VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bystřičtí dostanou rychlejší internet

Bystřice nad Pernštejnem - Rozpočet na příští rok budou ve středu 17. prosince schvalovat bystřičtí zastupitelé. S čím se v jeho návrhu počítá?

11.12.2014
SDÍLEJ:

Ze Zahradní ulice v Bystřici nad Pernštejnem by měl konečně zmizet v příštím roce chátrající objekt bývalé pekárny. Co však na jejím místě vznikne, zatím není jisté. Foto: Deník/Lenka Mašová

Značnou částku v podobě více než dvaadvaceti milionů korun bystřického rozpočtu „ukousne" dofinancování Centra zelených vědomostí (CZV), které bude zprovozněno 21. března.

Viditelné bude pokračování revitalizace bytových domů v majetku města, tentokrát na sídlišti dva. V rozpočtu proto figuruje i padesátimilionový úvěr, který pomůže k opravám šesti panelových domů. „Jde o tři věžáky nad kotelnou a tři nízké domy ve směru k hotelovce," přiblížil starosta Karel Pačiska.

Opravy bytového fondu obyvatelé domů vítají. „Okna netěsní a také se špatně myjí. Je problém je rozšroubovat, protože mají poškozené závity," řekla Adéla Nováková, jedna z obyvatelek sídliště dva.

Patnáct milionů činí příspěvek města na kanalizaci v Domaníně, jejímž hlavním investorem je Svaz vodovodů a kanalizací Žďársko.

Deset milionů je rezervováno na optickou síť města, v první etapě na obou bystřických sídlištích. Pro obyvatele to bude znamenat kvalitnější a rychlejší signál pro televizi, internet a možnost dalších služeb. Radnice plánuje, že náklady na první etapu vybudování optické sítě bude financovat formou předplaceného nájmu za rozvody sítě.

Devět milionů a 680 tisíc bude potřeba na zateplení kulturního domu a částka ve výši 8,3 milionu korun je v příštím roce určena na druhou splátku za zimní stadion, který bude otevřen 20. prosince.

Šest milionů korun půjde na rekonstrukci hřiště u základní školy T. G. Masaryka a půl milionu na první etapu přebudování zastaralé elektroinstalace ve školní budově.

V návrhu rozpočtu jsou zaneseny peníze i na budování cyklostezky podél silnice I/19 z parkoviště nad Domanínským rybníkem. Vyčleněno je na ni 3,3 milionu. Dalších 1,9 milionu korun poslouží k dokončení chodníku od ulice Stříbrná k mostu v Domanínku, milion a půl bude třeba na rekonstrukci komunikace, parkoviště a chodníku v ulici Jívová.

Návrh rozpočtu Bystřice nad Pernštejnem zahrnuje i 1,7 milionu korun na turistickou kartu a nový odbavovací systém v Areálu sportu. Ten bude kompatibilní se systémem v Centru zelených vědomostí. „Karta by mohla sloužit ke vstupu na koupaliště, do sportovní haly, Centra zelených vědomostí, ale třeba i na akce v kulturním domě," poznamenal starosta Karel Pačiska.

Řešit se bude i stará pekárna v Zahradní ulici. „Na demolici je počítáno s půl milionem korun," sdělil Pačiska. Na místě rozpadající se pekárny vzniknou stavební pozemky, anebo třeba park. „Není jisté, zda tam nebude ekologická zátěž, protože v pekárně se kdysi topilo mazutem," vyjádřil se Karel Pačiska.

S půl milionem je v rozpočtu počítáno na záznamové zařízení pro kamerový systém. Ten nyní zahrnuje pouze kamery bez záznamu, u nichž je obraz vyveden na web města. „Čtyři roky jsme neúspěšně žádali o dotaci, nyní záznamové zařízení, které bude vyvedeno ve služebně policie, koupíme sami," řekl starosta.

Více peněz do sportu by přivítal opoziční zastupitel Zdeněk Mašík (SNK ED), šéf bystřického Areálu kultury a sportu. „Proti návrhu rozpočtu nemám výhrady, snad bych jen přivítal více peněz pro sport. Když to srovnám s podporou kultury ve městě, sport by si podle mého názoru zasloužil více," vyjádřil se Mašík.

Celková výše rozpočtovaných příjmů je 252 milionů 759 tisíc korun a rozpočtovaných výdajů 256 milionů 831 tisíc korun. „Nejde však o deficitní rozpočet, protože příjmy včetně financování činí také 256 milionů a 831 tisíc korun. Ty čtyři miliony rozdílu použijeme z úspor v letošním roce, kdy jsme ušetřili na akcích, které byly přesunuty do příštího roku," vysvětlil bystřický starosta Karel Pačiska.

------------------

Návrh rozpočtu

Návrh rozpočtu na rok 2015 budou ve středu 17. prosince schvalovat bystřičtí zastupitelé. Celková výše příjmů je 252 milionů 759 tisíc korun a výdajů 256 milionů 831 tisíc korun (rozpočet není deficitní, příjmy činí rovněž 256 milionů a 831 tisíc korun, chybějící čtyři miliony budou převedeny z letošních úspor).

K nejdůležitějším navrženým akcím příštího roku patří:

- úvěr na obnovu bytových domů (50 mil. Kč)

dofinancování CZV (22, 7 mil. Kč)

- kanalizace Domanín (15 mil. Kč)

- optická síť města (10 mil. Kč)

- zateplení kulturního domu (9,7 mil. Kč)

- splátka zimního stadionu (8,3 mil. Kč)

- rekonstrukce hřiště ZŠ T. G. Masaryka (6 mil. Kč)

- rekonstrukce elektroinstalace ZŠ T. G. Masaryka (500 tisíc Kč)

- cyklostezka podél I/19 (3,3 mil. Kč)

- chodník Stříbrná ulice Domanínek (1,9 mil. Kč)

- turistická karta (1,7 mil. Kč)

- záznamové zařízení na kamerový systém (500 tisíc Kč)

Autor: Lenka Mašová

11.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO

Na dálnici D1 zemřel po nehodě další řidič

Ilustrační foto

Muž v opilosti slovně napadal svoji známou

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Vysočina – Klokan Kuki, který už možná několik týdnů běhá po lesích Jihlavska, byl naposledy spatřen v zatáčkách mezi Vyskytnou nad Jihlavou a místní částí Jiřín. V noci z úterý na středy ho tam byl dokonce hledat i majitel Radek Helekal. Bohužel bez úspěchu.

Kopie vázy zdobí průčelí Horácké galerie, originál je na nádvoří

Nové Město na Moravě – Kopie historické kamenné vázy zdobí průčelí novoměstského zámku, ve kterém sídlí krajská Horácká galerie.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Stáří je krásné, dokáže výstava fotografií

Vysočina – Kalendář seniorů z Mitrova a snímky žďárského fotografa Milana Šustra putují na Krajský úřad Kraje Vysočina, kde budou zdobit odbor sociálních věcí. Od 30. srpna, kdy proběhne vernisáž, si tak lidé mohou zkrátit čekání na úřadě prohlídkou unikátních fotografií.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení