VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový jízdní řád v kraji mnoho změn nepřináší

Vysočina -Vysočina bude prvním místem, kde se objeví nové soupravy objednané pro regionální dopravu. Mělo by to být už v polovině roku 2011.

28.11.2010
SDÍLEJ:

Moderní motorový vlak Regio–Shuttle od společnosti Stadler, který bude během příštích tří let převážet cestující i na Vysočině.Foto: DENÍK/ Michaela Hasíková

V neděli 12. prosince začnou vlaky Českých drah jezdit podle nového jízdního řádů. Valná většina cestujících z Vysočiny však tuto změnu vůbec nezaznamená. Změny v jízdních řadech v kraji jsou totiž kosmetické.

Tou největší novinkou je zastavení provozu na 21 kilometrové lokálce mezi Moravskými Budějovicemi a Jemnicí. Naposled zde vlak vyrazí 31. prosince v 16.03 z Moravských Budějovic. Do Jemnice přijede v 16.33 minut a pak by měly koleje osiřet. Na trati jezdí podle některých údajů stále až okolo dvou stovek lidí denně. Obce v regionu by proto její provoz rády zachránily a našly jiného dopravce, který by jezdil místo Českých drah. Doposud však není jasné, zda se to podaří.

„Rozsah regionální vlakové dopravy se sníží o 2,1 procenta kvůli zrušení provozu na trati do Jemnice. Na ostatních tratích v kraji zůstane rozsah dopravy zachován,“ uvedla včera Lenka Horáková, ředitelka vysočinského centra Českých drah. Osobní vlaky ujedou na Vysočině v příštím roce celkem 3,92 milionu kilometrů. A kraj za to zaplatí drahám přes 260 milionů korun.

Vrací se znovu kartičkové řády

Příjemnou novinkou pro cestující je to, že se České dráhy rozhodly obnovit vydávání před lety oblíbených kartičkových jízdních řádů. V příštím týdnu by se měly objevit na čtyřech stanicích. Jihlavský řád bude obsahovat odjezdy z hlavního a městského nádraží. Další bude obsahovat odjezdy ze Žďáru nad Sázavou a Nového Města, třetí z Třebíče, Okříšek a Náměště nad Oslavou a poslední z Havlíčkova Brodu.

Další příjemnou změnou bude zvýšení komfortu cestování. Právě na Vysočinu by měl dorazit první nový vlak Regio-Shuttle RS1. Výrobce těchto souprav firma Stadler ji představí v červnu v Ostravě na železničním veletrhu a pak zamíří rovnou do Havlíčkova Brodu. „Zpočátku bude tento vlak jezdit mezi Havlíčkovým Brodem a Žďárem nad Sázavou. Později se objeví na všech tratích Vysočiny, s výjimkou lokálky do Humpolce,“ uvedla Lenka Horáková.

Podraží jen víkendové jízdy

Pozitivní zprávou je, že cestování vlakem od 12. prosince nepodraží. „Mění se pouze výše zpáteční slevy a víkendové jízdenky SONE+,“ uvedla regionální mluvčí drah Kateřina Šubová. Snížení zpáteční slevy z deseti na pět procent zvýší jízdné jen o pár korun.

Lidé, kteří využívají víkendové slevy pro výlety mohou být zaskočeni změnou u jízdenek SONE+. Jejich varianta pro rychlíky podraží o 100 korun a levná verze pro osobní vlaky zaniká úplně. Místo ní vznikají regionální varianty SONE+, použitelné pro všechny vlaky. Regionální víkendová jízdenka pro Vysočinu bude stát 200 korun a bude platit i v rychlících. V případě cesty například do Brna si však musíte zakoupit dvě regionální SONE+ nebo síťovou verzi. Mizí tak možnost pomalého, ale levného víkendového cestování osobními vlaky.

Autor: Marcel Moržol

28.11.2010
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Muž v opilosti slovně napadal svoji známou

Takto vypadá klokan Kuki, který utekl chovateli až z Mohelnice. Objevil se v minulých dnech poblíž Jihlavy.

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Kopie vázy zdobí průčelí Horácké galerie, originál je na nádvoří

Nové Město na Moravě – Kopie historické kamenné vázy zdobí průčelí novoměstského zámku, ve kterém sídlí krajská Horácká galerie.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Stáří je krásné, dokáže výstava fotografií

Vysočina – Kalendář seniorů z Mitrova a snímky žďárského fotografa Milana Šustra putují na Krajský úřad Kraje Vysočina, kde budou zdobit odbor sociálních věcí. Od 30. srpna, kdy proběhne vernisáž, si tak lidé mohou zkrátit čekání na úřadě prohlídkou unikátních fotografií.

Mistři regionů doplachtí v Křižanově v pátek

Křižanov – Nad letištěm v Křižanově plachtí od 6. srpna letadla, Plachtařské mistrovství regionů bude končit tento pátek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení