VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soudce neuspokojil šalamounským rozhodnutím nikoho

Zahrádka, Třebíč – Po více než roce padl ve sporu soukromého zemědělce Pavla Buriana ze Zahrádky na Třebíčsku a Zemědělského družstva ze sousedních Naloučan rozsudek. Třebíčský soudce Jan Kolba rozhodl šalamounsky a ani jedna ze stran tím není nadšena.

25.3.2017
SDÍLEJ:

Soud. Ilustrační foto. Foto: ČTK/Jan Třeštík

Pavel Burian je vlastníkem mimo jiné čtyřiadvaceti hektarů polí u Zahrádky, naloučanské družstvo ve sporu vystupovalo jako nájemce, který na pozemcích hospodaří. Soukromý zemědělec tvrdí, že podnik s půdou jedná ledabyle a některé pozemky už svým jednáním nenávratně zničil. Představitelé družstva naopak tvrdí, že hospodaří správně.

Spor o to vyvrcholil v květnu 2014. Tehdy v okolí Zahrádky spadlo během dvaceti minut 55 milimetrů dešťových srážek. Po polích se valila padesátiletá voda a z několika pozemků Pavla Buriana smyla úrodnou ornici. Podle majitele to byla chyba nájemce, družstevníci však poukazovali na to, že při takovém dešti by erozi nezabránila žádná opatření.

To potvrdili úředníci z odboru životního prostředí v Náměšti nad Oslavou, proti se naopak postavil Státní zemědělský intervenční fond, který upozornil na to, že protierozní pás jiné plodiny, který měl ornici při splavu zastavit, byl o několik metrů užší, než být měl. Také znalec Jaroslav Čermák se ve svém posudku nad stylem hospodaření družstva s nelibostí pozastavil.

Jan Kolba rozhodl šalamounsky. Uznal, že družstvo hospodařilo špatně, avšak jen na asi pěti hektarech, tedy přibližně pětině z balíku pozemků Pavla Buriana. „Soud posuzoval pozemky jednotlivě, ke každému je třeba přistupovat samostatně,“ vysvětlil soudce rozsudek.
Dalších přibližně devatenáct hektarů ponechal naloučanským družstevníkům v nájmu. Ten vyprší až za tři roky. Podle nájemní smlouvy totiž nájemní vztah zanikne až po vypršení sedmileté výpovědní lhůty, která začala běžet před čtyřmi lety, kdy k tomu Pavel Burian podal podnět.
Ten po vyhlášení rozsudku působil rozpačitě. „Budu teď muset čekat, než budu moct na všech svých pozemcích hospodařit. Do té doby možná budou stejně zdevastované jako ty, které mi už družstvo zdevastovalo,“ mínil.

Jeho právní zástupce, Martin Urbášek řekl, že bude s klientem zvažovat odvolání ke krajskému soudu. „Je to zapeklitá situace. Mysleli jsme si, že pokud bude prokázáno a soudem potvrzeno, že družstvo na pozemcích hospodařilo špatně, tak tím zanikne nájemní smlouva celá, ne jen její část s několika pozemky,“ podotkl.

Nikdo z družstva se k vyhlášení rozsudku nedostavil. Předseda podniku Petr Širůček však po celou dobu řízení tvrdil, že družstvo hospodaří na pozemcích dobře, závěry znalce Jaroslava Čermáka jsou rozporuplné a škodě, která na polích při lijáku vznikla, nebylo možné zabránit. „Byla to vyšší moc. Valilo se to z lesů, přes pole až do vsi,“ zdůraznil.

Faktem je, že Pavel Burian všech čtyřiadvacet hektarů před čtyřmi lety koupil už pod nájemní smlouvou, kterou s družstvem uzavřely předchozí majitelky. Právní zástupce podniku, Petr Pařil proto Pavla Buriana nařkl z vypočítavosti. „On chce pozemky získat a teď jen hledá důvody, aby nájemní smlouva nebyla naplněna,“ řekl.

Jan Kolba rozhodl, že náklady řízení nebude hradit žádná ze stran sporu, jen o náklady na vypracování znaleckého posudku, což stálo přes 20 tisíc korun, se podělí rovnocenně.

Ve středu začala běžet třicetidenní lhůta, během níž by měl soudce vypracovat písemné znění rozsudku. Poté budou mít obě strany 15 dní na případné podání odvolání. Není vyloučeno, že této možnosti využijí obě.

Autor: Kamil Černý

25.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Budova Krajského soudu v Hradci Králové. Ilustrační fotografie.

Pojišťovací agentku poslal soud do vězení

Matka na své děti neplatí výživné

Nové Město na Moravě – Téměř třicet tisíc korun dluží na výživném pro své děti třiačtyřicetiletá matka ze Žďárska. Policisté proto ženě sdělili podezření ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy.

Nositelem tradic jsou letos organizátoři Malého svrateckého maratonu

Vír – V pořadí už šestým Nositelem tradic Bystřicka se stal atletický oddíl spolku Jiskra Vír, a to na udržování tradice Malého svrateckého maratonu. Ten se v sobotu 26. srpna ve Víru uskuteční už po čtyřiašedesáté.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Vysočina – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Do Města se o víkendu sjedou chovatelé drobného zvířectva

Nové Město na Moravě – Chovatelé ukáží o tomto víkendu své odchovy. V Novém Městě na Moravě se koná tradiční Horácká výstava drobného zvířectva, jejíž součástí je také expozice okrasného ptactva.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení