VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Po rozsudku musel být důchodce hospitalizován. Pak skončí v ústavu

Jihlava – Vždycky, když se invalidní důchodce František Fiala z Jihlavy ocitne před soudem, chová se stejně.

18.10.2013
SDÍLEJ:

V péči zdravotníků. Františka Fialu ve středu od soudu odváželi zdravotníci.Foto: Deník/Roman Martínek

Nikoho nenechává na pochybách, že má vážné duševní problémy. Sám o sobě říká, že to má v hlavě vygumované. Problémy potvrzují také znalci, i když se zatím zdráhají Fialu označit za zcela nepříčetného. Případ pě-tašedesátiletého muže už několik let zaměstnává policisty, stání zástupce, soudy i obhájce. Každé nové obvinění a následný soudní proces stojí nemalé peníze.

Fiala byl už třikrát obviněn z nebezpečného pronásledování a vyhrožování smrtí jinému člověku prostřednictvím dopisů. A žalobce má na stole další spis. Fiala stanul před soudem dvakrát a není vyloučeno, že bude muset k soudu i do třetice. Dokonce by mohl skončit ve vězení.

Že by František Fiala splnil své hrozby, je vzhledem k jeho pohybovým problémům skoro nepředstavitelné. Situace se navíc stále zhoršuje. Když si ve středu Fiala vyslechl v pořadí již druhý rozsudek, neudržel rovnováhu a zhroutil se přímo v soudní síni na zem. Štěstí bylo, že se neuhodil do hlavy. Nakonec skončil v jihlavské nemocnici. „Pacient byl hospitalizován, ale bez jeho souhlasu se nemohu k jeho zdravotnímu stavu vyjadřovat," konstatovala mluvčí nemocnice Monika Zachrlová.

Jak dlouho bude Fiala v nemocnici, není známo. Známy jsou ale jeho problémy s pohybem. K soudu chodí o francouzských holých. V lékařském posudku znalci uvedli, že má vícečetné poškození pohybového aparátu, včetně páteře a kloubů. Má chronické poškození nohou. Kromě toho má vážně poškozený mozek, zřejmě po prodělané encefalitidě v dětství, a trpí paranoidní poruchou. Od poloviny loňského roku se podle znalce stav mozku rapidně zhoršil. Podle znalce ale zůstává Fiala příčetný.

Obhájce Jan Herout neustále opakuje, že Fiala nemá před soudem, co dělat, protože je to vážně nemocný člověk, který není schopný nikomu ublížit. Stát ústy žalobce Kamila Špeldy argumentuje tím, že je jeho úkolem ochránit oběť.

František Fiala od roku 2009 dodnes poslal Michalu Radošovi z Plzeňska na 160 dopisů. Ve všech se objevují vulgární nadávky a výhružky smrtí.

Obálky většího formátu Fiala polepuje výstřižky z novin. Proč to dělá? V roce 2008 ukončil Radoš s Fialou nájemní smlouvu na byt v Plzni. Radoš z bytu nechal odvézt tuny odpadu, o němž Fiala tvrdí, že šlo o jeho majetek. Radoš všechny dopisy předal policii, protože se cítil v ohrožení. „Nejde jen o mne, ale i o mou rodinu. Dopisy viděla manželka i děti," řekl u soudu Michal Radoš.

Psaním dopisů si prý ulevuje od bolesti

Fiala byl poprvé odsouzen k podmínce za 28 dopisů. Trest mu byl prominut po vyhlášení prezidentské amnestie. Tento týden stanul před soudem znovu. Tentokrát za 80 dopisů. Soudce Zdeněk Chalupa Fialu na základě znaleckého posudku shledal příčetným a uznal ho vinným. Ovšem nyní mu neudělil trest. Fialovi nařídil ústavní psychiatrickou léčbu. Navíc musí zaplatit Radošovi odškodné padesát tisíc korun. Obhájce Jan Herout se na místě odvolal.

Případem se tak bude znovu zabývat i Krajský soud v Brně. Policie ale Fialu zřejmě obviní znovu, protože v letošním roce poslal Radošovi dalších jednapadesát dopisů.

„Pokud by středeční rozsudek nabyl právní moci a obžalovaný by skončil na psychiatrii, pak by další trestní stíhání mohlo být odloženo pro neúčelnost," řekl Deníku žalobce Kamil Špelda.

Proč František Fiala dál dopisy posílá? Svému advokátovi řekl, že mu psaní dopisů ulevuje od bolesti. „Já jsem od něj dostal třicet dopisů. Je pravda, že jde o slušné listy zhruba o padesáti stranách," svěřil se obhájce Jan Herout.

Jak dlouho ještě bude muset veřejnost v soudní síni sledovat, jak si Fiala během většiny hlavních líčení vyndává z kabely toaletní papír, ručník a za hlasitého chroptění spontánně odchází na záchod, protože nemůže udržet stolici? Je nutné, aby člověk, který si během jednání pospí, vůbec chodil k soudu? Fiala má i problémy se sluchem. Prakticky každou otázku mu musí opakovat obhájce.

Na druhou stranu je z chování důchodce patrné, že si někdy svou roli uvědomuje a rád se předvádí před fotoaparáty novinářů. Jejich přítomnost jako by vítal. Během minulých hlavních líčení si přinesl například provaz, který prý použije, aby se oběsil, pokud ho soud pošle do vězení.

Soudce doufá, že v psychiatrické léčebně dokážou Fialovi navodit stav „lhostejnosti", a  dopisy přestane psát. Pokud ne, bude zřejmě důchodce dopisy psát až do té doby, dokud na to bude jeho mozek stačit.

Jenže ani to nemusí být konec. František Fiala má totiž manželku, která ho k soudům doprovází. Záští k Michalu Radošovi se nijak netají. Během středečního jednání ji musel soudce vykázat ze soudní síně, protože bez dovolení vykřikovala při výpovědi Michala Radoše. Byla by pak jeho žena schopná psát dopisy dál? Pro Michala Radoše a možná pro mnoho dalších to musí být představa jako z hororu.

Autor: Roman Martínek

18.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vítězné snímky soutěže Letní a barokní Vysočina. Pobočenský rybník - Veronika Pilařová (Letní Vysočina, 2. místo)
7

Fotosoutěž Letní barokní Vysočina má sedm vítězů

Petr Weiss
1 5

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

V Medlově se už mohou výletníci koupat

Žďársko – Nadšenci pro koupání v přírodních nádržích si už mohou bez obav zaplavat i v rybníku Medlov. Voda tam před dvěma týdny dostala „čtyřku“ – kvůli velkému množství sinic nebyla vhodná ke koupání, i když jeho předchozí striktní zákaz (stupeň 5) už tam hygienici zrušili.

Ze dvora rodinného domu zmizelo jízdní kolo

Radňoves – Policisté z Velkého Meziříčí řeší případ krádeže, ke kterému došlo v úterý 15. srpna v Radňovsi. Dosud neznámému nenechavci se tam v jednom rodinném domě zalíbilo jízdní kolo Kellys červené barvy.

Obnova Bouchalek bude nakonec skromnější

Žďár nad Sázavou – Skromnější obnova sportovního areálu na Bouchalkách ve Žďáře nad Sázavou. Takový je aktuální plán města na to, jak se vypořádat s dosluhujícím zázemím pro fotbalisty i tenisty.

Pálenice se teprve rozjíždí, slabší začátek zavinily třešně

Vysočina – Padesát. Tolik pěstitelských pálenic funguje na Vysočině podle statistiky Celního úřadu pro Kraj Vysočina. Většina z nich však sezonu teprve startuje. Může za to nedostatek třešní. Palírník Roman Koudela z Polné na Jihlavsku začne až v září.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení