Ve středu o tom rozhodl Vrchní soud v Olomouci, když zamítl odvolání Škorcové proti rozsudku Krajského soudu v Brně z letošního března. Rozhodnutí odvolacího soudu je pravomocné. Lze si proti němu podat pouze dovolání k Nevyššímu soudu, což je mimořádný opravný prostředek, který však nemá vliv na odklad trestu.

„Odvolání jsme zamítli, protože považujeme rozsudek krajského soudu za správný a zákonný, včetně zvolené právní kvalifikace podvod a zpronevěra. Vzhledem k výši způsobené škody i počtu podvedených lidí považujeme za odpovídající i výši trestu," zhodnotil mluvčí Vrchního soudu v Olomouci Vladimír Lichnovský.

Osmapadesátiletá Alexandra Škorcová podvedla desítky klientů, když jim slibovala výhodné zhodnocení peněz nebo zpronevěřila jejich peníze z úschovy za prodej nemovitostí. Celkem své klienty po celé republice připravila o 32 milionů korun. Kde peníze skončily, není dosud jasné. Škorcová to nikdy nevysvětlila. Část peněz údajně použila na úhradu jiných dluhů.

Alexandra Škorcová nejprve odmítla na policii vypovídat. U soudu pak řekla, že lidé jí peníze skutečně dali, ale podle ní nejde o trestný čin, ale pouze o nepovedený podnikatelský záměr. V exkluzivním rozhovoru pro Deník pak zopakovala, že se cítí nevinná a vzhledem k tomu, že v současné době žije na úrovni bezdomovce, tak jí ve vězení bude v podstatě lépe než na svobodě.

Podle soudu musí Škorcová některým klientům peníze vrátit, další odkázal na občanskoprávní řízení.

Škorcová si trest odpyká ve věznici s dozorem. Vrchní soud je ale jiného názoru. „Odpovídající by bylo, kdyby byla zařazena do věznice s ostrahou, ale vzhledem k absenci odvolání státního zástupce nemůže odvolací soud uložený typ věznice zpřísnit. Totéž se týká i uložení zákazu činnosti. Krajský soud obžalované zákaz neuložil, a protože se proti tomu neodvolal ani státní zástupce, nemohl odvolací soud zákaz dodatečně uložit," vysvětlil Lichnovský.

Znamená to, že podvodnice Alexandra Škorcová může po návratu z vězení začít v realitním byznysu prakticky ihned podnikat. Není totiž vyloučeno, že nějakou částí zpronevěřených peněz stále disponuje.

„Vzhledem k tomu, že mi paní Škorcová dluží přes čtyři sta tisíc korun a peníze zřejmě už nikdy neuvidím, tak je mi celkem jedno, jestli dostane trest, nebo státní vyznamenání," reagoval ironicky na rozsudek jeden z poškozených, Jiří Oborný z Třebíče.