VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za vraždu Petry půjde Kisiov na 25 let do vězení

Brno, Jihlava - Tři mladíci obvinění z loňské brutální vraždy Petry půjdou do vězení. Tresty jsou od dvou do pětadvaceti let.

5.3.2014
SDÍLEJ:

Jakub Doležal (vlevo) a Michal Kisiov (vpravo).Foto: čtk

Vraždu patnáctileté Petry z Dudína na Jihlavsku včera Krajský soud v Brně potrestal dvěma výjimečnými tresty. Michal Kisiov má jít do vězení na pětadvacet let, Tomáš Zavřel na dvaadvacet a Jakub Doležal odešel s dvouletým nepodmíněným trestem za pomáhání při odklízení těla zavražděné dívky. Kisiov a Zavřel by si měli trest odpykat v nejpřísnějším vězení se zvýšenou ostrahou.

Rozsudek zatím není pravomocný. Všichni tři zvažují odvolání. Případ se tak zřejmě ještě dostane na stůl Vrchnímu soudu v Olomouci.

Soudce Miloš Žďárský navíc pustil Jakuba Doležala z vazby, protože u něj podle soudce důvody vazby pominuly. Na svobodu se zatím nedostane. Žalobce Jiří Morava z jihlavské pobočky krajského státního zastupitelství si proti propuštění z vazby ihned podal stížnost. Rozhodnout o ní musí vyšší instance. Do té doby zůstane Jakub Doležal ve vězení. „Za dobu mé dvacetileté soudní praxe jde o nejdrastičtější případ vraždy. Tím, čím se liší od ostatních případů vražd, je bezcitnost, důraz a rozhodnost pachatelů, s jakou čin spáchali," upozornil v odůvodnění rozsudku soudce Miloš Žďárský a upozornil, že dívka musela před smrtí trpět dlouhé minuty. Žalobce Jiří Morava podotkl, že dívka musela vnímat obrovskou bolest, i to, jak se nad ní mladíci domlouvají, jakým způsobem ji zavraždí.

Dlouhé trýznění

Čin se stal loni v březnu v centru Jihlavy v Havířské ulici. Michal Kisiov nejprve Petru vyhodil z okna. Kisiov to vysvětlil tím, že zpanikařil poté, co mu Petra měla říct, že ho udá za znásilnění. Dívka pád z jedenácti a půl metru na beton přežila. Když k ní Kisiov přišel, stěžovala si, že ji bolí noha. Kisiov ji vzal na ramena a odnesl zpátky do bytu. Nevěděl, co dál, tak zavolal Zavřelovi, který mu slíbil, že za ním přijde. U telefonátu byl i Doležal, který šel do bytu se Zavřelem.

Kisiov a Zavřel se v bytě dohodli, že Petru zavraždí. Dívku střídavě škrtili a dupali jí po krku motorkářskou botou. Kolem krku jí omotali kabel od počítače a každý tahal za jeden konec. Po dalším škrcení pak dívka zemřela. Tělo odnesli do kontejneru před domem. Doležal podle obžaloby pomáhal s odklízením těla a celou dobu činu přihlížel. „Neudělal nic, aby jí pomohl. Místo toho Zavřela s Kisiovem hecoval, že nejsou schopni dívku zabít najednou," upozornil státní zástupce Morava.

Doležal byl na začátku stíhán pro trestný čin nadržování, za což mu hrozily maximálně čtyři roky. Později byl ale obviněn z napomáhání při vraždě, a i on skončil ve vazbě. Soudce ale včera čin překvalifikoval zpět na nadržování, a Doležal dostal pouze dva roky. Trest dostal i za krádeže, které už dříve spáchal v Jihlavě. „Těžko se dá hovořit o nějakém vítězství, když se to týká takto závažného případu," řekl po rozsudku obhájce Doležala, Jaroslav Homolka z Jihlavy.

Povzbuzoval je

Jakub Doležal tak bude čekat na rozhodnutí o stížnosti proti propuštění z vazby. Jasno by mohlo být během několika dnů. Pokud se Doležal dostane z vazby, byl by na svobodě do vynesení pravomocného rozsudku. Pokud by mu vrchní soud potvrdil dvouletý trest, musel by se Doležal do vězení zase vrátit. Na svobodu by mohl vyjít už po sedmi měsících, kdy by zřejmě požádal po polovině trestu o propuštění na svobodu.

Státní zástupce Jiří Morava pro Doležala v závěrečné řeči navrhoval patnáct let vězení. „Podle mého názoru bylo prokázáno, že obžalovaný Doležal své dva kamarády k vraždě hecoval a tím jim byl psychicky nápomocen," řekl Morava.

Zatímco Doležal od začátku popíral, že by kamarádům při vraždě pomáhal a hecoval je, Kisiov a Zavřel se k činu přiznali. Státní zástupce pro oba navrhl pětadvacetiletý výjimečný trest. „U obžalovaného Zavřela musíme zohlednit to, že s vyhozením dívky z okna neměl vůbec nic společného," podotkl soudce Miloš Žďárský. Zavřelovi přitěžuje trestní minulost.

Zdeněk Kratochvíl, obhájce Jakuba Doležala, v závěrečné řeči uvedl, že se výpovědi hlavních aktérů případu rozcházejí v tom, co přesně měl každý z nich udělat. Spekuloval, že za jistých okolností by mohli násilí na dívce páchat v době, kdy mohla zemřít po pádu z okna.

To ale vyloučili sami obžalovaní ve svých výpovědích, když popisují, že dívku nemohli zavraždit. Obhájce soudu předložil i dokument, z něhož vyplývá, že Zavřel po svém zadržení nadstandardně spolupracoval s kriminalisty a udal jim člověka, který se měl v Jihlavě pokusit zavraždit prodavačku v obchodě s výbavou pro děti. „Tuto skutečnost považuji za nejzásadnější ze všech polehčujících okolností," uvedl obhájce Kratochvíl.

Michal Kisiov před tím nikdy trestán nebyl a podle obhájkyně Kláry Long Slámové mu polehčuje, že se doznal, spolupracoval s policií na objasnění případu, vyjádřil lítost a v době činu byl, stejně jako ostatní, blízko věku mladistvého.

Úraz hlavy jako zdroj agresivity?

Obhájkyně Slámová také zmínila, že Kisiov v mládí utrpěl vážný úraz hlavy. Podle Kisiovovy matky, která včera u soudu svědčila, se úraz projevil na povaze jejího syna. „Byl nesoustředěný a měl občasné výbuchy hněvu. Vždy to ale zvládal, že si třeba vyšel ven se psem," řekla matka.

Včera u soudu svědčilo několik bývalých přítelkyň a kamarádek Michala Kisova. Ty jej vylíčily jako hodného kluka, a naopak Zavřela a Doležala tyto svědkyně označily za násilníky a opilce.

Státní zástupce Jiří Morava také upozornil na to, s jakým cynismem se po vraždě mladíci chovali. Například Zavřel chodil po Jihlavě vylepovat plakáty s informacemi o pohřešované dívce. „Když se druhý den po vraždě sešli v bytě, Zavřel se zmínil, že je potřeba vyhodit koš na odpadky, na což mu Kisiov odpověděl, že on tam nepůjde, protože by tam na něj něco mohlo vybafnout," nastínil Morava.

Podle dalších svědků se mladíci po vraždě chovali, jako by se nic nestalo. Obhájkyně Slámová řekla, že jim toto nelze přičítat k tíži, protože se snažili neprozradit se.

Naopak v rodině se Kisiov choval podezřele. „Byl na tom hodně špatně, chtěl se zabít," řekla nevlastní sestra Sára, která u soudu přiznala, že se jí Kisiov druhý den svěřil s tím, že vyhodil Petru z okna. „Nevěřila jsem tomu, protože jsem slyšela, že Petru potom někdo viděl na ulici nastupovat do auta," uvedla.

A proč vlastně musela Petra zemřít? Michal Kisov se chtěl dívky zbavit, protože mu hrozilo, že ho udá za znásilnění a vyhození z okna.

Motiv Zavřela a Doležala byl podle znalců malicherný v tom, že si chtěli udržet výhodný vztah s Kisiovem, u něhož oba dva v té době bydleli. Všichni tři včera u soudu řekli, že svého činu litují.

Autor: Roman Martínek

5.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ve žďárském zámku zavedli speciální prohlídky uzpůsobené pro nevidomé návštěvníky. Prohlídky jsou na objednání a stojí 50 korun na osobu (pro nevidomého i jeho průvodce). Do celého areálu smějí také vodicí (i ostatní) psi.
7

Nevidomí zažijí ve žďárském zámku speciální prohlídky

Ilustrační foto.

Do participativního rozpočtu lidé přihlásili jedenáct návrhů

OBRAZEM: Horácký džbánek zahájil Jaroslav Samson Lenk

Žďár nad Sázavou – Půlkulaté jubileum slaví festival folkové a country hudby Horácký džbánek. Letos se ve Žďáře nad Sázavou koná již po pětatřicáté. Dvoudenní festival začal v pátek krátce po 17 hodině koncertem Jaroslava Samsona Lenka s jeho doprovodem. Lenk se také po oba dva dny ujal role moderátora.

Patronkou Běhu pro hospic je Veronika Čamková

Velké Meziříčí – Několikanásobná juniorská mistryně České republiky v alpském lyžování a zároveň rodačka z Velkého Meziříčí Veronika Čamková se stala patronkou druhého ročníku Běhu pro hospic.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Vysočina – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení