VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Až soud určí, komu most patří. Zatím bude chátrat

Velké Meziříčí - Vleklé dohady o vlastnictví a potažmo i o budoucím osudu nefunkčního silničního mostu Vysoký nedaleko Velkého Meziříčí se nejspíše blíží ke konci. Další jednání u Okresního soudu ve Žďáře nad Sázavou je v této záležitosti stanoveno na pátek 16. listopadu.

1.11.2012
SDÍLEJ:

Památkově chráněný most označovaný jako Vysoký nebo Loupežnický stojí blízko obce Petráveč. Za nemovitou kulturní památku byl prohlášen před třiceti lety, nachází se však v areálu skládky a žádná silnice už přes něj dávno nevede.Foto: Jana Nedělková

„Spor se táhne od roku 2008. Nyní by mohl padnout rozsudek," konstatovala Vilma Drápelová, právnička Městského úřadu ve Velkém Meziříčí. Určovací žalobu podala právě velkomeziříčská radnice.

Pozůstatky architektonicky náročně řešeného mostního tělesa přes údolí Radslavického potoka řadí památkáři mezi ohrožené technické pamětihodnosti Vysočiny.

K mostu se ale nikdo nehlásí. A zatímco dříve jej mělo ve svém katastrálním území Velké Meziříčí, poté, co došlo na počátku devadesátých let k osamostatnění obce Petráveč, druhé největší město Žďárska o toto území přišlo. V současné době se Vysoký most nachází na dvou parcelách, přičemž jedna náleží státu, druhá vsi se 180 stálými obyvateli. Ta monumentální přemostění ale podle názoru starosty Miloše Kratochvíla nechce. „Pro nás nemá žádný význam. O opravy mostu by se měl postarat stát. Byla to státní silnice," zdůvodnil svůj postoj k problematice petrávečský starosta Miloš Kratochvíl.

Kamenný jednoobloukový most, jenž dnes stojí v oploceném areálu skládky odpadů a chátrá, byl již v roce 1988 pro svoji starobylost a stavitelské umění té doby zařazen do seznamu technických památek. Vybudoval ho zřejmě stavitel Antonín Vlach za osm tisíc zlatých v roce 1593. Podle některých pramenů je však jeho vznik dáván do souvislosti s budováním takzvané císařské silnice za vlády Marie Terezie v polovině 18. století.

O podobě mostního díla se zmiňuje ve své knize, v Encyklopedii mostů v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, rovněž znalec a popularizátor českých a slovenských mostů Dušan Josef. Ovšem svůj model má Vysoký most i ve velkomeziříčském zámku v prostorách muzea a jeho oddělení pozemních komunikací. Jak poznamenala Irena Tronečková, ředitelka muzea, byl to most, který spojoval silnici vedoucí z Brna do Jihlavy.

A proč přestal sloužit svému účelu? „S rozvojem dopravy došlo k jeho vytěsnění z hlavní trasy na Brno. I když musím říct, že vydržel poměrně dlouho, protože o posunutí silnice o dvě stě metrů dále bylo rozhodnuto až v roce 1937 Zemským úřadem v Brně. Šlo o realizaci nové spojky, která byla napřímená a už tam nebyly původní ostré a nebezpečné zatáčky. Samotná realizace se ale o něco opozdila, novou spojku dokončili až v období protektorátu," dodala Tronečková.

„Myslím, že k historickému unikátu, kterým Vysoký most dozajista je, by si našli cestu nejenom lidé zajímající se o silniční nebo železniční mosty. Určitě by si zasloužit větší pozornost a náležitou péči. Jenže v tomto státě si technických památek nikdo moc neváží," nechal se slyšet Vladimír Fiala z Velkého Meziříčí s tím, že aby se stalo turistickým místem, muselo by se ale nejprve něco udělat s tím smetištěm, které tam začalo fungovat v osmdesátých letech minulého století.

V minulosti byla stavba považována za nejvyšší most v zemi, proto se mu přezdívalo Vysoký. Podle lokality se mu také lidově říká Loupežnický.

Autor: Zlata Ptáčková

1.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lubomír Lampíř
9

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Ve žďárském zámku zavedli speciální prohlídky uzpůsobené pro nevidomé návštěvníky. Prohlídky jsou na objednání a stojí 50 korun na osobu (pro nevidomého i jeho průvodce). Do celého areálu smějí také vodicí (i ostatní) psi.
7

Nevidomí zažijí ve žďárském zámku speciální prohlídky

Do participativního rozpočtu lidé přihlásili jedenáct návrhů

Žďár nad Sázavou – Při veřejném setkání budou představeny návrhy, které obyvatelé Žďáru poslali do participativního rozpočtu na příští rok. Do něj bylo stejně jako v letošním pilotním ročníku akce vyčleněno 600 tisíc korun.

OBRAZEM: Horácký džbánek zahájil Jaroslav Samson Lenk

Žďár nad Sázavou – Půlkulaté jubileum slaví festival folkové a country hudby Horácký džbánek. Letos se ve Žďáře nad Sázavou koná již po pětatřicáté. Dvoudenní festival začal v pátek krátce po 17 hodině koncertem Jaroslava Samsona Lenka s jeho doprovodem. Lenk se také po oba dva dny ujal role moderátora.

Patronkou Běhu pro hospic je Veronika Čamková

Velké Meziříčí – Několikanásobná juniorská mistryně České republiky v alpském lyžování a zároveň rodačka z Velkého Meziříčí Veronika Čamková se stala patronkou druhého ročníku Běhu pro hospic.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení