VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bystřická škola začne vychovávat hutníky

Bystřice nad Pernštejnem - Hutníky se chystají vychovávat ve Vyšší odborné škole a Střední odborné škole zemědělsko-technické (VOŠ a SOŠ) Bystřice nad Pernštejnem.

3.11.2016
SDÍLEJ:

Hutníky se chystají vychovávat ve Vyšší odborné škole a Střední odborné škole zemědělsko-technické (VOŠ a SOŠ) Bystřice nad Pernštejnem.Foto: Ilustrační foto: Jaroslav Šindelka

Pokud ministerstvo školství nový obor zapíše, mohli by v Bystřici tuto kvalifikovanou pracovní sílu pro železárenský průmysl vzdělávat už od příštího školního roku. „Kraj a jeho střední škola tak reagují na poptávku trhu práce. Hledají cestu, jak vyjít firmám vstříc s výchovou budoucích zaměstnanců," uvedla Jana Hadravová z odboru školství Krajského úřadu Kraje Vysočina, který školu zřizuje.

Středoškoláků s výučním listem hutníka se v průmyslových podnicích stále citelněji nedostává. „Volají po nich i Železárny Štěpánov, které ve slévárenském průmyslu v České republice zaujímají významnou pozici," dodala Hadravová.

Právě Železárny Štěpánov s nedalekou bystřickou školou na zavedení oboru hutník spolupracují. „Rozhodně je to pro nás pozitivní. Tyto pracovníky shání mnoho firem, nejen my. Technicky zaměřených učňů a studentů je třeba produkovat více, věřím, že z dlouhodobého hlediska je to dobrý krok. Se školou jsme v kontaktu a aktivity, které v tomto směru vyvíjí, se snažíme maximálně podpořit," řekl David Matoušek, ředitel a jednatel Železáren Štěpánov.

Obor hutník zatím nenabízí žádná ze středních škol v Kraji Vysočina. Vedení bystřické „zemědělky" jeho otevření připravuje po domluvě se zástupci štěpánovských železáren už od loňského roku. Krajský úřad jako zřizovatel záměr podpořil a škola zažádala o změnu v rejstříku škol.

„V současné době čekáme na zápis na ministerstvu školství. Věříme, že vše dobře dopadne a budeme moci obor hutník představit už na letošním žďárském festivalu vzdělávání," přiblížil ředitel VOŠ a SOŠ Miroslav Novák. Přehlídka středních škol se ve Žďáře koná 10. listopadu. Zemědělsko-technická škola se chystá přijímat zájemce o nový předmět nejen z Bystřicka, ale i ze sousedního okolí, třeba z Tišnovska či Kuřimska. „Určitě se tedy budeme prezentovat i na brněnském veletrhu středních škol koncem listopadu. Jsme na pomezí s Jihomoravským krajem, kde kromě Vysočiny obor hutník rovněž chybí, takže potenciální studenty chceme oslovit i tam," připomněl Miroslav Novák.

I Železárny Štěpánov budou nový předmět propagovat a připravily už systém podpory studentů například zajištěním stipendií. Podle Matouška jim ale chce podnik přispívat i na jiné aktivity, třeba na získání řidičského průkazu a podobně. Škola pak počítá s tím, že by se do výuky odborných předmětů externě zapojili také pracovníci železáren. „Co se týká odborného výcviku, v prvním ročníku by s největší pravděpodobností probíhal u nás a další ročníky by měly pracoviště ve firmě ve Štěpánově," popsal ředitel školy Miroslav Novák.

Ve štěpánovských železárnách jsou přesvědčeni, že budoucím hutníkům mohou nabídnout dobré podmínky i uplatnění. „Rádi bychom studentům ukázali, jak dnes slévárenství vypadá a co jim může nabídnout. A chtěli bychom se s nimi setkávat nejen při výuce, ale navázat bližší kontakt a moci jim ukázat, že třeba právě my pro ně můžeme být atraktivním zaměstnavatelem," dodal David Matoušek.

Autor: Martina Lorencová

3.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Patronem soutěže se stal Jakub Štáfek Lavi z kultovního seriálu Vyšehrad (na snímku). „Chance je zábavná, odvážná a drzá, stejně jako on,“ řekla mluvčí firmy Markéta Světlíková.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Opilci se povalovali u cyklostezky

Žďár nad Sázavou – Dva silně podnapilí muži vzbuzovali v neděli odpoledne veřejné pohoršení u cyklostezky ve žďárské ulici Okružní. Ke dvěma opilcům povalujícím se na zemi proto vyjeli policisté.

Nedvědice sobotní utkání nedohrála

Vysočina – Také po 11. kole I. B třídy – skupiny B zůstávají fotbalisté Štěpánova na dně tabulky, byť si ze hřiště rezervy Polné dovezli cenný bod. Nováček z Bohdalova se v Lukách prezentoval sympatickým dojmem, na bodový zisk to bohužel nestačilo.

Derby rozhodla ve prospěch béčka Žďáru produktivita

Žďársko – Hlavním tahákem 11. kola východní skupiny I. A třídy bylo derby mezi fotbalisty rezervy Žďáru a Herálcem. Herně vyrovnanou partii rozhodla lepší koncovka domácího mužstva. Hráči Moravce doma smolně prohráli s Náměští, juniorka Vrchoviny si bez problémů poradila s Moravskými Budějovicemi.

Jadernou elektrárnu je třeba dostavět, shodli se politici

Vysočina - Pátý blok jaderné elektrárny Dukovany by se měl dostavět, už s ohledem na budoucnost, shodli se lídři politických stran na předvolební akci s Deníkem v pátek 13. října.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení