtilejším a mnohdy i potřebnějším záležitostem, než k rozmělnění na malé částky – bez podstatného významu.

Pokud k tomu skutečně dojde, má ten, kdo bude s tímto stavem věcí nespokojen, nějakou možnost se bránit?
Například na Středočeský kraj již bylo podáno několik žalob. Jednak ze strany řetězců provozujících lékárny, ale také se ozvala některá soukromá zdravotnická zařízení, protože tamním lékařům odcházejí pacienti do krajských nemocnic.

A tito specialisté pak přicházejí o výdělek…
Jistě. Protože soukromí odborní lékaři nejsou placeni kapitačně, ale podle výkonů, tak nevydělávají. Proti zrušení regulačních poplatků v krajských zdravotnických zařízeních se postavil i prezident České lékařské komory.

Co tedy vidíte jako největší problém plánovaného zrušení poplatků jen v některých zařízeních?
Těch problémů bude samozřejmě více. Zavedení regulačních poplatků, ať se nám to líbí, nebo ne, ušetřilo ohromné finanční částky nejen pokud jde o vlastní výběr peněz, ale i z důvodu racionálnějšího navštěvování lékaře či předepisování léků.

Myslíte si, že takto získané peníze lze využít na něco konkrétního, aby se neztratily v „moři“?
Ty nemalé částky jsou k dispozici pro kvalitnější lékařské zákroky a na kvalitnější léčbu závažných chorob, na kterou v minulosti prostě nezbývaly peníze. Bohužel se však o takových věcech nemluví. Možná by pak pacienti, kteří jsou samozřejmě i občany – a tedy voliči, uvažovali jinak. Stálo by jim těch pár třicetikorun za to? Na druhé straně je ale třeba připustit, že nastavení regulačních poplatků bylo zpočátku poněkud nešťastné, ale kdo z nás nedělá chyby? Chtělo to jen přehodnotit, která skupina, kdy, kde a za co má platit. Daně přece také neplatí všichni stejné. Ale po bitvě je každý generálem.

-----------

Poslanci poplatky zrušili. Co Senát?

– poslanci před Vánoci regulační poplatky ve zdravotnických zařízeních zrušili
– nyní je další rozhodnutí na senátorech a prezidentovi
– Senát by měl o možnosti zrušení placení regulačních poplatků ve zdravotnictví jednat na svém zasedání 28. ledna, na pořadu schůze je totiž rovněž novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, který se týká i regulačních poplatků
– někteří prognostici jsou toho názoru, že Senát normu poslancům vrátí