VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zvěř přes zimu spotřebovala myslivcům všechny zásoby

Jihlavsko – Zvěř o letošní mírnější zimě na Vysočině nepadala hlady, myslivci však spotřebovali všechny zásoby.

30.3.2011
SDÍLEJ:

Myslivci z mysliveckého sdružení Vílanec – Cerekvička cestou ke krmelcům za Vílancem v polích pozorují, co se kde pohne.Foto: DENÍK/ Stanislav Jelínek

Ze stovky mysliveckých sdružení na Jihlavsku v mnoha z nich členové přikupovali na přilepšenou zvěři z vlastních peněz ječmen a další krmení.

Hromady ovsa mizely v krmelcích

„Metrák ovsa stojí dvě stě korun a my zkrmíme tak třicet metráků. K tomu léčivo na vylepšení zdravotního stavu, sůl a další výdaje a za zimu je to deset tisíc korun, ani nemrknete,“ přiblížil hospodář mysliveckého sdružení Vyskytná – Rounek Karel Kolář.

Některá myslivecká sdružení o velké výměře dva či tři tisíce hektarů platí za zimu až 30 tisíc korun. Asi tisícovka myslivců z Jihlavska je si vědoma toho, že ne krutá zima snížila stavy srnčí zvěře, ale paradoxně chladné nevydařené jaro.

„V únoru jsme sčítali zvěř a došli jsme k závěru, že přírůstek je nulový. Má to na svědomí velký pokles teplot na jaře. Srnčata prochladla a promrzla hned po narození a není se čemu divit, když jich z toho hodně uhynulo,“ připustil Karel Kolář. Úbytek se podle něj určitě promítne do letoška nižším počtem kusů srnčího, určeným k odlovu.

Zajíci přežili kolem Vyskytné zimu dobře. „Máme jich kolem pětadvaceti, což je na naši výměru slušný stav,“ neskrýval spokojenost Karel Kolář.

Podle myslivce a vedoucího odboru životního prostředí telčské radnice Vlastislava Soukupa byla letošní zima pro zvěř mírná. V porovnání s roky 2005 a 2006, kdy byly záplavy sněhu a zvěř se nemohla dostat k potravě, přinesla minimální ztráty. „Zvěř musí mít alespoň trochu přístup k zelené potravě v lese, ať je to řepka na poli či ostružiní v lese. Aby měla zvěř sílu, myslivci jí už z podzimu dávají jadrné krmivo, aby si udělala tukové zásoby. I když v březnu zvěř začíná přecházet na zelenou potravu, přesto ještě přikrmujeme,“ upřesnil Vlastislav Soukup.

Hlad nutí zejména srnčí zvěř, aby si pod sněhem vyhrabávala na polích řepku. Plodina způsobuje srnčí zvěři zdravotní problémy a ve větším množství může způsobit i úhyn.

„Řepka působí neblaze na trávení srnčí zvěře, která po ní trpí vleklými poruchami příjmu potravy. Po čase se dostavuje ztráta plachosti, slepota, zvěř je omámenál a nakonec hyne,“ přiblížil Vlastislav Soukup.

Letošní zima byla k přírodě mírná

Myslivci na Jihlavsku jsou si vědomi toho, že letošní zima byla vůči zvěři mírná. Tomu by měly odpovídat počty kusů uhynulé zvěře, které myslivci na jaře v přírodě nalézají.

Mrzlo do prosince a pak přišla obleva, po níž už sníh napadl málokde. Ledová krusta jej nepokrývala. Zvěř si tak vždycky našla něco k snědku a o plné krmelce se postarali muži v zelených kamizolách.

Autor: Stanislav Jelínek

30.3.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Trenér Libor Smejkal

Velké Meziříčí na jaře přestalo střílet góly

Tradiční pašijová hra Co se stalo s Ježíšem?

V areálu na Libušíně zkouší žďárští farníci pašijovou hru

Z věžáků opadává omítka

Nové Město na Moravě - Nekvalitní fasádu na třech věžových domech, které jsou v majetku města, musí novoměstská radnice opravit za vlastní peníze. Firma, která práci na dvou domech odvedla, je v likvidaci. Na práce na třetím z věžáků skončila záruka.

Skokan Štursa má po své průlomové sezoně smíšené pocity

Nové Město na Moravě - První sezonu v reprezentačním týmu skokanů na lyžích má za sebou Vojtěch Štursa. Především v první polovině zimy si jedenadvacetiletý rodák z Nového Města na Moravě počínal výborně. Blýskl se osmým místem na závodech Světového poháru v Engelbergu, poprvé si zaskákal na Turné čtyř můstků. Poté však přišel útlum. Až při závěrečných letech v Planici si spravil chuť svým osobním maximem, kdy poprvé překonal dvou set metrovou hranici.

Meziříčí sešněrují uzavírky, po D1 čekají i město a okolí

Velké Meziříčí - Následující „horké" měsíce ohledně dopravních komplikací čekají obyvatele Velkého Meziříčí a jeho nejbližšího okolí. K modernizaci dvou úseků dálnice D1 nad městem se v dalších týdnech přidá ještě přestavba mostu u pošty na páteřní krajské komunikaci II/602 protínající Meziříčí paralelně s dálnicí. Ta si od června vyžádá úplnou uzávěrku průtahu městem. Tím však výčet nadcházejících staveb nekončí.

Čápi se ukázali. V Lukách chtějí zjistit, zda se vrátil pár z loňska

Vysočina – Hnízda čápů v Kraji Vysočina se po několika měsících opět plní. Zatím sedí na hnízdech většinou jenom jeden z párů, ten druhý za ním přiletí později. Tak tomu je zatím například ve Stonařově na hlavním tahu z Jihlavy na Znojmo.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies