Chystají se na osobní návštěvu náměstka ministra, případně jeho samého, a to ještě tento měsíc. „Na podzim jsme nechali vypracovat právnický výklad včetně odborného posudku, přičemž ještě předtím jsme si na ministerstvu vyžádali výpis, kolik terminálů v Bystřici vůbec povolilo, a chtěli jsme dosáhnout nějaké dohody o společném postupu. Marně. Ze strany ministerských úředníků jsme se dosud nedočkali žádné reakce,“ sdělil bystřický starosta Karel Pačiska.

Připomněl rovněž loňský záměr otevřít ve čtvrti Černý vršek noční bar. Její nájemce dostal od ministerských úředníků povolení k provozování terminálů, o které požádal, aniž by byl nově postavený objekt budoucí herny zkolaudován k tomuto typu podnikání. „Majitelé, kteří v objektu počítali nikoliv s nočním podnikem, ale s restaurací, o záměru nájemce umístit tam terminály nevěděli. Následně požádali o zrušení povolení, protože chtějí obnovit stavební řízení a mít tam restauraci, avšak dosud se tak nestalo,“ poznamenal starosta.

„Chceme proto ještě tento měsíc navštívit náměstka ministra financí, a pokud to jinak nepůjde, i ministra osobně, protože takhle už to opravdu dál nejde. Pořád dokola slyšíme stejnou písničku, že se čeká na změnu loterijního zákona a že nás bude ministerstvo informovat o každé nové žádosti o terminál ve městě, aby ji s námi konzultovalo, ale to je všechno. Nikoho náš názor nezajímá a videoterminály ve městě přibývají. Když jsme se do toho boje jednou pustili, už necouvneme,“ dodal starosta Pačiska. „Například loni v červnu bylo v Bystřici Ministerstvem financí povoleno třicet terminálů, o měsíc později už devětapadesát,“ připomněl místostarosta Josef Vojta.

Problémy se zastaralým loterijním zákonem, podle kterého mohou obce regulovat pouze klasické výherní automaty, se neúspěšně řeší už několik let. Nový stále není.

V tom starém bylo „zapomenuto“ na videoterminály, protože tehdy ještě neexistovaly, a proto jsou na ně obce krá