Vyplývá to z předpovědi klimatologů Českého hydrometeorologického ústavu. Dnes i zítra nás čeká devítka, což je podle odborníků nejvyšší riziko aktivity klíšťat, což laicky přeloženo značí parazita, který číhá na hostitele, aby se mu vzápětí mohl přisát na kůži.

„Při stupni číslo devět není vhodné vstupovat do lesů, doporučuje se chodit jen po zpevněných cestách, používat repelent a po procházce se opakovaně prohlédnout,“ uvádí se doporučení klimatologů.

V sobotu a v neděli se nebezpečí sníží na stupeň číslo osm, což ale stále znamená velké riziko, že si člověk z pobytu v přírodě přinese klíště, které může být infikováno lymeskou boreliózou či klíšťovou encefalitidou.

Nesedat, nelehat

Lidé by neměli vstupovat do křovin a vegetace hlavně na okrajích lesa a v okolí vodních toků, nesedat si do trávy. Nezbytností je repelent a po návratu domů důkladná prohlídka celého těla.

Aktivitu klíšťat, která letos začala již záhy na jaře, potvrzují i epidemiologové. „Letos už evidujeme čtyři případy encefalitidy, což je na to, že je teprve červen a vzhledem k délce inkubační doby onemocnění o něco více než v jiných letech,“ uvedla vedoucí epidemiologie územního pracoviště Krajské hygienické stanice ve Žďáře nad Sázavou Renée Mašová.

Lymeskou boreliózou jsou infikována klíšťata kdekoliv, třeba i v městských parcích. Klíšťovou encefalitidu naproti tomu lidé nejčastěji získají od nakaženého klíštěte, které žije v takzvaných přírodních ohniscích nákazy, což jsou oblasti zejména podél toků řek. Na Žďársku se jedná především o okolí Svratky na Bystřicku a dál směrem k Brnu a na Velkomeziříčsku kolem řek Oslavy a Balinky.