K 23. říjnu bylo v kraji ukradeno 108 osobních vozidel, avšak pachatele policisté vypátrali v šestapadesáti případech, kdy i zajistili ukradené auto. Úspěšnost je tedy více než poloviční, což znamená oproti předchozím letům výborný výsledek.

„Objasněnost letos už dosáhla téměř dvaapadesáti procent, což je vynikající. vždyť minulý rok byla úspěšnost necelých sedmatřicet procent, rok předtím pouhých dvacet procent," uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková a dodala: „Nejčastěji se pachatelé zaměřují stále na osobní vozidla Škoda Octavia s rokem výroby 2005 a mladší. Většinou si vybírají stříbrné, šedé nebo různé pastelové odstíny těchto vozidel. Pachatelé z České republiky jezdí krást osobní vozidla také do sousedních zemí, především do Německa a Rakouska."

Dobře organizované skupiny pachatelů

Podobný případ se stal v polovině října v obci Hojanovice u Humpolce. Zde se zloděj také zaměřil na škodovku. „Dosud neznámý pachatel vypáčil vrata garáže u rodinného domu, vnikl dovnitř a odcizil zaparkovaný osobní automobil značky Škoda Roomster, červené barvy. Ve vozidle byla navíc kabelka s peněženkou a doklady. Majiteli vznikla škoda přes 170 tisíc korun," uvedla k případu policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Ačkoli se ohledně tohoto případu o pachateli mluví v jednotném čísle, policie obvykle počítá s více zloději…
„Krádeže mají většinou na svědomí dobře organizované skupiny pachatelů, kteří si vozidla mohou předem vytipovat, poté se na místo vrátit a auta odcizit," prozradila Čírtková.

To také dokazuje jeden vyřešený případ z letošního června. Čtyři osmnáctiletí muži v Třebíči vnikli do zahrady rodinného domku, kde se vloupali do zaparkovaného BMW, kterým pak odjeli. „Při krádeži měli mladíci rozdělené úkoly. Někteří vnikli na pozemek, další hlídali okolí. Odcizené vozidlo poté pachatelé rozřezali a části prodávali ve výkupně kovů, peníze použili pro vlastní potřebu. Po dopadení pachatelů se policistům podařilo část dílů z odcizeného vozidla zajistit a následně je předali zpět majiteli," uvedla k případu mluvčí Kroutilová.
Ukradená auta často končí v rukou další skupiny pachatelů. Ti buď upraví vše potřebné, aby auto dostalo novou identitu a mohlo být znovu prodáno, nebo, jak tomu bylo ve výše uvedeném případě, je co nejrychleji rozřežou, a vytvoří tak náhradní díly, které prodávají do neautorizovaných servisů a dílen. „K této legalizaci mohou sloužit také doklady od havarovaných vozidel nebo se používají padělky dokladů cizích zemí, a pomocí nich jsou vozidla do registru vozidel v ČR přihlášena jako individuálně dovezené vozidlo," doplnila Čírtková k práci pachatelů.

Zabezpečovacích systémů co nejvíce

Pokud si zloděj už své auto vyhlédne, většinou pro něj není takový problém se dovnitř dostat. Například pachatelé, kteří náhodně obcházejí parkoviště, si vždy vyberou to auto, které je nejméně zabezpečené.
„Každý majitel automobilu by se měl proto postarat o zabezpečení svého vozu a nedávat zbytečně příležitost k jeho odcizení. Účinné je vhodně zkombinovat mechanické zabezpečení s dalšími systémy tak, aby zloděj měl minimální šanci vozidlo odcizit. Zabezpečení vozidla zloděje totiž většinou od jeho plánu odradí," radí policejní mluvčí Dana Čírtková.

Aneta Hrdličková