VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Před dívkami se obnažoval, teď se smířil s uloženým trestem

Žďársko – Před Okresní soud ve Žďáře nad Sázavou se sedmadvacetiletý Jan dostal za hrubou neslušnost, kvalifikovanou jako přečin výtržnictví. Obnažoval se na veřejnosti.

10.3.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/ archiv

Mladému muži hrozily až dva roky odnětí svobody. Nakonec byl trest nižší. I proto, že se přiznal a přistoupil na dohodu o vině a trestu.

Veřejné první zasedání tohoto typu u žďárského soudu trvalo zhruba pětadvacet minut. „Tento nový institut jsme 
u našeho soudu ještě neměli. Bylo to poprvé. Jde o novinku v českém právním řádu, která se postupně zavádí do praxe," sdělila k případu 
z konce uplynulého týdne mluvčí žďárského soudu Klára Sklenářová.

Jak dohoda o vině a trestu vlastně v praxi funguje? Zjednodušeně řečeno se obviněný za přítomnosti obhájce sejde se státním zástupcem a v rámci přípravného řízení dozná svoji vinu. Obviněný se se státním zástupcem dohodnou na přijetí trestu, případně i na náhradě škody či na ochranném opatření, je-li vhodné.

Zasedání trvalo pětadvacet minut

Státní zástupce pak takovouto dohodu předloží soudu ke schválení. Proti jeho rozhodnutí je možné odvolání pouze v případě, že takový rozsudek není v souladu s dohodou o vině a trestu.

V případě sedmadvacetiletého Jana došlo k dohodě začátkem ledna tohoto roku 
v sídle žďárského okresního státního zastupitelství.

Po několika minutách, které si vzala na rozmyšlenou, ji ve čtvrtek akceptovala také samosoudkyně Ilona Moučková. „Neměla jsem důvod dohodu nepotvrdit. Během veřejného zasedání jsem obviněného vyslechla a zjistila, že dokumentu rozumí a dohodu uzavřel svobodně a dobrovolně," řekla Deníku Ilona Moučková.

Podle rozsudku byl tedy mladý muž uznán vinným přečinem výtržnictví a byl mu uložen trest odnětí svobody 
v trvání osmi měsíců s podmíněným odkladem jeho výkonu na zkušební dobu v trvání dvaceti měsíců. Dále 
mu bylo uloženo ambulantní ochranné sexuologické léčení.

Obviněný se dopouštěl trestné činnosti loni od března do května ve Velkém Meziříčí a v Bystřici nad Pernštejnem. Sedával v autě a studentek se vždy ptal na cestu. Když se přiblížily k jeho vozu, aby mu požadovanou trasu vysvětlily, začal je obnažený obtěžovat. 

„V situaci, kdy institut dohody o vině a trestu bude důsledně využíván, může přinést urychlení trestního řízení ve fázi řízení před soudem, neboť zde se už dokazování neprovádí. Domnívám se, že by na novou možnost, danou trestním řádem už v loňském roce, měli odpovídajícím způsobem zareagovat především obhájci," vyjádřila se samosoudkyně Ilona Moučková.

Jak podotkl předseda Okresního soudu ve Žďáře nad Sázavou Roman Švaňhal, jde o významný a důležitý krok v soudní praxi. „Obecně by měl mimo jiné přispět k větší průchodnosti trestních řízení," dodal Švaňhal.

„Je to cesta správným směrem," míní také současný prezident Soudcovské unie ČR a expředseda Okresního soudu ve Žďáře Tomáš Lichovník.

Dohoda o vině a trestu rovněž snižuje riziko vzniku druhotné újmy obětí trestných činů, které mimo jiné nemusí opakovaně svědčit před soudem, a nejsou tak znovu vystaveny stresu vyplývajícímu z veřejného projednávání detailů činu. Dohodu o vině a trestu lze uplatnit jen u činů se sazbou do deseti let trestu odnětí svobody. Pokud na ni obviněný přistoupí, neznamená to ovšem nutně, že dostane nižší trest. Pro státní kasu by princip dohody měl znamenat finanční úsporu.

Při přípravě novely se ministerstvo spravedlnosti inspirovalo příkladem Slovenska, kde možnost sjednání dohody o vině a trestu funguje již od roku 2006. Státní zástupci v Česku dohodu o vině a trestu, která platí od loňského září, zatím využívají podle ministerstva pouze výjimečně.

Autor: Zlata Ptáčková

10.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ve žďárském zámku zavedli speciální prohlídky uzpůsobené pro nevidomé návštěvníky. Prohlídky jsou na objednání a stojí 50 korun na osobu (pro nevidomého i jeho průvodce). Do celého areálu smějí také vodicí (i ostatní) psi.
7

Nevidomí zažijí ve žďárském zámku speciální prohlídky

Ilustrační foto.

Do participativního rozpočtu lidé přihlásili jedenáct návrhů

OBRAZEM: Horácký džbánek zahájil Jaroslav Samson Lenk

Žďár nad Sázavou – Půlkulaté jubileum slaví festival folkové a country hudby Horácký džbánek. Letos se ve Žďáře nad Sázavou koná již po pětatřicáté. Dvoudenní festival začal v pátek krátce po 17 hodině koncertem Jaroslava Samsona Lenka s jeho doprovodem. Lenk se také po oba dva dny ujal role moderátora.

Patronkou Běhu pro hospic je Veronika Čamková

Velké Meziříčí – Několikanásobná juniorská mistryně České republiky v alpském lyžování a zároveň rodačka z Velkého Meziříčí Veronika Čamková se stala patronkou druhého ročníku Běhu pro hospic.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Vysočina – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení