Trojnásobný mistr světa v desetiboji Tomáš Dvořák v úterý symbolicky poklepal na základní kámen, příští rok v červnu by měl nové sportoviště otevřít.

A co se změní pro žáky a studenty, kteří nynější hřiště využívají při hodinách tělocviku? „Na nové sportoviště čekáme jako na smilování. Dosavadní plochy jsou ve velice špatném stavu, dají se používat jenom částečně. Tím vyvstává i problém, abychom se se základní školou na hřiště vůbec vměstnali,“ sdělil ředitel bystřického gymnázia Miloslav Císař.

Zemní práce chtějí Bystřičtí zvládnout ještě letos. Na jaře bude stavba sportoviště pokračovat tak, aby ještě před koncem tohoto školního roku mohlo být uvedeno do provozu. „Stadion by se měl skládat ze dvou ploch. Víceúčelové hřiště poslouží pro míčové hry včetně tenisu, chybět nebude ani odpovídající osvětlení. Areál doplní třistametrový tartanový ovál, uprostřed něj vznikne plocha s umělým trávníkem,“ popsal místostarosta Josef Vojta.

Na novou sportovní plochu se mohou těšit jak školáci a studenti, tak i veřejnost, která jej bude moci rovněž užívat. Ne však zcela volně. „Musí existovat nějaký režim, podle něhož se zájemci o sportování na atletickém stadionu budou řídit. Rozhodně sportoviště nebude kdykoliv volně přístupné,“ vyjádřil se bystřický starosta Karel Pačiska.

Nekoordinovaný vstup na současné hřiště totiž s sebou už nyní nese problémy. „Scházejí se tam party různých lidí, často je třeba před zahájením výuky tělocviku odstraňovat z ploch střepy a další nepořádek,“ dodal ředitel gymnázia Císař.

Městu přispěje kraj

Na přestavbu letitého školního hřiště v nový stadion dostali Bystřičtí evropskou dotaci ve výši devatenáct milionů korun. Měli by doplatit zbývajících zhruba šest milionů. „Požádali jsme o poloviční spoluúčast kraje, protože hřiště využívá i gymnázium, jehož je kraj zřizovatelem,“ doplnil Josef Vojta.