VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Duchovní nezvládl život v celibátu, k němuž se zavázal

Havlíčkův Brod – Sexuolog Jan Zbytovský z Hradce Králové vypracovával znalecký posudek na římskokatolického kaplana Erika Tvrdoně, obviněného ze znásilnění a zneužívání žen a dívek.

11.2.2015
SDÍLEJ:

Erik Tvrdoň.Foto: Roman Martínek

„Neměl jsem důvod považovat ho za nějakého patologického sexuálního agresora," konstatoval znalec a dodal, že duchovní nezvládl život v celibátu, k němuž se už v dospívání zavázal.

Jak tuto kauzu vnímáte?
Podobné kauzy podporují názor, že lidskou sexualitu ze živita nelze jen tak škrtnout.

Asi je těžké žít v celibátu…
To jednoznačně. Obžalovaný ani nepopíral, že by ho nikdy neporušil. Vysvětloval to tak, že to mezi ním a kos-telnicí, kterou měl znásilnit, vzniklo takříkajíc přirozeně a ona to nakonec otočila proti němu, aby to nevypadalo, že selhala ona.

Na základě čeho jste dospěl k tomu, že obžalovaný trpí sklony k pedofilii a hebefilii (náklonnosti k dospívajícím dívkám – pozn. red.)?
Převážně šlo o SMS komunikaci mezi ním a nezletilou dívkou. Jsou tam výrazy, které jsou naprosto nevhodné. Všechno směřovalo k tomu, že by mohlo mezi nimi dojít k sexuálnímu kontaktu. Komunikace v tomto ohledu gradovala. Psal jí, že jí ukáže svůj úd, a vysvětlí jí, jak vše funguje. Navrhoval i použití nějakého instruktážního filmu. Těžko říct, zda by k něčemu došlo, ale vše k tomu směřovalo.

Na jedné straně měl sexuální vztah s dospělými ženami a k tomu se připravoval na sex s nezletilou. To je běžné?
Normální to není. Proto jsem to tak uzavřel. Laická veřejnost to bere tak, že buď jste na to, či na ono, ale ve skutečnosti to tak není. Většina pedofilů je ženatých a má fungující rodinu, která nic netuší. To se nikterak nevylučuje. On do toho nešel s tím, že by se to tak vyvinulo, ale neuvědomil si další souvislosti. To je právě ten problém, který mnoho odborníků vnímá a nelíbí se jim, že speciálně katoličtí kněží se hodně angažují ve výchově dětí a ovlivňování mladých lidí obecně. A přitom si troufnu říct, že na to nemají praxi, ale jen teologické vzdělání. Mnohdy vycházejí z hodně odlišných východisek, myšlenek a představ. Potom dochází k takovýmto trapným situacím.

Nevěříte, že chtěl dívce nezištně pomoci, protože pocházela ze sociálně slabého prostředí?
Dělal to naprosto nevhodným způsobem. Prakticky od začátku to signalizovalo jiný záměr, protože jí kupoval věci a jinak si ji předcházel. To se téměř rovná deviantní diagnóze. Dívka se navíc vyvíjela. Byl s ní v kontaktu od devíti let a ona začínala dospívat do věku, který ho mohl přitahovat. Víme, že jsou jedinci, které pubertální dívky přitahují i svou psychikou. Je mnohdy až tragikomické, když takový učitel přes čtyřicet let například akceptuje slang dospívajících a je vidět, jak je tím fascinován, jak tím žije. Normální chlap by z toho měl husí kůži.

Na vyšetření kněze jste se nějak speciálně připravoval?
Jde o výjimečné případy. Snažil jsem se pečlivěji připravovat, šel jsem za ním do věznice. Počítal jsem s vyšší úrovní intelektu. Opakoval jsem si, že jsem odborník a sexuolog a nechtěl jsem do toho zatahovat nějakou mantru.

Jak vyšetření vnímal?
Spolupracoval. Některé situace bral s humorem a nadsázkou. Jiný člověk by v takové situaci reagoval podrážděně. Přeci jen jde o intimní záležitosti.

Měl jste pocit, že je Erik Tvrdoň nějaký velký manipulátor, který dokáže ovládat lidi?
Na tom jsme se shodli s kolegou psychologem, vyšetření jsme dělali souběžně. On svou vysokou inteligenci a zvláštnosti církevního světa dokáže používat k manipulaci svého okolí. Byl posedlý tendencí své okolí manipulovat.

Autor: Roman Martínek

11.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Celkem šedesát elektrokol si budou moci zájemci vypůjčit ve vybraných městech na Vysočině.
3

Zájemci si vyzkouší jízdu na elektrokole

Ilustrační foto.

Policisté muži zakázali řídit

Žďárská charita otevřela dveře veřejnosti

Žďár nad Sázavou - V den svátku svatého Vincence z Pauly, patrona charitních zařízení, se veřejnosti otevřely jindy uzavřené dveře Oblastní charity Žďár nad Sázavou. Poznat zákulisí jednotlivých zařízení tak mohli tentokrát i lidé, kteří se na podobná místa většinou nedostanou.

Podívejte se na miminka z porodnice a vyberte v anketě to nej

Nové Město na Moravě - Díky vstřícnosti nejen novoměstské porodnice vám na našich stránkách pravidelně „servírujeme" fotografie nejmladších obyvatel žďárského regionu.

OBRAZEM: Na Fajtově kopci létali draci

Velké Meziříčí – Několik desítek létajících draků se v neděli odpoledne vznášelo nad Velkým Meziříčím. U sjezdovky na Fajtově kopci se konala tradiční drakiáda, jeden z největších podniků svého druhu na Vysočině.

Po jednadevadesátiletém houbaři bylo vyhlášeno pátrání

Laštovičky - Páteční houbaření se málem nevyplatilo jednadevadesátiletému muži, který se ztratil v lese u obce Laštovičky. Na tísňovou linku 158 zavolala jeho vnučka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení