VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lichovník rezignuje na post prezidenta Soudcovské unie

Jihlava - Místopředseda Krajského soudu v Brně a současně předseda jihlavské pobočky krajského soudu Tomáš Lichovník se po šesti letech rozhodl rezignovat na post prezidenta Soudcovské unie ČR.

17.6.2014
SDÍLEJ:

Tomáš LichovníkFoto: Deník/ archiv

Rozhodnutí Tomáše Lichovníka souvisí s jeho jmenováním ústavním soudcem. Prezident republiky Lichovníka jmenuje tento týden ve čtvrtek 19. června. Pro devětačtyřicetiletého zkušeného soudce a bývalého předsedu Okresního soudu ve Žďáře nad Sázavou jde o vrchol jeho kariéry. Lichovník rezignaci na prezidenta Soudcovské unie oznámí tento nebo příští týden.

„Z hlediska zákona mi nic nebrání v tom, abych ve vedení unie pokračoval. Po zvážení všech okolností jsem se ale rozhodl, že ve funkci skončím. Hlavním důvodem je, že bych se mohl v určitých případech dostat do střetu zájmů," vysvětlil v pondělí Deníku Tomáš Lichovník.

Soudcovskou unii ČR by zatím měla řídit její první místopředsedkyně Daniela Zemanová.

Tomáš Lichovník je prezidentem Soudcovské unie ČR od roku 2008. Podle jeho názoru došlo za jeho působení ve stavovské organizaci k několika zásadním změnám. „Například se skoro o polovinu zvýšil počet členů unie. To svědčí o tom, že má unie pro soudce stále větší význam. Díky tomuto posílení získává sdružení prestiž," poznamenal.

Podle Lichovníka s sebou vyšší kredit Soudcovské unie nese několik pozitiv. „Projevuje se to především v tom, že jsme zváni ke všem důležitým jednáním, která se v justici odehrávají," naznačil.

Za jeho prezidentování se prý také podařilo vylepšit mediální pohled na soudce a jejich profesi. „Média i lidé chtějí stále více různým problémům rozumět a zajímají se o ně. To je důležité," podotkl Lichovník.

Největší bolestí české justice je podle Lichovníka to, že se nedaří přirozená obměna soudcovského stavu, čímž jsou počty soudců poddimenzované. „Důsledkem je, že spisy, které měli na starost soudci, kteří například odešli do důchodu, leží ladem i několik měsíců," upozornil. Výčitku směřuje na Ministerstvo spravedlnosti. Za velké selhání totiž považuje personální upřednostňování pražských soudů před ostatními.

Platy soudců Lichovník považuje za slušné. Neměli by totiž díky tomu být náchylní ke korupci a měli by si vážit jistoty a prestiže. „Máme pouze výhrady k tomu, že by platy neměly být zmrazovány a měly by kopírovat platy ve veřejné sféře," podotkl Tomáš Lichovník.

I po jmenování ústavním soudcem bude stále bydlet na Vysočině a na jižní Moravu do Brna bude dojíždět. Zatím nemá žádnou konkrétní vizi, co by chtěl jako ústavní soudce změnit. „Ze začátku se určitě budu učit a seznamovat s novými povinnostmi," řekl.

Autor: Roman Martínek

17.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

bourání mostu u Koberovic
11

Most nad dálnicí u Koberovic zmizel přes noc

Vírská přehrada.

Z Vírské přehrady spadl dělník. Pád nepřežil

Nového ředitele chtějí mít vybraného v květnu

Žďár nad Sázavou – V polovině května chce vedení žďárské radnice znát jméno nového ředitele žďárské polikliniky, výběrové řízení je prodlouženo do konce dubna.

Bazén otevřou lidem až odpoledne

Žďár nad Sázavou – Lidé, již jsou zvyklí zahájit svůj den cvičením, třeba plaváním v bazénu Relaxačního centra ve Žďáře nad Sázavou, najdou v pondělí dveře areálu zavřené.

Obyvatelé Žďáru a jeho okolí opět vyrazí na kole do práce

Žďár nad Sázavou – Již podruhé „řekl" Žďár nad Sázavou ano projektu s názvem Do práce na kole. „Do této akce je letos přihlášeno kolem padesáti osob," poznamenala Radka Remarová, komunitní koordinátorka žďárské radnice. Soutěžním měsícem je květen.

Třetí start, třetí porážka. Pulkrábek prohrál na škrcení

Varšava – Hnal se za vyrovnáním, co mu síly stačily. Jenže žďárský judista David Pulkrábek v duelu s Turkem Kabou na výhru nedosáhl. Pětatřicítka světového žebříčku nasadila českému reprezentantovi krátce před koncem škrcení a deset sekund před koncem na ipon vyhrála.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies