VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Novinář dostal 10 měsíců. Soud však nekončí

Vysočina - Desetiměsíční podmíněný trest si odnesl od jihlavského okresního soudu novinář Martin Vokáč. Podle výroku soudu se redaktor dopustil pomluvy tím, že napsal nepravdivé informace o vedoucím jihlavského územního odboru Policie ČR plukovník Petru Petrovi.

1.11.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: čtk

„Nepravdivý údaj o plukovníku Petrovi byl schopen způsobit mu značnou újmu," konstatoval soudce Zdeněk Chalupa. Podle soudce se přitom neprokázala účast tohoto vysokého policejního důstojníka na celém incidentu.

Celá kauza má počátek v roce 2012, kdy došlo k incidentu v rekreačním středisku Čeřínek. Policisté tam měli zaútočit na mladého muže a zranit ho. Vokáč v říjnu 2012 zveřejnil informaci o tom, že mezi aktéry rvačky byl i šéf policie na Jihlavsku.

Ten se ještě téhož dne domáhal v redakci MF DNES toho, aby nepravdivá zmínka o jeho osobě byla z textu odstraněna, protože do incidentu nebyl nijak zapleten. Inkriminovaná informace tedy za čas z textu zmizela.

Vše se točí okolo omluvy

Plukovník Petr Petr žádal také omluvu, které se ovšem nedočkal. Celý případ pak začala vyšetřovat policie. Kauza nakonec dorazila až k jihlavskému soudu, který soudním příkazem Vokáče odsoudil k osmi měsícům podmíněně.

Novinář však s takovým verdiktem nesouhlasil a celá věc skončila v soudní síni. Martin Vokáč jakoukoli trestní odpovědnost odmítá. „V podstatě je to hysterická reakce na hloupost," řekl Deníku po prvním soudním jednání.

Druhá strana je však zcela opačného názoru. Podle ní informace o možné účasti plukovníka Petra Petra ve rvačce mohla vážně ohrozit jeho další kariéru. „Mohlo to způsobit problémy při získání bezpečnostní prověrky," uvedl Petrův advokát Radek Ondruš.

Policejní inspekce nic nenašla

Celým incidentem na Čeřínku se zabývala Generální inspekce bezpečnostních sborů, která nakonec zjistila, že se Petr Petr ničeho protizákonného nedopustil. Inspektoři prověřovali i to, zda redaktor nezískal informaci od někoho z policistů. Ani to se také nepotvrdilo.

Státní žalobce i plukovník Petr Petr před začátkem soudních jednání otevřeli také variantu, že by celá věc skončila smírem. Tedy přiznáním novináře k omylu a uhrazením tehdy ještě nevysokých nákladů na advokáta. K tomu ovšem nedošlo a vše zamířilo do soudní síně.

U soudu v červenci letošního roku se Vokáč hájil tím, že si není vědom, že by článek napsal, tak jak vyšel, a řekl, že jej před vydáním mohli upravit editoři. Ani ti ovšem nebyli schopni uvést, kdo a jak do tohoto textu zasahoval. Na soudu tedy bylo, aby rozhodl, kdo spornou pasáž na internetu napsal.

Nakonec se u soudu prosadil názor, že autorem nepravdivé informace je Martin Vokáč. Měl se tak dopustit pomluvy tiskem. Desetiměsíční trest je uložen na dvouletou zkušební dobu.

Už nyní je přitom jasné, že celá věc se bude u soudu projednávat znovu.

Kauzu projedná krajský soud

Včera totiž uplynula pětidenní lhůta na podání odvolání proti výroku soudu a přinejmenším jedna strana se odvolá.

„Odvolání podáme," stručně konstatoval zmocněnec poškozeného policejního plukovníka Radek Ondruš.

Druhá strana zatím odvolání nepotvrdila. „Nemohu k tomu nic říci," sdělil obhájce obžalovaného Jakub Trčka. I u Vokáče je však odvolání velmi pravděpodobné, neboť od začátku případu u soudu uvádí, že se žádného trestného jednání nedopustil.

Navíc si už odvoláním nemůže uškodit. Státní zástupce Ivo Novák je totiž s výrokem soudu spokojený a práva na odvolání se vzdal. Martin Vokáč tak nemůže být dalším soudem odsouzen k vyššímu trestu.

Případ bude v dalším stupni rozplétat Krajský soud v Brně. Možná se jim však v budoucnu budou zabývat také další soudní instance. Podle názorů části právníků by totiž pomluva neměla být trestným činem. V takovém případě by Vokáč, po prokázání viny, nemohl být odsouzen k trestu, ale pouze k omluvě a musel by poškozeného policistu finančně odškodnit.

Autor: Redakce

1.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ve žďárském zámku zavedli speciální prohlídky uzpůsobené pro nevidomé návštěvníky. Prohlídky jsou na objednání a stojí 50 korun na osobu (pro nevidomého i jeho průvodce). Do celého areálu smějí také vodicí (i ostatní) psi.
7

Nevidomí zažijí ve žďárském zámku speciální prohlídky

Ilustrační foto.

Do participativního rozpočtu lidé přihlásili jedenáct návrhů

OBRAZEM: Horácký džbánek zahájil Jaroslav Samson Lenk

Žďár nad Sázavou – Půlkulaté jubileum slaví festival folkové a country hudby Horácký džbánek. Letos se ve Žďáře nad Sázavou koná již po pětatřicáté. Dvoudenní festival začal v pátek krátce po 17 hodině koncertem Jaroslava Samsona Lenka s jeho doprovodem. Lenk se také po oba dva dny ujal role moderátora.

Patronkou Běhu pro hospic je Veronika Čamková

Velké Meziříčí – Několikanásobná juniorská mistryně České republiky v alpském lyžování a zároveň rodačka z Velkého Meziříčí Veronika Čamková se stala patronkou druhého ročníku Běhu pro hospic.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Vysočina – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení