VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Duchovní nezvládl život v celibátu, k němuž se zavázal

Havlíčkův Brod – Sexuolog Jan Zbytovský z Hradce Králové vypracovával znalecký posudek na římskokatolického kaplana Erika Tvrdoně, obviněného ze znásilnění a zneužívání žen a dívek.

11.2.2015
SDÍLEJ:

Erik Tvrdoň.Foto: Roman Martínek

„Neměl jsem důvod považovat ho za nějakého patologického sexuálního agresora," konstatoval znalec a dodal, že duchovní nezvládl život v celibátu, k němuž se už v dospívání zavázal.

Jak tuto kauzu vnímáte?
Podobné kauzy podporují názor, že lidskou sexualitu ze živita nelze jen tak škrtnout.

Asi je těžké žít v celibátu…
To jednoznačně. Obžalovaný ani nepopíral, že by ho nikdy neporušil. Vysvětloval to tak, že to mezi ním a kos-telnicí, kterou měl znásilnit, vzniklo takříkajíc přirozeně a ona to nakonec otočila proti němu, aby to nevypadalo, že selhala ona.

Na základě čeho jste dospěl k tomu, že obžalovaný trpí sklony k pedofilii a hebefilii (náklonnosti k dospívajícím dívkám – pozn. red.)?
Převážně šlo o SMS komunikaci mezi ním a nezletilou dívkou. Jsou tam výrazy, které jsou naprosto nevhodné. Všechno směřovalo k tomu, že by mohlo mezi nimi dojít k sexuálnímu kontaktu. Komunikace v tomto ohledu gradovala. Psal jí, že jí ukáže svůj úd, a vysvětlí jí, jak vše funguje. Navrhoval i použití nějakého instruktážního filmu. Těžko říct, zda by k něčemu došlo, ale vše k tomu směřovalo.

Na jedné straně měl sexuální vztah s dospělými ženami a k tomu se připravoval na sex s nezletilou. To je běžné?
Normální to není. Proto jsem to tak uzavřel. Laická veřejnost to bere tak, že buď jste na to, či na ono, ale ve skutečnosti to tak není. Většina pedofilů je ženatých a má fungující rodinu, která nic netuší. To se nikterak nevylučuje. On do toho nešel s tím, že by se to tak vyvinulo, ale neuvědomil si další souvislosti. To je právě ten problém, který mnoho odborníků vnímá a nelíbí se jim, že speciálně katoličtí kněží se hodně angažují ve výchově dětí a ovlivňování mladých lidí obecně. A přitom si troufnu říct, že na to nemají praxi, ale jen teologické vzdělání. Mnohdy vycházejí z hodně odlišných východisek, myšlenek a představ. Potom dochází k takovýmto trapným situacím.

Nevěříte, že chtěl dívce nezištně pomoci, protože pocházela ze sociálně slabého prostředí?
Dělal to naprosto nevhodným způsobem. Prakticky od začátku to signalizovalo jiný záměr, protože jí kupoval věci a jinak si ji předcházel. To se téměř rovná deviantní diagnóze. Dívka se navíc vyvíjela. Byl s ní v kontaktu od devíti let a ona začínala dospívat do věku, který ho mohl přitahovat. Víme, že jsou jedinci, které pubertální dívky přitahují i svou psychikou. Je mnohdy až tragikomické, když takový učitel přes čtyřicet let například akceptuje slang dospívajících a je vidět, jak je tím fascinován, jak tím žije. Normální chlap by z toho měl husí kůži.

Na vyšetření kněze jste se nějak speciálně připravoval?
Jde o výjimečné případy. Snažil jsem se pečlivěji připravovat, šel jsem za ním do věznice. Počítal jsem s vyšší úrovní intelektu. Opakoval jsem si, že jsem odborník a sexuolog a nechtěl jsem do toho zatahovat nějakou mantru.

Jak vyšetření vnímal?
Spolupracoval. Některé situace bral s humorem a nadsázkou. Jiný člověk by v takové situaci reagoval podrážděně. Přeci jen jde o intimní záležitosti.

Měl jste pocit, že je Erik Tvrdoň nějaký velký manipulátor, který dokáže ovládat lidi?
Na tom jsme se shodli s kolegou psychologem, vyšetření jsme dělali souběžně. On svou vysokou inteligenci a zvláštnosti církevního světa dokáže používat k manipulaci svého okolí. Byl posedlý tendencí své okolí manipulovat.

Autor: Roman Martínek

11.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Základní umělecká škola Františka Drdly.

Žáci základní umělecké školy vystoupí pod širým nebem

Zámek Žďár nabídl i bohatý doprovodný program.
46

OBRAZEM: V zámecké zahradě roste okolo sedmdesáti druhů pivoněk

U Skleného na Oslavou bourala dvě auta

Sklené nad Oslavou – K dopravní nehodě, která měla za následek lehké zranění jednoho z účastníků, došlo v pátek 26. května kolem půl třetí odpoledne na křižovatce silnic I. a III. třídy u obce Sklené nad Oslavou.

Školáci dostanou nové hřiště

Strážek – Zbrusu nové dětské hřiště mohou zanedlouho začít využívat žáci základní školy ze Strážku.

VIDEO: Vojenská auta zdolávají terén

Vysočina - Terénní jízdu předvedli v sobotu v areálu Radarka u Koněšína řidiči historických vojenských vozidel. Na Radarku je zavedla trať letošního ročníku závodu O zlomenou poloosu.

Školáky čeká letní biatlon

Žďár nad Sázavou – Školní hřiště u Základní školy Švermova ve Žďáře nad Sázavou ožije poslední květnový den druhým ročníkem Letního biatlonu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies