VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Brůna: Komunitní plán rozšíří i terénní služby

Nové Město na Moravě - Rozšíření Domu s pečovatelskou službou v Novém Městě, bezbariérové úpravy objektů a veřejně přístupných prostorů města, rozšíření psychoterapeutických služeb, pomoc osobám nezaměstnaným a v nepříznivé sociální situaci to a mnohé další je zahrnuto v Komunitním plánu sociálních služeb Nového Města na Moravě a mikroregionu Novoměstsko.

3.1.2014
SDÍLEJ:

Koordinátor projektu Josef Brůna říká, že při tvorbě novoměstského komunitního plánu se vycházelo i z výsledků dotazníkové akce mezi obyvateli města. Foto: Deník/Helena Zelená Křížová

Od předchozího plánu se liší hlavně tím, že budou tentokrát komplexně řešeny potřeby lidí celého mikroregionu, ne pouze Nového Města. Objevují se v něm i nové služby, které reagují na podněty občanů, jako například domov se zvláštním režimem pro seniory a osoby se zdravotním postižením, sociální služba a chráněné bydlení pro duševně, tělesně a mentálně postižené a stavba domu s byty ve Třech Studních pro starší lidi, jež nejsou už schopni samostatného bydlení.

Lidé se často dostávají do nepříjemných situací, a ne vždy si dokážou sami poradit. „To je hlavní důvod pro vytvoření komunitního plánu, který si klade za cíl rozvoj a zkvalitnění sociálních služeb," říká koordinátor projektu Josef Brůna.

Co všechno komunitní plán zahrnuje?

Zahrnuje vše, co ke spokojenému životu potřebují občané Nového Města a mikroregionu. Měl by uspokojit veškeré jejich požadavky na sociální služby.

Z čeho jste při jeho tvorbě vycházeli?

Z dotazníkové akce, která proběhla mezi občany města. Byla rozdělena do tří kategorií rodina, děti, mládež a osoby ohrožené závislostmi, dále senioři a osoby se zdravotním postižením a nakonec rovněž nezaměstnaní a osoby v nepříznivé sociální situaci a oběti trestných činů. Lidé z každé skupiny uvedli priority, které by chtěli zlepšit nebo které v regionu postrádají s tím, že se to poté vtělilo do konečné podoby komunitního plánu.

Zjistili jste nějakou cílovou skupinu, která je na Novoměstsku nejvíce ohrožena nebo potřebná?

Jmenoval bych především tři cílové skupiny, a sice rodiny s dětmi, pak dlouhodobě nezaměstnané a seniory.

Co znamená přijetí komunitního plánu pro město?

Město dostává do ruky dokument, kterým se bude řídit při stanovení strategického plánu rozvoje města. Aktivity, které jsou uvedeny v komunitním plánu, musí nějakým způsobem zohledňovat. Jsou v něm obsaženy potřeby vyžadující určité investice a s těmi musí pak počítat i rozpočet města.

Můžete připomenout, které věci obsažené v komunitním plánu sociálních služeb budou potřebovat finanční zajištění ze strany města?

Tak například dům s byty, který je plánovaný v obci Tři Studně. A dále všechna místa určená pro lidi, kteří budou potřebovat nějakou péči, pro lidi v tísni nebo lidi, kteří se nebudou moci o sebe postarat a nemají nikoho z blízkých, který by tuto úlohu za ně převzal.

Je podobných zařízení nedostatek?

Vezměte si například Dům s pečovatelskou službou v Novém Městě na Moravě. Už nyní je jasné, že jeho kapacita se musí výhledově rozšířit. Statistika je naprosto jasná, situace v regionu je taková, že jeho obyvatelstvo stárne. Takže rozšíření „dépeesky" je logicky jedním z prvořadých úkolů.

S tím ale souvisí i další změny zahrnuté v komunitním plánu.

Samozřejmě. Například rozšíření terénní služby. A s tím souvisí také to, že na novoměstském učilišti byl nově otevřen učební obor „domácí ošetřovatelka". To také reaguje na aktuální situaci. Absolventi oboru budou vykonávat služby pro lidi, kteří potřebují tuto péči. Komunitní plán ale také reaguje na zákon číslo 45/2013 Sb., který upravuje pomoc obětem trestných činů.

Pomoc obětem trestných činů je tedy nyní na Novoměstsku novinkou?

Tato služba tu už byla, ale nebyla nijak zákonem ošetřena. Nyní zákon stanoví, že lidé, kteří se stanou obětí trestných činů a dojdou majetkové nebo fyzické újmy, mohou být podle tohoto zákona odškodněni. Tuto činnost již nyní zajišťuje probační a mediační služba.

Můžete uvést nějakou konkrétní pomoc, která se nyní pro lidi s nějakým problémem v sociální oblasti chystá?

Komunitní plán počítá s tím a máme to už i zajištěno, že budou vydány asi dva tisíce katalogů sociálních služeb, v nichž budou uvedeny všechny kontakty na požadované služby. Katalog bude rozdělen do tří kategorií a budou zde uvedeny všechny adresy, telefonní čísla nebo e-mailové adresy, na které se lidé mohou, v případě potřeby, obrátit. Katalog je bude navádět na konkrétní situaci, ve které se octnou. Podle toho si budou vybírat pomoc.

Kde lidé tyto katalogy v případě zájmu najdou?

Chceme, aby byli lidem k dispozici v ordinacích praktických lékařů a všech veřejných prostorách. Měly by se stát takovým „jízdním řádem" v domácnostech, aby lidé, kteří budou potřebovat pomoc, věděli, na koho se obrátit.

Autor: Redakce

3.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lubomír Lampíř
9

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Ve žďárském zámku zavedli speciální prohlídky uzpůsobené pro nevidomé návštěvníky. Prohlídky jsou na objednání a stojí 50 korun na osobu (pro nevidomého i jeho průvodce). Do celého areálu smějí také vodicí (i ostatní) psi.
7

Nevidomí zažijí ve žďárském zámku speciální prohlídky

Do participativního rozpočtu lidé přihlásili jedenáct návrhů

Žďár nad Sázavou – Při veřejném setkání budou představeny návrhy, které obyvatelé Žďáru poslali do participativního rozpočtu na příští rok. Do něj bylo stejně jako v letošním pilotním ročníku akce vyčleněno 600 tisíc korun.

OBRAZEM: Horácký džbánek zahájil Jaroslav Samson Lenk

Žďár nad Sázavou – Půlkulaté jubileum slaví festival folkové a country hudby Horácký džbánek. Letos se ve Žďáře nad Sázavou koná již po pětatřicáté. Dvoudenní festival začal v pátek krátce po 17 hodině koncertem Jaroslava Samsona Lenka s jeho doprovodem. Lenk se také po oba dva dny ujal role moderátora.

Patronkou Běhu pro hospic je Veronika Čamková

Velké Meziříčí – Několikanásobná juniorská mistryně České republiky v alpském lyžování a zároveň rodačka z Velkého Meziříčí Veronika Čamková se stala patronkou druhého ročníku Běhu pro hospic.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení