Až do konce srpna ředitelé středních škol nejenom v Jihlavě na sto procent nevědí, kolik žáků jim nastoupí do prvního ročníku. Proto si například nejsou jistí, s kolika zaměstnanci na další školní rok mají počítat a kolik tříd nakonec otevřou.

Systém, kdy si žák v prvním kole přijímacího řízení může podat tři přihlášky na tři různé školy, je podle ředitelů nesmyslný. Trojnásobně tím totiž fiktivně navýší počet zájemců o studium na střední škole. Školám tak přibývá práce, i když pochopitelně musejí počítat s tím, že mnozí nakonec ke studiu nenastoupí. „Děti jsou také vystresované. Vytvořil se virtuální převis. Samý jedničkář se například přihlásí na gympl v Brodě, v Jihlavě a na obchodní akademii. Dostane se všude, zamíchá pořadím a zabere místa,“ vyjádřil se Bohumír Jelínek, ředitel Obchodní akademie a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky Jihlava.

Po přijímacích zkouškách měla tato škola šestasedmdesát zápisových lístků. Nyní jich má sedmdesát. „Jedna žákyně dala zápisový lístek k nám, ale zrovna v pátek přišla, že nechce dojíždět a dostala se i na gymnázium do Havlíčkova Brodu, kde bydlí. Zápisový lístek u nás stáhla a šla tam,“ uvedl jako příklad Jelínek.

Tato situace se může opakovat třeba i posledního srpna. Střední školy si tedy budou stoprocentně jisté opravdu až 1. září, kdy žáci usednou do lavic. „Dokud v září nenastoupí, nic stoprocentně nevíme. Nejhorší je to v tom smyslu, že nevíme, kolik zaměstnanců bude potřeba. Nutí nás to zaměstnance propouštět až ve chvíli, kdy už nebudou vědět, kam by šli jinam. Dřívější systém byl lepší v tom, že už v dubnu jsme přesně věděli, co a jak bude,“ popsala nesmyslnost přijímacího řízení Iveta Haklová, zástupkyně ředitele Školy ekonomiky a cestovního ruchu v Jihlavě.

Ředitelé doufají, že v příštím roce se systém změní. V této době, kdy je žáků nedostatek a školy se o ně perou, kvůli tomu mnohdy ani nedělají přijímací zkoušky.