VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Provozovatelka seniorklubu podle soudu připravila klientku o byt

Jihlava, Krašovice – Provozovatelka Senior Clubu 
v Krašovicích ve středních Čechách Hana Harcová dostala včera u Okresního soudu v Jihlavě trest za podvod. Toho se měla dopustit v loňském roce na jednasedmdesátileté klientce Martě V. z Jihlavy.

8.11.2016
SDÍLEJ:

Bez lítosti. Hana Harcová dostala včera u Okresního soudu v Jihlavě trest za podvod. Toho se měla dopustit loni na jednasedmdesátileté klientce seniorklubu. Harcová před soudem neprojevila žádnou lítost, lépe řečeno politovala jen sama sebe. Foto: Deník/Roman Martínek

Šestapadesátiletá Harcová podle rozhodnutí soudu zneužila důvěry seniorky 
a její duševní poruchy, když ji přinutila podepsat kupní smlouvu na byt, který Harcová prodala přes realitní kancelář.

Žalobce i soud jsou toho názoru, že Harcová měla 
v úmyslu důchodkyni připravit o veškeré peníze 
z prodeje bytu. To se ale nakonec díky zásahu úřadů nestalo.

Hana Harcová za to dostala tříletý trest s pětiletou podmínkou. Kromě toho musí být pod dohledem úředníků, musí zaplatit peněžitý trest padesát tisíc korun a po dobu pěti let nesmí podnikat v sociálních službách. Pokud by nezaplatila peněžitý trest, hrozí jí šestiměsíční vězení.

HNED SE ODVOLALA

Rozsudek zatím není pravomocný. Harcová se proti verdiktu na místě odvolala. Státní zástupce ještě odvolání zváží. Případem se tak bude muset ještě zabývat Krajský soud v Brně.

Hana Harcová s obžalobou od začátku nesouhlasí. „Nic špatného jsem neudělala a nikdy jsem neměla ani myšlenku na to, že bych chtěla někoho okrást," řekla včera u soudu Harcová. Soud se snažila přesvědčit 
o tom, že se ženu naopak snažila chránit před lidmi, kteří ji chtěli o byt připravit. „Za dobrotu na žebrotu," poznamenala Harcová.

Jenže soud uvěřil verzi obžaloby, kterou u včerejšího soudu podpořilo několik svědků z řad známých poškozené ženy a sociálních pracovníků.

Prodej bytu Harcová vyřizovala už v době, kdy poškozená seniorka bydlela 
v krašovickém seniorklubu. Tam se dostala ze zdravotnického zařízení v Počátkách na Pelhřimovsku. Její dlouholetá kamarádka se totiž odmítla o Martu V. nadále starat a do svého bytu se údajně nemohla vrátit. Kamarádka u soudu řekla, že byt Marta V. v závěti odkázala její vnučce.

Harcová zase tvrdila, že poškozená a její kamarádka chtěly byt původně prodat 
a z toho hradit pobyt v seniorklubu. Tuto verzi ale nikdo před soudem nepotvrdil.

Harcová se nakonec 
s Martou V. loni na konci března vydala do Jihlavy, aby podepsala kupní smlouvu na byt. Ve stejný den ale obě skončily v kanceláři sociálního odboru v Jihlavě. Pracovnice včera před soudem řekly, že Marta V. působila zmateně.

Jenže byt realitní kancelář nakonec velmi rychle prodala za 670 tisíc korun. Všechny peníze dostala Marta V. na svůj účet. Tentýž den však Harcová za účasti poškozené vybrala padesát tisíc korun. Ty měly být údajně použity na pokrytí nákladů spojenýhc
s pobytem Marty V. v Krašovicích.

„Problém je v tom, že poškozená kvůli své rozvíjející se duševní poruše vůbec netušila co a proč dělá," uvedl žalobce Jan Kadlec.

Přesto byla žena v té době úředně plně svéprávná 
a neměla přiděleného opatrovníka, který by jí pomohl její životní situaci řešit, 
a toho podle Kadlece Harcová zneužila. Poškozená byla zmatená i během výslechů na policii. Nejprve tvrdila, že byt prodala, ale při dalším výslechu uváděla, že je byt stále její.

Podle obvinění nestihla Harcová z účtu poškozené vybrat víc peněz, protože zasáhly úřady, které se o situaci poškozené dozvěděly 
a účet zablokovaly. Harcová se pak ještě měla – ovšem marně – domáhat jeho odblokování.

Hana Harcová byla ochotna do svého zařízení brát i klienty, kteří byli prakticky bezdomovci a neměli žádné peníze. Žili pouze z dávek v hmotné nouzi. Jenže za měsíční pobyt si účtovala až patnáct tisíc korun. Podle úřadů navíc nebylo v zařízení vše v pořádku. Kromě toho, že Harcová dostala minimálně dvě pokuty za to, že klub provozuje bez patřičných povolení, samotné zázemí 
a ubytování také není podle úřadů úplně vyhovující. Senioři údajně žili v nevyhovujících hygienických podmínkách, dům byl nedostatečně vytápěný a chyběl bezbariérový přístup.

Několik klientů už muselo 
z úřední moci zařízení opustit.

Harcová ale kritiku vždy odmítala. Oficiální povolení k provozování klubu dostala teprve na začátku října.

Hana Harcová je dosud bezúhonnou osobou. U soudu jí přitížilo, že nevyjádřila žádnou lítost nad tím, co se poškozené stalo, naopak stále dokola opakovala, že 
je to ona, kdo je chudák, protože stojí před soudem. Soudkyně Tereza Jedličková navíc upozornila, že Harcová zneužila duševní poruchy poškozené a podvod spáchala v souvislosti se svým povoláním.

Autor: Roman Martínek

8.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vítězné snímky soutěže Letní a barokní Vysočina. Pobočenský rybník - Veronika Pilařová (Letní Vysočina, 2. místo)
7

Fotosoutěž Letní barokní Vysočina má sedm vítězů

Petr Weiss
1 5

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

V Medlově se už mohou výletníci koupat

Žďársko – Nadšenci pro koupání v přírodních nádržích si už mohou bez obav zaplavat i v rybníku Medlov. Voda tam před dvěma týdny dostala „čtyřku“ – kvůli velkému množství sinic nebyla vhodná ke koupání, i když jeho předchozí striktní zákaz (stupeň 5) už tam hygienici zrušili.

Ze dvora rodinného domu zmizelo jízdní kolo

Radňoves – Policisté z Velkého Meziříčí řeší případ krádeže, ke kterému došlo v úterý 15. srpna v Radňovsi. Dosud neznámému nenechavci se tam v jednom rodinném domě zalíbilo jízdní kolo Kellys červené barvy.

Obnova Bouchalek bude nakonec skromnější

Žďár nad Sázavou – Skromnější obnova sportovního areálu na Bouchalkách ve Žďáře nad Sázavou. Takový je aktuální plán města na to, jak se vypořádat s dosluhujícím zázemím pro fotbalisty i tenisty.

Pálenice se teprve rozjíždí, slabší začátek zavinily třešně

Vysočina – Padesát. Tolik pěstitelských pálenic funguje na Vysočině podle statistiky Celního úřadu pro Kraj Vysočina. Většina z nich však sezonu teprve startuje. Může za to nedostatek třešní. Palírník Roman Koudela z Polné na Jihlavsku začne až v září.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení