VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Býci co neprojdou výběrem, končí na stolech gurmánů

Mitrov - Výběr plemenných býků je velkolepá událost nejen pro samotného chovatele. Na své si tu přijdou také přihlížející, které podobná podívaná neobyčejně láká.

7.5.2014
SDÍLEJ:

Základní výběr čeká mladé býčky ve stáří čtrnáct až šestnáct měsíců. Ošetřovatelé je na tuto příležitost musí nejprve důkladně připravit, důležité je zejména naučit je nebát se lidí a chodit na ohlávce. Foto: Deník/Helena Zelená Křížová

Mohutná zvířata vzbuzující opravdový respekt by se na první pohled mohla zejména laikům zdát téměř stejná. Ne tak odbornému posuzovateli, kterým byl v případě Statku Mitrov ředitel plemenné knihy Českého svazu chovatelů masného skotu Jan Kopecký.

„Při základních výběrech se hodnotí býci ve stáří čtrnáct až šestnáct měsíců. Každé plemeno má své jasně dané požadavky na to, jak má plemenný býk vypadat," vysvětluje Jan Kopecký.

Statek Mitrov se specializuje na plemeno Aberdeen Angus, které má svou pravlast ve Skotsku. „Je to nyní druhé nejrozšířenější plemeno v České republice a my jsme si ho vybrali a chováme ho zejména pro velkou kvalitu masa, které je především vhodné na steaky," sdělil ředitel Statku Mitrov Aleš Hatlák.

Více než pět set kilogramů

Plemenný býk musí mít nejen kvalitní rodiče, ale musí se takříkajíc také trochu snažit sám. „Záleží na tom, jak roste a jak se vyvíjí. Pokud splní plemenný standard, může být předveden před komisi, která zhodnotí jeho zevnějšek a buď ho přijme do chovu nebo vyřadí," popsal Aleš Hatlák.

Ne všechny hovězí kusy ze Statku Mitrov byly hodnotitelem uznány. „Byli tu předvedeni čtyři býci, jeden červený, tři černí. Jeden vypadl, protože užitkový typ, který plemeno Aberdeen Angus požaduje, nesplňoval, proto byl z další plemenitby vyřazen," podotkl hodnotitel.

Mladý býček, který se řediteli plemenné knihy a jeho kolegům nelíbil, se sice neobjeví v plemenné knize, zato ale potěší chuťové buňky gurmánů. Jeho maso se totiž přibližně za rok ocitne v prodejně Mitrovského dvora a možná se dostane i do místní restaurace.

Naopak další tři býci byli porotou kladně ohodnoceni a proto je v nejbližší budoucnosti čeká stěhování. „Probíhá to tak, že po výběrech jsou uchovnění býci prodáni dalšímu chovateli, který je využije v přirozené plemenitbě doma," prozradil Aleš Hatlák.

Býci plemene Aberdeen Angus nepatří právě mezi drobečky. Už v mladém věku, kdy procházejí základními výběry, váží více než pět set kilogramů. „Ti nejlepší mohou dosahovat váhy až sedmi set kilogramů," vyjádřil se Aleš Hatlák. Cena takového zvířete se pohybuje od šedesáti tisíc korun výše.

„Mitrovské stádo patří k lepšímu průměru, co se týká matek i užitkovosti. Na to, že jde v podstatě o začínající chovatele, protože zdejší chov nemá žádnou velkou historii, je rozhodně srovnatelný s dalšími chovy. Na Žďársku je toto plemeno pouze na Statku Mitrov," nechal se slyšet ředitel plemenné knihy Českého svazu chovatelů masného skotu.

Budoucnost tohoto zemědělského odvětví vidí chovatelé prozatím v růžových barvách. Chov masného skotu se v České republice rozvíjí a jejich počty stoupají. „Za starého režimu byly na celém území pouze dvě nebo tři stáda Herefordů. Pak se dlouhou dobu chovalo jenom dvanáct masných plemen. Za posledních pět let se sem přivezla některá další, takže v současné době tu máme dvacet dva masných plemen, pro které Český svaz chovatelů vede plemennou knihu," potvrdil Jan Kopecký.

Autor: Redakce

7.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Budova Krajského soudu v Hradci Králové. Ilustrační fotografie.

Pojišťovací agentku poslal soud do vězení

Matka na své děti neplatí výživné

Nové Město na Moravě – Téměř třicet tisíc korun dluží na výživném pro své děti třiačtyřicetiletá matka ze Žďárska. Policisté proto ženě sdělili podezření ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy.

Nositelem tradic jsou letos organizátoři Malého svrateckého maratonu

Vír – V pořadí už šestým Nositelem tradic Bystřicka se stal atletický oddíl spolku Jiskra Vír, a to na udržování tradice Malého svrateckého maratonu. Ten se v sobotu 26. srpna ve Víru uskuteční už po čtyřiašedesáté.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Do Města se o víkendu sjedou chovatelé drobného zvířectva

Nové Město na Moravě – Chovatelé ukáží o tomto víkendu své odchovy. V Novém Městě na Moravě se koná tradiční Horácká výstava drobného zvířectva, jejíž součástí je také expozice okrasného ptactva.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení