VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vymáhání pohledávek je často pouhým ožebračováním lidí

Jihlava - Během jediného srpnového dne přišlo na jihlavský soud neuvěřitelných 500 žalob od různých vymahačských firem. Ty zkupují pohledávky dlužníků od pojišťoven a dopravního podniku. Vymáhání se pro ně stalo lukrativním byznysem, který prezident soudcovské unie a předseda Okresního soudu ve Žďáru nad Sázavou Tomáš Lichovník označil za ožebračování lidí.

22.9.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/ Atilla Racek

„Je to neskutečný kšeft pro firmy a obrovský nepoměr pro lidi, kteří na počátku dluží jen tisíc korun, ale nakonec musí zaplatit desetkrát tolik,“ podivuje se nad zaběhlou praxí posledních let Tomáš Lichovník.

Do této situace se před časem dostala i Jitka Pařilová. Její sedmnáctiletou dceru dvakrát přistihl revizor v Jihlavě bez jízdenky. Matka se vše dozvěděla až ve chvíli, kdy jí přišlo oznámení, že má zaplatit dohromady osmnáct tisíc korun.

„Překvapilo mě, že vůbec neposlali žádnou upomínku,“ upozornila Jitka Pařilová.

Návštěva exekutora většinou překvapí

Jenže podle zákona dopravní podnik (DP) ani firmy, které pohledávky zkupují, nemusejí lidi upomínat. Ten, kdo nepřijde v krajském městě zaplatit pokutu, musí počítat s tím, že DP prodá jeho pohledávku za 1012 korun vymahačské firmě.

„Bohužel někteří lidé se o soudním jednání vůbec nedozvědí, protože se jim nepodařilo obsílku doručit a jsou překvapeni, když je navštíví exekutor,“ upozorňuje místopředsedkyně jihlavské soudu pro civilní agendu Lenka Prokšová.

Tomáš Lichovník přitom poukazuje na to, že upomínky by mohly předejít mnoha zbytečným sporům. Problém je také v tom, že firmy žalují i nezletilé děti.

„Dřív banky několikrát dlužníka upomínaly, ale dnes se s tím nikdo neobtěžuje, protože nemusí,“ míní Tomáš Lichovník.

Soudci nestíhají, jsou přepracovaní

Jihlavský soud je dnes zavalen elektronickými žalobami. Jen během srpna se jich sešlo celkem 922, což je pro jihlavský soud absolutní letošní rekord. Podle Lenky Prokšové byl srpen extrémní i kvůli tomu, že od září zdražily soudní poplatky a tak chtěli ještě před tím žalobci stihnout podat co nejvíce žalob.

Na každého soudce v Jihlavě tak připadá vyřešit 94 případů měsíčně, což je třikrát víc, než by měli dělat. To přináší spoustu problémů.

„Není možné, abychom stačili všechny případy důkladně nastudovat. Protahuje se lhůta na vyřešení a pak to má dopad i na zdraví soudců. Jeden kolega už kvůli přepracování skončil s infarktem v nemocnici, další soudkyni selhala imunita,“ říká Lenka Prokšová. Podle ní by mělo ministerstvo spravedlnosti rozhodnout o přidělení dalších soudců.

Tomáš Lichovník Deníku řekl, že systematizace práce kvůli zahlcení soudů se bude na ministerstvu spravedlnosti řešit v první polovině října. „Řešením by bylo zvýhodnit dlužníky, kteří zaplatí dluh už když soudce vydá platební rozkaz, na nákladech řízení,“ navrhuje Tomáš Lichovník.

Podle Prokšové je navíc elektronický formulář velmi strohý a pro soudce ve většině případů neúplný z hlediska informací. Navíc soudci si musejí všechny formuláře sami tisknout a tím jim vznikají další náklady. Platební rozkazy sice vyřizují vyšší soudní úředníci, ale až šedesát procent rozkazů jde stejně na stůl soudcům, protože se proti nim dlužníci odvolávají.

Od začátku ledna obdržel jihlavský soud pět tisíc elektronických žalob a dalších 1520 došlo klasickou poštou. Soudcům se podařilo pod obrovským tlakem vyřídit už pět a půl tisíc případů.

Autor: Roman Martínek

22.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V dohledné době se ve Svratce chtějí zaměřit spíše na drobnější akce. „Je stále co dělat i budovat. Chuť by byla, jenom ty penízky mnohdy schází,“ říká starosta Svratka František Mládek.

Školku necháme rozšířit přes prázdniny, říká svratecký starosta

Žďár nad Sázavou - Druhý z letošních šesti žďárských farmářských trhů se v sobotu dopoledne uskutečnil na náměstí Republiky. Od osmé hodiny ranní mohli návštěvníci vybírat především mezi zemědělskými a potravinářskými produkty z regionu. "Koupil jsem si p
19

Nákup na farmářském trhu? Pivo, chleba a sekaná

Sdružení krajina vystavuje v zámeckém muzeu

Žďár nad Sázavou - Až do konce letošního srpna je zájemcům k dispozici nová výstava Lidé pro přírodu. Návštěvníky čeká v inventoriu žďárského zámeckého Muzea nové generace interaktivní expozice.

Blahodárné prameny dokážou vyléčit nemoci a jsou inspirací umělcům

Vysočina  – Žíznivému doušek vody, unavenému odpočinutí, znavenému horkem chladivé osvěžení – to vše mohou nabídnout studánky, které k Vysočině neodmyslitelně patří. Některým z nich jsou přisuzovány magické a léčivé účinky, lidé je od nepaměti vyhledávali a chránili. A velké pozornosti se studánky těší dodnes.

Bouřky na Žďársku lámaly stromy, hasiči nevěděli, kam vyjet dříve

Žďársko – U pěti desítek událostí zasahovali v průběhu čtvrtečního večera až do pátečního rána hasiči na Žďársku v souvislosti s bouřkami doprovázenými silným větrem, který vyvracel stromy. Podívejte se na video u článku.

Po bouřkách se silnými nárazy větru zůstala denní maxima pod třicítkou

Dukovany – V pátek 23. června nebyly na Vysočině na rozdíl od předcházejících dnů tropické teploty zaznamenány na žádné stanici, denní maxima zůstala pod hranicí 30 stupňů Celsia. Meteorology naopak zaujaly nárazy větru, který provázel bouřky přecházející regionem ze čtvrtka na pátek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies