VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje Žďársko

25.2.2017

Po Nové Vsi chodili pionýři, vojáci i komunističtí agitátoři

Nová Ves u Nového Města na Moravě – Vzhledem k tomu, že letošní masopust připadl na 25. února, tedy na den, v němž se v době totality slavilo vítězství československého pracujícího lidu, inspirovali se tentokrát hasiči z Nové Vsi u Nového Města na Moravě právě Vítězným únorem. Jejich masopustní průvod připomínal dobu nedávno minulou, čas, kdy měla hlavní slovo komunistická strana v čele s dělnickou třídou.

25.2.2017

Ulrich je nejznámějším žďárským strašidlem

Žďár nad Sázavou – Dvaadvacátého února 1817, před dvěma stoletími, zemřel Jan Alois Ulrich. Šedesátiletý nejvyšší úředník žďárského panství, zvaný vrchní, podlehl nervové horečce. Období po jeho smrti obklopuje mnoho pověstí o jeho druhém, posmrtném životě.

25.2.2017

Dva železniční přejezdy na trati Žďár nad Sázavou - Tišnov budou bezpečnější

Žďár nad Sázavou – Na zhruba jedenáct milionů korun přijde modernizace dvou přejezdů na železniční trati číslo 251 mezi Žďárem nad Sázavou a Tišnovem. K rekonstrukčním a opravným pracím dojde letos.

24.2.2017

Zloděj z rodinného domu odcizil šperky a peníze

Žďár nad Sázavou – Zloděj, který se vloupal do rodinného domu v Polní ulici ve Žďáře nad Sázavou, si s sebou odnesl šperky a finanční hotovost. Škoda dosáhla výše pětadvacet tisíc korun.

24.2.2017

Prodejna v Počítkách není a nebude, zastupitelé odmítli nabídku COOPu

Počítky – Lidé v Počítkách letos definitivně přišli o prodejnu potravin. Přestože se obec snažila tuto službu pro své obyvatele zachovat, nepodařilo se a poslední nájemce ukončil prodej na konci loňského roku. Nabídku družstva COOP zastupitelé odmítli.

24.2.2017

Čtyřiadvacetiletý otec dluží výživné na své tři děti

Žďár nad Sázavou – Čtyřiadvacetiletému muži ze Žďárska sdělili policisté podezření z přečinu zanedbání povinné výživy, protože řádně neplní vyživovací povinnost vůči svým třem nezletilým dětem.

24.2.2017

For Family oživuje na Bystřicku tradici masopustu

Bystřice nad Pernštejnem – V sobotu se v bystřickém kulturním domě uskuteční první divadelní ples, letos na téma masopust. Zorganizovala ho místní organizace For Family a Divadlo beze jména z bystřické ZUŠ. „Chceme oživit místní tradice a nabídnout zábavu všem bez rozdílu věku," uvedla zástupkyně sdružení For Family Marcela Dědová.

24.2.2017

Opadávající kachličky nahradí v bazénech světlemodrý plast

Bystřice nad Pernštejnem – Ještě před letní sezonou se změní bazény na bystřickém koupališti. Opadávající kachličky nahradí plast.

23.2.2017

Na zimním stadionu v Bystřici nad Pernštejnem řádí malí Zubři

Bystřice nad Pernštejnem – Každé úterý odpoledne se návštěvníkům bystřického zimního stadionu naskytne neobvyklý pohled. Místo dospělých mužů se totiž po ledě prohání skupinka malých dětí v hokejové výzbroji.

23.2.2017

Bystřice usiluje o dotaci na modernizaci základních škol

Bystřice nad Pernštejnem – O evropskou dotační podporu v rámci zajištění bezbariérovosti a rovněž modernizace učeben obou základních škol požádala bystřická radnice. Dotace může činit až devadesát procent uznatelných nákladů.

23.2.2017

V Dalečíně vodohospodáři rozbíjeli led na řece Svratce

Vysočina - V Dalečíně na Žďársku ve středu vodohospodáři rozbíjeli led, aby uvolnili koryto řeky Svratky ve spodní části obce. "Ve čtvrtek budou pokračovat nad splavem," řekl starosta Pavel Kadlec. Hladina Svratky v Dalečíně se před 18:00 ve středu držela na 193 centimetrech, což odpovídalo třetímu stupni povodňové aktivity. Pak rychle klesla na 145 centimetrů. Ve čtvrtek ráno byla už jen na 112 centimetrech. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ale upozorňuje na to, že měření je v tomto místě ovlivněno ledovými jevy.

23.2.2017

Oblastní charita ve Žďáře nad Sázavou sbírala propisky, získají je děti v Africe

Žďár nad Sázavou – Celou krabici od papírů do tiskárny se podařilo naplnit funkčními propiskami. V příštím týdnu poputují v kufru do Afriky.

22.2.2017

Beseda s lékařem přiblíží život v Jemenu

Nové Město na Moravě – Šest týdnů strávených ve službách humanitární organizace Lékaři bez hranic v největším jemenském přístavním městě Adenu popíše v pátek návštěvníkům kulturního domu v Novém Městě na Moravě lékař Dušan Mach.

22.2.2017

Voda v řekách stoupá, někde vytvářejí kry ledové bariéry

Žďársko – Déšť a postupné tání sněhové pokrývky zapříčinily zvýšení hladin řek na Žďársku. Vodní toky znovu ukazují svou sílu.

22.2.2017

Radnice by ráda restauraci oživila exponáty z muzea

Žďár nad Sázavou – Například i předměty zapůjčenými ze žďárského muzea by rádo v budoucnu „vyšperkovalo" interiér Radniční restaurace vedení žďárské radnice. Aby byla skutečně typicky žďárská.

22.2.2017

Budou opět v Křižanově zastavovat rychlíky?

Křižanov – Jak to bude s rychlíky v Křižanově, kde přestaly v prosinci stavět? Obnoví se jejich zastávka? To teď nikdo jistě neví. Ministerstvo obnovení zastávky nechystá, kraj chce dál jednat.

22.2.2017

Péče o podmáčené louky bude letos složitější

Počítky – Složitější financování letos čeká Sdružení Krajina z Počítek při péči o podmáčené louky. Sdružení se stará o přibližně 180 hektarů podmáčených luk v 52 lokalitách, loni sami pokosili asi třetinu z tohoto množství.

22.2.2017

Muž se v opilosti dobýval do bytu, policisté ho následně převezli na záchytku

Bystřice nad Pernštejnem – Na protialkoholní záchytné stanici skončilv neděli 19. února dvaačtyřicetiletý muž.

21.2.2017

Žďárská galerka má svou vlastní facebookovou stránku

Žďár nad Sázavou – Na dennodenní problémy s obtěžujícími bezdomovci v budově žďárského železničního nádraží si stěžují cestující i tamní prodejci. Žďárská galerka, jak nepřizpůsobivým lidem bez domova zasvěcení přezdívají, ruší ostatní nejen častými opileckými výkřiky, ale nevyhýbá se ani rvačkám nebo poškozování majetku. Situace došla tak daleko, že jeden z prodejců vytvořil bezdomovcům na nádraží jejich vlastní facebookovou stránku.

21.2.2017

Šém na oživení pikáreckého golema bude možná s příchutí masa

Pikárec – Ještě pár dnů mají na to uvést do prvotřídního stavu přes tři metry vysokého golema v Pikárci na Velkomeziříčsku. Do masopustního průvodu se s ním vydají v sobotu.

21.2.2017

Z původních tří tisíc bytů zůstalo v majetku Žďáru nad Sázavou nyní pouze 679

Vysočina – Několik vln privatizace má za sebou Žďár nad Sázavou. Z původních zhruba tří tisíc bytů v majetku města zůstalo nyní 679. Oproti tomu v Bystřici nad Pernštejnem své bytové domy v minulosti neprivatizovali.

20.2.2017

Novoměstská nemocnice se chystá na demolici dětského pavilonu

Nové Město na Moravě - Dětské oddělení nemocnice v Novém Městě na Moravě čeká v dubnu demolice. Stěhování pracovišť dětského oddělení začne na konci února. Ambulance a lůžková oddělení budou na dočasných místech fungovat od začátku března. Bouraný pavilon nahradí nový, pacientům by mohl začít sloužit koncem roku 2018. "Stavbu v hodnotě 100 milionů korun financuje ze svého rozpočtu Kraj Vysočina, který je zřizovatelem nemocnice," sdělil mluvčí nemocnice Petr Hladík.

19.2.2017

Ochranáři si vyšlápli ve vydřích stopách

Žďárské vrchy - Vhodné sněhové podmínky letošní zimy umožňují mimořádné sčítání šelem podle stop. V Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy proto začali s monitoringem vydry říční.

19.2.2017

Po zmenšené železnici v Meziříčí se prohání Pomeranč, Bardotka anebo Prasátko

Velké Meziříčí – „Dobrý den, přistoupili nám. Máte jízdenky? Á, máme tu problém…" ozve se za zády rodiny Lundovy. Naštěstí byly hlavou rodiny lístky z tvrdého kartonového papíru nalezeny v peněžence a předány průvodčímu v modré železničářské uniformě. Ten je vzápětí kleštičkami proštípne.

19.2.2017

Z kopců Žďárských vrchů vidíte i Krkonoše

Maršovice - Nejen pro lyžování nabízí letošní zima ideální podmínky. Co se tak v přírodě na chvíli zastavit a podívat se do dáli… jestli zrovna na vrchol Králického Sněžníku svítí slunce nebo kolik kouře právě stoupá z komínů dukovanské elektrárny? „Hodně lidí třeba ani netuší, jak krásné pohledy do krajiny se jim mohou naskytnout. A možná by byli překvapení, jak daleko také mohou dohlédnout, když je příhodné počasí," říká s úsměvem Josef Humlíček z Maršovic u Nového Města na Moravě.

18.2.2017

O změnu příjmení žádalo vloni ve Žďáře deset lidí

Žďársko - Žádostí o změnu jména či příjmení neřeší matriky na Žďársku často, přesto i v loňském roce takového případy evidují.

18.2.2017

Ve Spektru podstoupilo test na HIV a žloutenku 14 osob

Žďár nad Sázavou - Celkem čtrnáct osob využilo v loňském roce možnosti se nechat zdarma a anonymně otestovat na HIV a hepatitidu typu B a C v prostorách Spektra Kontaktního a poradenského centra v oblasti drogové problematiky ve Žďáře nad Sázavou. Provedeno bylo 39 testů.

18.2.2017

Míst v domovech pro seniory je málo, začnou se stavět nové

Žďársko – Volná místa pro seniory v domovech? V tuto chvíli žádná, zní ze Sociálních služeb města Žďáru nad Sázavou. Žádostí o přijetí jsou ovšem v pořadníku desítky.

17.2.2017

Soutěž Řemeslo vysočiny má vítěze

Žďár nad Sázavou - Více než tři desítky studentů technických oborů se ve středu a ve čtvrtek ve Žďáře nad Sázavou utkalo v soutěži Řemeslo Vysočiny.

17.2.2017

Novoměstské olympijské centrum je zatím v nedohlednu

Nové Město na Moravě - Plánovaná olympijská centra pro nadějné mladé sportovce, z nichž jedno mělo vzniknout v Novém Městě na Moravě, jsou stále v nedohlednu. Poprvé se o nich začalo mluvit v roce 2013 a původní vize postupně dostávala jasné obrysy. Nyní jako by vše okolo ambiciózního projektu utichlo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies