VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spalovna sežehne odpady, které už nijak nelze využít

Jihlavsko - Skládka u Vyskytné je nadobro uzavřena, v Henčově musí při ukládání šetřit místem.

1.6.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: archiv

Hory odpadků vyvrhují denně speciální vozy na skládku komunálního odpadu v jihlavském Henčově.

Po uzavření a rekultivaci skládky u Vyskytné nad Jihlavou je to jediné místo na Jihlavsku, kam lze odpad ukládat.

„Měli bychom skončit s navážením odpadu na skládky a přestat si zamořovat Vysočinu, kde máme pořád krásný kus čisté přírody. Skládky nepatří do krajiny. Kraj by měl sjednat nápravu,“ tvrdí amatérský historik a badatel na odpočinku Ladislav Vilímek z Rounku.

Skládky nežádoucí

Krajský radní pro životní prostředí Zdeněk Ryšavý (ČSSD) Deníku potvrdil, že Evropská unie nepřeje skládkám. „Odpady je třeba vytřídit, energeticky a materiálově využít a zbytek spálit. V severských státech spalují nevyužitelné zbytky. Strusku ze spaloven používají do podkladních vrstev pro silnice,“ přiblížil krajský radní.

Zakládání nových skládek bude podle ministerských úředníků narážet na legislativní překážky a má být nesrovnatelně dražší než dřív. „Chystáme se využívat v bioplynových stanicích a kompostárnách odpady biologického původu a v rámci kraje bychom chtěli postavit spalovnu,“ potvrdil Zdeněk Ryšavý.

Spalovna zatím nemá konkrétní obrysy. O to jasnější je v horizontu několika příštích let, že henčovská skládka se bude rozrůstat tempem 40 tisíc tun komunálního odpadu ročně. „K tomu přidáváme ročně tři tisíce tun biologicky rozložitelného odpadu, z něhož v kompostárně děláme kvalitní kompost. Ten vracíme do přírody,“ upřesnil za provozovatele skládky mluvčí Služeb města Jihlavy (SMJ) Martin Málek.

Vydrží do roku 2018

Kapacita skládky v Henčově by měla vydržet bez problémů do roku 2013. „Máme už schválený projekt rozšíření skládky včetně povolení, které nám zajišťuje ukládání odpadu do roku 2018,“ upřesnil Martin Málek.

Kdyby vznikla potřeba skládku provozovat i v dalších letech, má vedení SMJ plány, jak získat další pozemky.

Společnost A.S.A. počítala s provozem skládky u Vyskytné na roky dopředu. Pozastavení a nato ukončení provozu jí zhatilo plány.

„Důvodem ukončení ukládání odpadu byl i přes pro nás příznivý výsledek posouzení vlivu skládky na životní prostředí studie EIA zamítavý postoj k územnímu řízení ze strany obce,“ připustila mluvčí A.S.A. Marie Mocková.

„Město nás tlačí, abychom co nejvíc zmenšovali prostor k ukládání odpadu a rozšiřovali třídění a kompostování,“ shrnul Martin Málek.

Autor: Stanislav Jelínek

1.6.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vítězné snímky soutěže Letní a barokní Vysočina. Pobočenský rybník - Veronika Pilařová (Letní Vysočina, 2. místo)
7

Fotosoutěž Letní barokní Vysočina má sedm vítězů

Petr Weiss
1 5

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

V Medlově se už mohou výletníci koupat

Žďársko – Nadšenci pro koupání v přírodních nádržích si už mohou bez obav zaplavat i v rybníku Medlov. Voda tam před dvěma týdny dostala „čtyřku“ – kvůli velkému množství sinic nebyla vhodná ke koupání, i když jeho předchozí striktní zákaz (stupeň 5) už tam hygienici zrušili.

Ze dvora rodinného domu zmizelo jízdní kolo

Radňoves – Policisté z Velkého Meziříčí řeší případ krádeže, ke kterému došlo v úterý 15. srpna v Radňovsi. Dosud neznámému nenechavci se tam v jednom rodinném domě zalíbilo jízdní kolo Kellys červené barvy.

Obnova Bouchalek bude nakonec skromnější

Žďár nad Sázavou – Skromnější obnova sportovního areálu na Bouchalkách ve Žďáře nad Sázavou. Takový je aktuální plán města na to, jak se vypořádat s dosluhujícím zázemím pro fotbalisty i tenisty.

Pálenice se teprve rozjíždí, slabší začátek zavinily třešně

Vysočina – Padesát. Tolik pěstitelských pálenic funguje na Vysočině podle statistiky Celního úřadu pro Kraj Vysočina. Většina z nich však sezonu teprve startuje. Může za to nedostatek třešní. Palírník Roman Koudela z Polné na Jihlavsku začne až v září.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení