„Už je rozhodnuto, že se malba zrestauruje a zůstane odkryta. Podle kunsthistoriků je to významný nález české nástěnné gotické malby,“ řekl restaurátor Jiří Štourač.

„Odborníci její vznik datují po roce 1310. Zobrazuje Bočka z Obřan, jak na rukou předkládá klášter Panně Marii. Za ním je jeho rodina a jeho družina, to jsou ty klečící postavy s mečem. Vpředu je Panna Maria s Ježíškem,“ popsal poničenou fresku restaurátor.

„Odstraněná omítka byla z doby úprav, které se uskutečnily za opata Vejmluvy. Rekonstrukci kostela tehdy vedl Jan Blažej Santini,“ nechal se slyšet Jiří Štourač.

Malba je však poškozena. „Na vinně jsou zřejmě Švédové, když přepadli klášter. Usuzujeme tak podle toho, že postava Panny Marie je záměrně nejvíce poškozena. A zrovna tak hlavy klečících postav. Zřetelný je přesně mířený úder do namalovaných hlav,“ sdělil restaurátor.

„Něco jiného už jsou malé tečky, které jsou na malbě také hodně znatelné. Ty pocházejí z doby Santiniho a vznikly jako součást úprav před natažením nových, barokních omítek,“ doplnil.