VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Noví občánci dostávají do kolébky peníze, ale třeba i stříbrný medailon

Žďársko – Radnice měst na Žďársku se snaží obdarovávat nově narozené děti různými dárky. Podle zjištění Žďárského deníku si zákonní zástupci ratolestí ze společenské akce Vítání občánků či dětí nejčastěji odnášejí knižní publikace a finanční hotovost.

6.1.2012
SDÍLEJ:

Vítání občánků v Bíteši.Foto: archiv

Nejen finanční prostředky, ale rovněž stříbrný šperk se znakem města ukládají od loňského června takzvaně do kolébky novorozencům v Novém Městě na Moravě. S nápadem věnovat nejmenším kromě pamětního listu a obálky s tisícikorunou i trvalejší upomínku v podobě přívěšku s certifikátem přišli členové kulturní a společenské komise. S odkazem na tradici, kdy kmotři, nebo prarodiče, dávali dítěti Svatováclavský dukát, aby potom mělo hojnost.

„Ve Velkém Meziříčí jsme vítali v loňském roce nové občánky čtyřikrát. Slavnostního aktu se účastnilo kolem stovky dětí se svými rodiči. Ti přijali od města finanční pozornost ve výši 1500 korun i knížku a každá z maminek dostala navíc květinu,“ konstatovala matrikářka Martina Bednaříková ze Správního odboru při Městském úřadu ve Velkém Meziříčí.

Obyčejně dvakrát do roka, a to konkrétně na jaře a na podzim, vítají malé „Velkobítešáčky“ zástupci města Velká Bíteš. K této události uzpůsobené síni místní radnice věnují dětem dvě knihy, finanční dar 1000 korun a dále pamětní knížečku, do které mohou rodiče zapisovat informace o tom, jak potomek roste.

Loňského jednadvatého října vítali hned čtyřiadvacet nových občánků také v Bystřici nad Pernštejnem. Bylo to ale zároveň poprvé v tomto školním roce. „Součástí programu bývá vystoupení dětí z mateřských škol, čekali jsme tedy na to, až bude připraveno,“ objasnil místostarosta Josef Vojta. Novorozenci získávají při slavnostním aktu dar od města ve výši čtyři tisíce korun a hračku. „Letos chceme zvlášť obdarovat rovněž dítě, které se jako první narodilo v roce 2012 a má současně trvalé bydliště v Bystřici,“ dodal starosta Karel Pačiska.

Dlouholetou tradici má vítání občánků, stejně jako v ostatních městech, ve Žďáře nad Sázavou. Uskutečňuje se v několikaměsíčních intervalech podle počtu narozených dětí, již obdrží většinou knížku pohádek, DVD s nahrávkou z akce a maminka květinu. Nechybí ani kulturní program – pásmo říkanek a písniček v podání dětí z mateřinek. „Jednotliví členové rodin se na obřad těší. Přestože je čistě dobrovolný, ve většině případech se jej rádi zúčastňují,“ tvrdí senátorka a žďárská starostka Dagmar Zvěřinová.

Jak uvedla matrikářka Svratky Zdeňka Suchá Vítání občánků organizovali v roce 2011 dvakrát. Dvanáct dětí dostalo od města pamětní knihu s názvem Deník narozeného děťátka, do jehož předtištěných stran si mohou rodiče zapisovat základní důležitá data a informaci o svém potomku. „Dále obdrželi 2000 korun, brožuru o městě Svratka a maminky květiny,“ podotkla Zdeňka Suchá.

Autor: Zlata Ptáčková

6.1.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lubomír Lampíř
9

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Ve žďárském zámku zavedli speciální prohlídky uzpůsobené pro nevidomé návštěvníky. Prohlídky jsou na objednání a stojí 50 korun na osobu (pro nevidomého i jeho průvodce). Do celého areálu smějí také vodicí (i ostatní) psi.
7

Nevidomí zažijí ve žďárském zámku speciální prohlídky

Do participativního rozpočtu lidé přihlásili jedenáct návrhů

Žďár nad Sázavou – Při veřejném setkání budou představeny návrhy, které obyvatelé Žďáru poslali do participativního rozpočtu na příští rok. Do něj bylo stejně jako v letošním pilotním ročníku akce vyčleněno 600 tisíc korun.

OBRAZEM: Horácký džbánek zahájil Jaroslav Samson Lenk

Žďár nad Sázavou – Půlkulaté jubileum slaví festival folkové a country hudby Horácký džbánek. Letos se ve Žďáře nad Sázavou koná již po pětatřicáté. Dvoudenní festival začal v pátek krátce po 17 hodině koncertem Jaroslava Samsona Lenka s jeho doprovodem. Lenk se také po oba dva dny ujal role moderátora.

Patronkou Běhu pro hospic je Veronika Čamková

Velké Meziříčí – Několikanásobná juniorská mistryně České republiky v alpském lyžování a zároveň rodačka z Velkého Meziříčí Veronika Čamková se stala patronkou druhého ročníku Běhu pro hospic.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení