VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pochod extremistů: Jihlavu ochránila policie

Jihlava -Policisté se zaměřili zejména na odpůrce Dělnické mládeže, jejichž shromáždění nebylo povolené. Antifašisté byli obklíčeni u areálu Tesly.

19.2.2012
SDÍLEJ:

Na každém kroku na pochod dohlíželi policisté.Foto: Jan Černo

Profesionální a nekompromisní. Tak by se dal shrnutou sobotní zásah police v krajském městě v souvislosti s pochodem nacionalistů z Dělnické mládeže. Na podporu Srbska a odsouzení násilného odtržení provincie Kosovo se jich na řádně ohlášené demonstraci sešlo zhruba osmdesát. Postavit se jim přišly asi tři stovky odpůrců neonacismu z řad antifašistů.

Policii se podařilo oba tábory udržet v dostatečné vzdálenosti a zabránit tak násilným střetům. Speciální oddíly policie antifašisty, mezi nimiž bylo několik desítek Romů, uzavřely v Havlíčkově ulici a několik hodin je držely v obklíčení.

Nacionalisté z Dělnické mládeže vyšli na pochod městem v půl třetí z autobusového nádraží v Jiráskově ulici. Policie uzavřela i nádražní halu. Začátek pochodu se o půl hodiny zpozdil kvůli menšímu odchýlení od ohlášeného místa srazu. „Dopustili se tím sice přestupku, ale ke zrušení akce to důvod nebyl,“ řekl na místě tajemník jihlavského magistrátu Lubomír Dohnal. Za doprovodu policie na zemi i ve vzduchu došli nacionalisté Fritzovou, Chlumovou a Havlíčkovou ulicí na náměstí Svobody.

Jako při výlovu

Akci sledovali lidé z oken okolních domů. Řečnit přijel i předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáš Vandas. Podle něj byla v sobotu Jihlava nejbezpečnějším městem, protože byl na každém rohu policista. Vandas zřejmě na akci přijel hlavně proto, aby si udělal reklamu na svou knihu. Po projevech se Dělnická mládež vrátila ulicí Tolstého a Jiráskovou na autobusové nádraží, kde akce zhruba po hodině skončila.

Na 350 policistů a městských strážníků mělo nejvíc práce s antifašisty, kteří chtěli zablokovat pochod Dělnické mládeže, jež je podle nich neonacistickou organizací.

Vandas v sobotu označil Dělnickou mládež za juniorku DSSS. Antifašisté ale do ulic vyšli bez ohlášení. „Všichni se dopustili přestupku proti shromažďovacímu právu. Kvůli tomu jsme museli u všech zjistit totožnost,“ uvedla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková. Kontrolou musel projít každý. Někteří se snažili blokádě vyhnout přeskočením plotu do areálu bývalé Tesly. Vzápětí ale byli chyceni.

Policejní těžkooděnci si počínali jako při výlovu rybníka. V rojnici a s pomocí aut zatlačili antifašisty do úzkého prostoru. Po jednom si je pak z nervózního davu vybírali k prolustrování.

Celkem policie zadržela devět antifašistů. Tři jsou podezřelí z trestného činu násilí proti úřední osobě. Hrozí jim až čtyři roky vězení. Dva z nich skončili na protialkoholní záchytné stanici. „Další tři lidi jsme předvedli pro neuposlechnutí výzvy. Dva kvůli zjištění totožnosti. Jeden účastník byl zajištěn pro podezření ze spáchání přestupku proti zákonu o užívání státních symbolů,“ zdůvodnila Čírtková. Z Dělnické mládeže nebyl policií zadržen nikdo.

Antifašistům se zákrok policie nelíbil, protože museli zůstat v uzavřeném prostotu v Havlíčkově ulici několik hodin. „Chápu, že nás chtěli legitimovat, ale proč si nás ještě musí fotit a natáčet na kameru? Když jsme po nich chtěli jejich služební čísla, tak nám řekli, že na to nemáme nárok,“ divil se jeden z nich. Podle antifašistů policie využila příležitosti, aby si rozšířila jejich databázi. Podle Dany Čírtkové je to standardní postup při identifikaci na podobných akcích.

Během pochodu Dělnické mládeže byla částečně omezena doprava. Kvůli policejnímu opatření v Havlíčkově ulici nejezdily několik hodin trolejbusy. Ulice byla zcela zablokována. V jednu chvíli bylo v místě až třináct policejních aut. Místo trolejbusů zajišťovaly dopravu autobusy. Při demonstraci nebyl nikdo zraněn. Policii se podařilo zabránit i případnému ničení veřejného i soukromého majetku.

Svolavatelem pochodu byl čtyřiadvacetiletý Erik Lamprecht z Brna. Dříve byl účastníkem několika pravicověextremistických akcí. Vloni svolal pochod neonacistů na Prvního máje v Brně. V září dostal podmínku za problémový transparent. Rozsudek zatím není pravomocný.

Lamprecht měl problémy s policií i na Vysočině. Stíhán byl za výtržnictví a přestupek. Den pochodu 18. února navíc v symbolice neonacistů odkazuje na Adolfa Hitlera. Jednička znamená první písmeno abecedy „A“ a osmička osmé písmeno abecedy „H“. Proto je osmnáctka oblíbeným číselným kódem neonacistů.

Autor: Roman Martínek

19.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Nová ulice ponese název Výrobní

Lukáš Krpálek ve finále olympijských her v Riu porazil Elmara Gasimova.
9

Stihne Krpálek MS? Spíš ne, mrzí judistu

Fotosoutěž Letní barokní Vysočina má sedm vítězů

Vysočina, Žďársko – Šestadvacet autorů s více než 130 fotografiemi se utkalo ve fotografické soutěži Letní barokní Vysočina. K nejoblíbenějším námětům patřily například žďárská Zelená hora, Jaroměřice nad Rokytnou nebo Telč. Soutěž vyhlásila krajská příspěvková organizace Vysočina Tourism, jež nyní zveřejnila jména vítězů.

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Vysočina – Až šest let vězení hrozí sexuologovi Petru Weissovi z Prahy za to, že loni v září podle policie způsobil na Pelhřimovsku dopravní nehodu, při níž zemřeli dva lidé, a jeden byl vážně zraněn. Dvaašedesátiletý lékař tehdy vyvázl s lehkým zraněním. Policie nakonec dospěla k závěru, že Weiss se před nehodou nevěnoval řízení a jel příliš rychle. Vyšetřování bylo ukončeno a spis už je i s podanou obžalobou u Okresního soudu v Pelhřimově.

V Medlově se už mohou výletníci koupat

Žďársko – Nadšenci pro koupání v přírodních nádržích si už mohou bez obav zaplavat i v rybníku Medlov. Voda tam před dvěma týdny dostala „čtyřku“ – kvůli velkému množství sinic nebyla vhodná ke koupání, i když jeho předchozí striktní zákaz (stupeň 5) už tam hygienici zrušili.

Ze dvora rodinného domu zmizelo jízdní kolo

Radňoves – Policisté z Velkého Meziříčí řeší případ krádeže, ke kterému došlo v úterý 15. srpna v Radňovsi. Dosud neznámému nenechavci se tam v jednom rodinném domě zalíbilo jízdní kolo Kellys červené barvy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení