Nemocnice na Vysočině již začaly posílat domů lidi, které možná nebude mít po avizovaném hromadném odchodu nespokojených lékařů kdo léčit. „Ukončujeme plánované výkony a již jsme propustili desítky pacientů do domácího léčení. Pokud se nezmění situace, tak v tom budeme pokračovat,“ popsala mluvčí jihlavské nemocnice Veronika Novotná.

Prvního pacienta již poslali s nepořízenou domů i v Novém Městě na Moravě. „Jednalo se o komplikovaný ortopedický zákrok, po kterém by byl nutný delší pobyt v nemocnici. Ten by přesáhl až do března, a proto byla tato operace odložena,“ informoval mluvčí nemocnice Roman Kratochvíl.

V příštích týdnech zřejmě Novoměstští posunou ještě dvě či tři těžší operace. „Běžné zákroky se zatím provádí beze změn,“ dodal mluvčí.

Pětici hejtmanstvím řízených nemocnic na Vysočině chtějí ke konci tohoto měsíce v rámci odborářské akce Děkujeme, odcházíme opustit téměř čtyři stovky lékařů, tedy necelých šedesát procent. Nejvíc výpovědí podali lékaři v Jihlavě a v Novém Městě na Moravě.

Již na začátku týdne dostali ředitelé krajských nemocnic pokyn, aby začali odkládat plánované operace. Podle hejtmana Jiřího Běhounka bude také v tomto týdnu propuštěna z nemocnic také většina pacientů, jejichž zdravotní stav to umožňuje.

„Měsíc březen už máme plný a další zákroky do pořadí nezapisujeme. Čekáme na rozuzlení situace,“ konstatoval ředitel nemocnice v Třebíči Leoš Dostál. Obdobný stav je v Pelhřimově a v Havlíčkově Brodě.

Nyní se čeká hlavně na výsledek předpokládaného čtvrtečního podpisu memoranda, které připravil ministr zdravotnictví Leoš Heger s představiteli Lékařského odborového klubu. Ještě před tím budou ale rokovat odboráři, jejich předáci se sejdou dnes v Praze. „Nyní o memorandu jednají místní kluby. Čekáme na jejich stanovisko. Pak budu vědět, s jakým mandátem mám jet do Prahy,“ uvedla včera šéfka lékařských odborů na Vysočině Šárka Drinková.

„Jsou možné obě varianty. Budeme se snažit o jednotný postup a o to, aby se lékaři nerozdělili,“ uvedla Drinková s tím, že garance v memorandu má za nedostatečné. „Pro hodně lékařů je to, že by jim přibylo jen pět tisíc korun, příliš velký kompromis,“ řekla.
„Předpokládám, že všechny strany vyslyšely volání po dohodě. Zahájili jsme všechny kroky, které jsme avizovali s tím, že pokud do čtvrtka nebude jasno, tak skutečně 1. března nastoupí všechna opatření, která jsou připravena. To znamená omezení akutní péče,“ řekl včera hejtman Běhounek.

Hejtman, původní profesí ortoped z pelhřimovské nemocnice, zaujal v posledních dnech vůči svým kolegům v bílých pláštích kritičtější postoj a varuje před krizovým scénářem. „Já považuji to, že nebude dosaženo dohody za nepřijatelné. Poslal jsem zprávu lékařským odborovým klubům. Musí zvážit to, že v této situaci je případné selhání zdravotnické péče v jejich rukou,“ uvedl Běhounek.

Podle hejtmana Běhounka je třeba skutečnému startu nouzového režimu v nemocnicích předejít. Připraveny jsou sice desítky organizačních kroků, aby nemocnice co nejefektivněji zvládly maximum úkonů s omezeným počtem lékařů, ale podle vedení kraje je těchto kroků tolik, že si je samotní lékaři neumí představit.

„Jeden měsíc útlumové činnosti na zdravotnickou záchrannou službu a všechny ostatní věci nás bude stát o dvacet milionů víc. A jestliže by nedošlo k dohodě a došlo by k omezení péče, tak náš odhad se blíží ke sto padesáti milionům ztráty. To prostě unést nemůžeme. Ale hlavně je ohrožena zdravotní péče na Vysočině v budoucnosti,“ řekl hejtman.

Nejhorší by podle něj byl rozklad medicínských týmů a ošetřovatelské péče. „Z toho by se krajské nemocnice na Vysočině už nemusely vzpamatovat,“ upozornil Běhounek. „Potom si musí každý obyvatel Vysočiny říct, kdo pro to co udělal a kdo nese odpovědnost,“ dodal.
Pokud lékaři skutečně odejdou, je nutné čekat, že se z nemocnic stanou budovy bez života. „Celé naše oddělení je stále ve výpovědi. Jeho provoz by byl tudíž po odchodu lékařů v podstatě nulový,“ sdělila primářka dětského oddělení nemocnice v Třebíči Alena Holubová.
Podle mluvčí jihlavské nemocnice Novotné již oslovil ředitel Lukáš Velev kvůli částečnému převzetí pacientů z Jihlavy šestnáct nemocnic mimo Vysočinu. „Výsledky ale nebyly moc příznivé,“ řekla Novotná. „Oni nám nejsou schopni nabídnout jinou péči, než kterou poskytují,“ uvedl k tomu hejtman Běhounek.