VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vymáhání pohledávek je často pouhým ožebračováním lidí

Jihlava - Během jediného srpnového dne přišlo na jihlavský soud neuvěřitelných 500 žalob od různých vymahačských firem. Ty zkupují pohledávky dlužníků od pojišťoven a dopravního podniku. Vymáhání se pro ně stalo lukrativním byznysem, který prezident soudcovské unie a předseda Okresního soudu ve Žďáru nad Sázavou Tomáš Lichovník označil za ožebračování lidí.

22.9.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/ Atilla Racek

„Je to neskutečný kšeft pro firmy a obrovský nepoměr pro lidi, kteří na počátku dluží jen tisíc korun, ale nakonec musí zaplatit desetkrát tolik,“ podivuje se nad zaběhlou praxí posledních let Tomáš Lichovník.

Do této situace se před časem dostala i Jitka Pařilová. Její sedmnáctiletou dceru dvakrát přistihl revizor v Jihlavě bez jízdenky. Matka se vše dozvěděla až ve chvíli, kdy jí přišlo oznámení, že má zaplatit dohromady osmnáct tisíc korun.

„Překvapilo mě, že vůbec neposlali žádnou upomínku,“ upozornila Jitka Pařilová.

Návštěva exekutora většinou překvapí

Jenže podle zákona dopravní podnik (DP) ani firmy, které pohledávky zkupují, nemusejí lidi upomínat. Ten, kdo nepřijde v krajském městě zaplatit pokutu, musí počítat s tím, že DP prodá jeho pohledávku za 1012 korun vymahačské firmě.

„Bohužel někteří lidé se o soudním jednání vůbec nedozvědí, protože se jim nepodařilo obsílku doručit a jsou překvapeni, když je navštíví exekutor,“ upozorňuje místopředsedkyně jihlavské soudu pro civilní agendu Lenka Prokšová.

Tomáš Lichovník přitom poukazuje na to, že upomínky by mohly předejít mnoha zbytečným sporům. Problém je také v tom, že firmy žalují i nezletilé děti.

„Dřív banky několikrát dlužníka upomínaly, ale dnes se s tím nikdo neobtěžuje, protože nemusí,“ míní Tomáš Lichovník.

Soudci nestíhají, jsou přepracovaní

Jihlavský soud je dnes zavalen elektronickými žalobami. Jen během srpna se jich sešlo celkem 922, což je pro jihlavský soud absolutní letošní rekord. Podle Lenky Prokšové byl srpen extrémní i kvůli tomu, že od září zdražily soudní poplatky a tak chtěli ještě před tím žalobci stihnout podat co nejvíce žalob.

Na každého soudce v Jihlavě tak připadá vyřešit 94 případů měsíčně, což je třikrát víc, než by měli dělat. To přináší spoustu problémů.

„Není možné, abychom stačili všechny případy důkladně nastudovat. Protahuje se lhůta na vyřešení a pak to má dopad i na zdraví soudců. Jeden kolega už kvůli přepracování skončil s infarktem v nemocnici, další soudkyni selhala imunita,“ říká Lenka Prokšová. Podle ní by mělo ministerstvo spravedlnosti rozhodnout o přidělení dalších soudců.

Tomáš Lichovník Deníku řekl, že systematizace práce kvůli zahlcení soudů se bude na ministerstvu spravedlnosti řešit v první polovině října. „Řešením by bylo zvýhodnit dlužníky, kteří zaplatí dluh už když soudce vydá platební rozkaz, na nákladech řízení,“ navrhuje Tomáš Lichovník.

Podle Prokšové je navíc elektronický formulář velmi strohý a pro soudce ve většině případů neúplný z hlediska informací. Navíc soudci si musejí všechny formuláře sami tisknout a tím jim vznikají další náklady. Platební rozkazy sice vyřizují vyšší soudní úředníci, ale až šedesát procent rozkazů jde stejně na stůl soudcům, protože se proti nim dlužníci odvolávají.

Od začátku ledna obdržel jihlavský soud pět tisíc elektronických žalob a dalších 1520 došlo klasickou poštou. Soudcům se podařilo pod obrovským tlakem vyřídit už pět a půl tisíc případů.

Autor: Roman Martínek

22.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Ve Vysočina Areně přibude stojan na dobíjení elektrokol

Ilustrační foto.

Mladá žena řídila auto i přes uložený zákaz

Hnojte popelem

Topíte dřevem? Nebo máte doma krb jen tak pro příjemný pocit? Kam dáváte popel? Pokud ho vyhazujete, připravujete se o jedno z nejlepších hnojiv světa.

Opilec boural při parkování, měl téměř čtyři promile alkoholu v dechu

Osová Bítýška – Parkování nezvládl šestapadesátiletý řidič u obchodu v Osové Bítýšce. S Oplem Vectra naboural do zaparkovaného automobilu značky Volvo.

Prezident za vystoupení přislíbil dětem školu

Rokytno – V roce 1965 byl založen v Rokytně národopisný folklorní soubor Horáček. Vznikl zejména díky obětavosti a nadšení učitelky Vlasty Götzingerové, která v tamní škole vyučovala po celých dvanáct let. Děti z Horáčku se svými vystoupeními slavily úspěchy doma i jinde. Jejich umění a zápal ocenil i tehdejší prezident Ludvík Svoboda.

Napadení mezi rybáři v Ledči, jeden druhého hodil do řeky

Vysočina - Jako „tiší blázni" se rozhodně nechovali dva rybáři, kteří na sebe narazili v pondělí 24. dubna na břehu řeky Sázavy v Ledči nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies