VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zvěř přes zimu spotřebovala myslivcům všechny zásoby

Jihlavsko – Zvěř o letošní mírnější zimě na Vysočině nepadala hlady, myslivci však spotřebovali všechny zásoby.

30.3.2011
SDÍLEJ:

Myslivci z mysliveckého sdružení Vílanec – Cerekvička cestou ke krmelcům za Vílancem v polích pozorují, co se kde pohne.Foto: DENÍK/ Stanislav Jelínek

Ze stovky mysliveckých sdružení na Jihlavsku v mnoha z nich členové přikupovali na přilepšenou zvěři z vlastních peněz ječmen a další krmení.

Hromady ovsa mizely v krmelcích

„Metrák ovsa stojí dvě stě korun a my zkrmíme tak třicet metráků. K tomu léčivo na vylepšení zdravotního stavu, sůl a další výdaje a za zimu je to deset tisíc korun, ani nemrknete,“ přiblížil hospodář mysliveckého sdružení Vyskytná – Rounek Karel Kolář.

Některá myslivecká sdružení o velké výměře dva či tři tisíce hektarů platí za zimu až 30 tisíc korun. Asi tisícovka myslivců z Jihlavska je si vědoma toho, že ne krutá zima snížila stavy srnčí zvěře, ale paradoxně chladné nevydařené jaro.

„V únoru jsme sčítali zvěř a došli jsme k závěru, že přírůstek je nulový. Má to na svědomí velký pokles teplot na jaře. Srnčata prochladla a promrzla hned po narození a není se čemu divit, když jich z toho hodně uhynulo,“ připustil Karel Kolář. Úbytek se podle něj určitě promítne do letoška nižším počtem kusů srnčího, určeným k odlovu.

Zajíci přežili kolem Vyskytné zimu dobře. „Máme jich kolem pětadvaceti, což je na naši výměru slušný stav,“ neskrýval spokojenost Karel Kolář.

Podle myslivce a vedoucího odboru životního prostředí telčské radnice Vlastislava Soukupa byla letošní zima pro zvěř mírná. V porovnání s roky 2005 a 2006, kdy byly záplavy sněhu a zvěř se nemohla dostat k potravě, přinesla minimální ztráty. „Zvěř musí mít alespoň trochu přístup k zelené potravě v lese, ať je to řepka na poli či ostružiní v lese. Aby měla zvěř sílu, myslivci jí už z podzimu dávají jadrné krmivo, aby si udělala tukové zásoby. I když v březnu zvěř začíná přecházet na zelenou potravu, přesto ještě přikrmujeme,“ upřesnil Vlastislav Soukup.

Hlad nutí zejména srnčí zvěř, aby si pod sněhem vyhrabávala na polích řepku. Plodina způsobuje srnčí zvěři zdravotní problémy a ve větším množství může způsobit i úhyn.

„Řepka působí neblaze na trávení srnčí zvěře, která po ní trpí vleklými poruchami příjmu potravy. Po čase se dostavuje ztráta plachosti, slepota, zvěř je omámenál a nakonec hyne,“ přiblížil Vlastislav Soukup.

Letošní zima byla k přírodě mírná

Myslivci na Jihlavsku jsou si vědomi toho, že letošní zima byla vůči zvěři mírná. Tomu by měly odpovídat počty kusů uhynulé zvěře, které myslivci na jaře v přírodě nalézají.

Mrzlo do prosince a pak přišla obleva, po níž už sníh napadl málokde. Ledová krusta jej nepokrývala. Zvěř si tak vždycky našla něco k snědku a o plné krmelce se postarali muži v zelených kamizolách.

Autor: Stanislav Jelínek

30.3.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

David Komínek

Komínek posílí Velké Meziříčí

Ilustrační foto.

Z losu: Žďár přijede do Nového Města na konci srpna

Zbytovský: Chtěl jsem ještě zůstat v divizi

Bystřice nad Pernštejnem – Další bystřický kapitán a patriot v Novém Městě. Po roce od přestupu Ondřeje Víchy zamířil do sousední Vrchoviny také Luboš Zbytovský. Důvod je jasný. Po sestupu Bystřice do krajského přeboru by rád zůstal v divizi.

Děti ve Žďáře si užijí zábavné a soutěžní odpoledne s tatínky

Žďár nad Sázavou – Akci ušitou tátům přímo na míru chystá Kopretina – centrum pro rodiče s dětmi. O tom, že Táta dneska frčí, se mohou příchozí přesvědčit na farní zahradě kostela svatého Prokopa ve Žďáře nad Sázavou.

Vítochov v proměnách času představí fotografická výstava

Vítochov – Vše zajímavé z minulosti i současnosti Vítochova bylo vyfotografováno a představí se na výstavě fotografií, která bude mít vernisáž v neděli 2. července v 15 hodin v kulturním domě.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies