VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na informace o časech dojezdu si D1 počká

Vysočina – Až během roku se dočkají řidiči informací o dojezdových časech také z informačních tabulí na dálnici D1, která prochází Vysočinou. Už od pondělí 24. ledna poskytují tyto rozšířené informace tabule na dálnicích D2 a D5.

28.1.2011
SDÍLEJ:

Informace týkající se dojezdových časů budou během roku uvádět i informační tabule na D1. Zatím je tato novinka v testovacím režimu na dálnicích D2 a D5.Foto: DENÍK/ Libor Plíhal

Pro odklad spuštění informací odhadů dojezdových dob na dálnici D1 je hned několik důvodů. „Na D2 a D5 systém těchto nově poskytovaných informací teprve ověřujeme v praxi. Dálnice D1, která je dopravně nejvíce zatížená, není pro takové ověřování nejvhodnější,“ poukázala na jeden z důvodů, proč se zatím na dálnici D1 s novinkou nedostalo, mluvčí ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Martina Vápeníková.

Tabule na D1 jsou již připraveny

Také druhý důvod by mohl být pro motoristickou veřejnost srozumitelný. „Hned s nástupem jara plánujeme právě na dálnici D1 celou řadu oprav a s nimi bude spojena řada dopravních omezení, uzavírek a přeložek. V této situaci by bylo poskytování údajů o dojezdových časech na informačních tabulích problematické,“ doplnila Vápeníková.

Technologie ovšem dokončena je, tabule na D1 jsou už teď na poskytování rozšířených informací v takzvaném klidovém režimu připraveny. „Jakmile skončí ověřování na dalších dálnicích a budou hotovy opravy, bude otázkou dvou tří dnů, abychom informace s odhadem dojezdových časů mohli zveřejňovat také na nejstarší a nejdůležitější dálnici,“ přislíbila mluvčí ŘSD.

Odhad dojezdové doby do vzdáleného cíle uvádí čas, za který by v dané chvíli bylo možno do tohoto cíle dojet. Dnes se tedy na proměnné tabuli na okraji Prahy řidič dozví odhad, za jak dlouho by v dané chvíli dojel po D5 na dálniční sjezd u Plzně. Až bude systém spuštěn také na D1, řidiči se třeba dozví, za jak dlouho budou z Prahy v Jihlavě. „Chceme s tímto typem informace postupně seznámit řidiče a na těchto dvou dálnicích jim poskytnout další službu, kterou nám moderní technologie umožňují,“ řekl ke smyslu novinky generální ředitel ŘSD Jiří Švorc.

Současně zdůraznil, že se jedná o údaj orientační. „Jde o propočet dojezdové doby. Není možné získávat přesný časový údaj, i když by si to řidiči nepochybně přáli. Odhad podle různých použitých modelů zohledňuje i vlivy nehod, částečných uzavírek nebo meteosituace,“ popsal podmínky, v nichž budou data vyhodnocována, ředitel Švorc. „Je třeba počítat s tím, že v průběhu cesty se tento čas může měnit, a to v závislosti na konkrétním vývoji dopravní situace,“ dodal.

Tabule s proměnnými informacemi se začaly na dálnici D1 instalovat v roce 2007. Doposud z nich mohli motoristé vyčíst údaje o sjízdnosti, uzavírkách či nehodách. Také po zveřejňování dojezdových časů budou mít výstražné a bezpečnostní informace o dění na dálnici přednost.

Autor: Jiří Jíra

28.1.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lubomír Lampíř
9

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Ve žďárském zámku zavedli speciální prohlídky uzpůsobené pro nevidomé návštěvníky. Prohlídky jsou na objednání a stojí 50 korun na osobu (pro nevidomého i jeho průvodce). Do celého areálu smějí také vodicí (i ostatní) psi.
7

Nevidomí zažijí ve žďárském zámku speciální prohlídky

Do participativního rozpočtu lidé přihlásili jedenáct návrhů

Žďár nad Sázavou – Při veřejném setkání budou představeny návrhy, které obyvatelé Žďáru poslali do participativního rozpočtu na příští rok. Do něj bylo stejně jako v letošním pilotním ročníku akce vyčleněno 600 tisíc korun.

OBRAZEM: Horácký džbánek zahájil Jaroslav Samson Lenk

Žďár nad Sázavou – Půlkulaté jubileum slaví festival folkové a country hudby Horácký džbánek. Letos se ve Žďáře nad Sázavou koná již po pětatřicáté. Dvoudenní festival začal v pátek krátce po 17 hodině koncertem Jaroslava Samsona Lenka s jeho doprovodem. Lenk se také po oba dva dny ujal role moderátora.

Patronkou Běhu pro hospic je Veronika Čamková

Velké Meziříčí – Několikanásobná juniorská mistryně České republiky v alpském lyžování a zároveň rodačka z Velkého Meziříčí Veronika Čamková se stala patronkou druhého ročníku Běhu pro hospic.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení