VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Borovice z Nových Sadů se uchází o titul Strom roku

Velká Bíteš - Až do 10. října je možné zasláním DMS nebo podpisem na hlasovací arch podpořit Smírčí borovici z Vysočiny, která je jedním z finalistů Stromu roku 2014.

14.8.2014
SDÍLEJ:

Strom stojící osaměle u polní cesty má zajímavý tvar. Kvůli chybějící velké větvi je nesymetrický. Foto: Nadace partnerství

Unikátní solitér roste u polní cesty vedoucí z Nových Sadů a stejně jako mnohé jiné prastaré dřeviny, i novosadská borovice má svůj vlastní příběh.

„Nejpravděpodobnější verze vypovídá o tom, že kdysi šli polní cestou z muziky chasníci, kteří se pobili o děvče. Tři z nich zemřeli a na to místo byly pak vsazeny tři smírčí kameny. Z nich se jeden dochoval. Traduje se, že na místě neštěstí vyrostla tato osamělá borovice," vysvětlila navrhovatelka Smírčí borovice z Vysočiny na Strom roku 2014 Čestmíra Řezaninová z Nových Sadů.

Velkou neznámou je stále ještě stáří stromu. Mnozí se domnívají, že je to nejméně dvě stě let, podle mínění druhých to může být až osm set let. „Začali jsme se o to více zajímat a teď nás dokonce kontaktoval pán, který nám předal informaci z městského archivu, podle níž byla o borovici zmínka už v roce 1414. To by jí tedy bylo šest set let. Už tehdy je ale popsána jako prastará borovice a je u ní zmiňován i dřevěný kříž," prozradila Čestmíra Řezaninová. „Tuto informaci ale se ještě sami snažíme ověřit v archivu, zatím ji máme nepodloženou," dodala.

Novosadská borovice je v tuto chvíli na druhém místě v celkovém hlasování, v konečném výsledku ale může postoupit až na stupeň nejvyšší. „Do konce ankety zbývají ještě necelé dva měsíce, a proto počítáme s tím, že se množství hlasů i pořadí finálových stromů ještě hodně promíchají. Největší nápor DMS i vyplněných hlasovacích archů stejně jako v předchozích letech očekáváme v posledních dvou týdnech před ukončením hlasování," sdělila koordinátorka ankety Andrea Krůpová z Nadace Partnerství.

Podobný názor zastává také navrhovatelka, která věří, že Smírčí borovice z Vysočiny se ještě stále může stát Stromem roku 2014. „Nyní odesíláme třicet čtyři archů, což je dalších šest set osmdesát hlasů, takže se trochu přiblížíme. A mám tu dalších dvacet archů, které teprve necháme podepsat. Určitě ještě není všechno ztraceno," nechala se slyšet Čestmíra Řezaninová.

Charitativní akce

Do podpisové akce se zapojují také školy. „Oslovili jsme základní školu ve Velké Bíteši a chceme oslovit i školu v Osové Bítýšce. Strom jim vždycky představíme, dodáme fotografie," vyjádřila se Čestmíra Řezaninová.

Vzhledem k tomu, že je anketa charitativní akcí, je hlasování zpoplatněné. „Všichni navrhovatelé finálových stromů obdrží částku, kterou si hlasováním vybrali. Za ni pak mohou nechat stromy ošetřit nebo je použít na výsadbu nových," řekla Andrea Krůpová.

A jak s financemi získanými ze soutěže naloží v Nových Sadech? „Chtěli bychom zajistit dendrologický průzkum, díky němuž bychom se konečně dozvěděli stáří borovice," podotkla Čestmíra Řezaninová.

--------------

Jak hlasovat?

Podpořit Smírčí borovici z Vysočiny je možné kromě podpisu na hlasovacím archu také esemeskou ve tvaru DMS STROM4, zaslanou na telefonní číslo 87 777. Cena jedné SMS je třicet korun. Hlasování probíhá až do 10. října letošního roku. Anketa je charitativní, proto je hlasování zpoplatněné. Novosadský solitér se zatím drží se 721 hlasy na druhém místě. Před ním s velkým náskokem (2014 hlasů) zůstává Dub rodiny z Pitína ze Zlínského kraje. Třetí místo v tuto chvíli patří Doubravské lípě s jižních Čech. Na její konto je prozatím připsáno 217 hlasů.

Autor: Redakce

14.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Lubomír Lampíř
9

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Nevidomí zažijí ve žďárském zámku speciální prohlídky

Žďár nad Sázavou – Jedinečnou možnost zjistit, jak vlastně vypadá poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře nebo třeba chórové lavice, mají nyní ve Žďáře nevidomí návštěvníci. Speciální prohlídky pro ně zavedli v zámku Kinských.

Do participativního rozpočtu lidé přihlásili jedenáct návrhů

Žďár nad Sázavou – Při veřejném setkání budou představeny návrhy, které obyvatelé Žďáru poslali do participativního rozpočtu na příští rok. Do něj bylo stejně jako v letošním pilotním ročníku akce vyčleněno 600 tisíc korun.

OBRAZEM: Horácký džbánek zahájil Jaroslav Samson Lenk

Žďár nad Sázavou – Půlkulaté jubileum slaví festival folkové a country hudby Horácký džbánek. Letos se ve Žďáře nad Sázavou koná již po pětatřicáté. Dvoudenní festival začal v pátek krátce po 17 hodině koncertem Jaroslava Samsona Lenka s jeho doprovodem. Lenk se také po oba dva dny ujal role moderátora.

Patronkou Běhu pro hospic je Veronika Čamková

Velké Meziříčí – Několikanásobná juniorská mistryně České republiky v alpském lyžování a zároveň rodačka z Velkého Meziříčí Veronika Čamková se stala patronkou druhého ročníku Běhu pro hospic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení