Farář, spisovatel, hudebník a skladatel, jehož jménem se tato instituce honosí, byl jedním ze zachránců kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře.

Když totiž tento farář přišel v roce 1824 do Žďáru, našel kostel opět zchátralý. Majitel a jeden z nejmocnějších šlechticů té doby, hrabě Vratislav z Mitrovic, si přál stavbu zrušit a ponechat pouze ambity jako ohraničení ovčince. „Sychra viděl, že se lidé tomuto rozhodnutí brání. Přesvědčil sice hraběte, aby kostel zachoval, ale ten si přál zbořit tedy ambity. Později se zjistilo, že potřeboval materiál na opravu poničených panských cest,“ nastínil přednášející historik Zdeněk Vyhlídal podrobnosti.

Sychra, také pod hrozbou vzpoury lidu, si stěžoval u vrchnostenského úřadu v Brně. „Vratislav tedy ustoupil, ale spory se navždy promítly do jejich vztahu,“ podotkl Vyhlídal.

Z uspořádané bohaté sbírky byl tedy skvost architektury opraven a v roce 1829 znovu vysvěcen. A opět se do něj vrátili poutníci z celé Evropy. „Ten den, 16. května, bylo špatné počasí. Sychra při četných zpovědích prochladl. Ulehl a už nikdy nevstal. Příští rok zemřel,“ pověděl historik.

V následujících letech bylo jeho jméno více méně pozapomenuto. Teprve po sametové revoluci byly život a skutky Matěje Josefa Sychry náležitě oslaveny: odhalili mu například pamětní desku v Jimramově, kde Sychra působil před příchodem do Žďáru, jeho reliéf umístili na faře, kde ve Žďáře žil a zemřel, a ve foyer knihovny, jež se zároveň honosí jeho jménem.

„Já sama jsem se o Sychrovi nedozvěděla ani na gymnáziu, ani na pedagogické fakultě. Postupně se dozvídám stále více o jeho osobnosti a jsem velice ráda, že naše knihovna nese jeho jméno,“ vyjádřila se ředitelka instituce Danuše Štefková. „Snad už nám ho nikdo nevezme,“ přála si na závěr přednášky.

Josefská noc
Josefská noc ve žďárské knihovně si na páteční večer a část noci připravila bohatý program plný her, čtení i vyprávění pro své malé i velké návštěvníky. Dětem přišly vhod nápady „Kudy z nudy“, představili se členové tanečního kroužku, žáci kytarové třídy ZUŠ, četly se pohádky na dobrou noc O zvířátkách pana Krbce, čtenáři si vyprávěli o tom, co právě čtou, nechyběl ani autorský recitál Evy Sádecké nazvaný Verše a písně pro duši, či přednáška Jana Sáblíka O založení Klubu českých turistů ve Žďáře, jeho významných osobnostech a turistických průvodcích. Pozvě večer přečetl Stanislav Mikule z vlastní tvorby Pohádky na dobrou noc pro dospělé. Noční vytrvalci se na závěr mohly vydat na exkurzi knihovnou, která se tak v pátek stala „obývákem“ celého města.