Svou roli v posledních čtyřech letech převzal po Ladislavu Barákovi, který jako dealer ovládal nelegální trh s pervitinem od devadesátých let. Jeho vliv ale v posledních letech upadl. Velkou zásluhu na tom mají detektivové ze speciálního protidrogového Toxi týmu.

Devětatřicetiletý Josef Šamko svou současnou moc dává veřejně najevo a jeho vliv se nezmenšuje, ani když se ocitne za mřížemi. V současné době si odpykává čtyřapůlletý trest za výrobu pervitinu v Šimanově na Jihlavsku.

Ve středu byl Šamko z výkonu trestu převezen k Okresnímu soudu v Jihlavě znovu, kde dostal dalších šest let za prodej minimálně deseti dávek pervitinu jedné osobě od července do listopadu 2012. Rozsudek je zatím nepravomocný.

Josef Šamko už byl v minulosti devětkrát odsouzen. Z toho dvakrát za drogy a jednou za loupež. O obchody se nepřestává starat, ani když skončí za mřížemi. Podle informací Deníku měl Šamko ve vězení přístup k mobilnímu telefonu, jehož prostřednictvím s největ-ší pravděpodobností řídil i zastrašovací akce proti svědkům. „Nemyslete si, že někdo z těch vašich svědků bude proti mně svědčit. Na to mám v Jihlavě své lidi," řekl sebevědomě Šamko kriminalistům, kteří s ním chtěli ve vězení udělat výslech ke kauze, kterou ve středu řešil Okresní soud v Jihlavě, a za niž dostal šestiletý trest.

Zmíněnou větu řekl Šamko ve chvíli, kdy už byli kriminalisté na odchodu z místnosti po neúspěšném pokusu o výslech.

A jak řekl, tak se také stalo. Původně proti Šamkovi svědčilo pět lidí. Všichni při výslechu na policii uvedli, že jim Šamko prodával drogy. Jeden ze svědků později řekl, že se spletl, a tři další odmítli u soudu vypovídat, protože se bojí, že by si mohli výslechem přivodit trestní stíhání. Pravděpodobnější je verze, že jim z vězení Šamko prostřednictvím dalších lidí vyhrožoval.

Mladý svědek se nesesypal

Jediným, kdo nakonec Šamka z prodeje drog usvědčil, byl mladík, který ze své výpovědi proti drogovému bossovi ani jednou neuhnul. Na základě jeho svědectví mohl ve středu soud vynést nad Šamkem šestiletý trest.

Mladík se nesesypal ani po dvou výhružných atacích. Loni v září David Froš, Šamkův člověk na černou práci, mladíkovi vyhrožoval, že je na něj vypsaná zakázka – protože prý Šamko poslal „nějaké údaje" do Jihlavy. Jinými slovy to znamenalo, že když svědek nezmění výpověď, muže se mu něco stát.

Froš se pak měl údajně dobývat ke svědkovi do bytu. K žádnému násilí ale tehdy nedošlo. Za vydírání mladíka byl Froš pravomocně odsouzen ke třem letům nepodmíněně.

Když varování nezabralo, přišla trestná výprava, po níž skončil svědek v péči lékařů. Změnění svědecké výpovědi ve prospěch Josefa Šamka si chtěla vynutit i Šamkova přítelkyně, devětadvacetiletá Zuzana Novotná. Na začátku ledna v jihlavském nákupním středisku vyhrožovala svědkovi násilím, pokud výpověď nezmění, nebo ji nestáhne.

Tehdy se to ještě obešlo bez fyzického napadení. Jenže koncem února Novotná proti svědkovi navedla sedmatřicetiletého soudně trestaného Roberta Poláčka z Jihlavy.

Poláček šel za mladíkem do herny a vydával se za policistu. Když s ním šel svědek ven, surově ho napadl. Srazil ho na zem a kopal ho do břicha i hlavy. Přitom mu vyhrožoval dalším brutálním násilím, pokud svědeckou výpověď nezmění. Novotná incident celou dobu sledovala, a když bylo po všem, oba z místa odešli. Novotná skončila ve vazbě, Poláček je stíhán na svobodě. Oba čekají na soud.
Šamko tak díky statečnému svědkovi stráví za mřížemi, v součtu se zbytkem starého trestu, ještě sedm let.

Obhajoba sice namítala, že kvůli své trestní minulosti je svědek nevěrohodný, ovšem soud tuto námitku odmítl s odůvodněním, že mladík na své výpovědi setrval i přes několikeré zastrašování.

„Na tomto případu se přesně ukazuje, že stále častější výmluvy obžalovaných i svědků v drogových kauzách o nátlaku ze strany policistů, kteří si údajně vynucují výpovědi pod hrozbou uvalení vazby či jiných výhružek, jsou pouze účelové. Naopak je z toho patrné, že původní výpovědi jsou pravdivé a svědci je mění až po nátlaku obžalovaných," upozornil jihlavský státní zástupce Ivo Novák.

Při středečním hlavním líčení byla zajímavá ještě jedna okolnost. Když soudkyně vynesla nad Šamkem rozsudek, ozvala se hlasitě příbuzná Šamka a vykřikovala, že je nespravedlivě odsouzený. Soudkyně se snažila ženu uklidnit, ale její rozčilení sílilo a označila soud za nespravedlivý. Žena nereagovala na výzvy, aby opustila soudní síň. Na pomoc musela být přivolána justiční stráž. Nakonec ale zasahovat nemusela, žena odešla.

Šamkovi výrazně přitížilo, že se odmítl přiznat a drogy mladíkovi prodal krátce poté, co byl nepravomocně odsouzen za výrobu pervitinu v roce 2012.